Šifra, která je dnes známá jako Cicada 3301 a která si vydobyla přední místo mezi největšími záhadami počítačové éry. Ani dnes, více než deset let od chvíle, kdy byla zveřejněna první část šifry, neznáme odpovědi na mnoho otázek, které Cicada 3301 vyvolala. Kdo šifru vlastně zveřejnil a proč?
„Hledáme vysoce inteligentní jedince. Abychom je našli, vytvořili jsme test. V tomto obrázku je ukrytá zpráva. Najděte ji a zavede vás na cestu k nám. Těšíme se na setkání s těmi, kdo to zvládnou dokončit.
Hodně štěstí.“ Těmito slovy se světu představila jedna z nejzáhadnějších šifer světa. Výzva byla spolu s obrázkem motýla lišaje smrtihlava zveřejněna 4. ledna 2012 na diskuzním serveru 4chan. Vzkaz ukrytý v obrázku byl první z celkem tří zveřejněných šifer.
Další části jsou zveřejněny ve stejný lednový den v roce 2013 a 2014. Všechny tři hádanky jsou neuvěřitelně provázané a není pochyb o tom, že jde o vysoce propracované dílo skupiny lidí, která má blízko genialitě.
Dokonce i zkušení kryptoanalytici a hackeři, kteří se honu za rozluštěním šifry účastní, nezřídka končí ve slepé uličce. Kdo za ohromující šifrou stojí?
HÁDANKY PO CELÉM SVĚTĚ
Joel Eriksson, výzkumný pracovník a vývojář kryptobezpečnosti ze Švédska, je jedním z mála známých lidí, kteří hádanku Cicada 3301 od první šifry rozluštili. „Zpočátku jsem si myslel, že to bude takový malý pěkný hlavolam.
Vždycky mě zajímaly výzvy a nikdy se nevzdávám. V případě Cicady se ukázalo, že tahle hádanka bude mnohem větší, než jsem si myslel, když jsem s ní začal,“ vysvětluje Eriksson. Řešení hádanky donutilo výzkumníka spoléhat se na řadu dovedností z mnoha různých oborů vědy a kultury, od steganografie (věda zabývající se ukrýváním zpráv) po kryptografii, pochopení starověké mayské numerologie či seznámení se s cyberpunkovou spekulativní fikcí.
Nutné jsou i znalost chemie, fyziky, archeologie, historie, literatury či jazyků. Jak řešitel postupuje od řešení jednoho kusu skládačky k dalšímu, postupně zjišťuje, že odpovědi leží nejen v digitální sféře, ale i ve skutečném světě.
Takto se například dostává ke zprávě zanechané v hlasové schránce texaského telefonu či v nálepkách na telefonních sloupech ve 14 různých městech po celém světě! Je snad Cicada 3301 nějakou tajnou celosvětovou organizací?

ZPÁTKY DO TEMNOT
Při tom všem je třeba postupovat podle přesných informací, které odkrývají další a další hádanky. Jde o dokonale propracovanou hru, která zdánlivě nemá konce. Pátrání se nakonec vrací do nejhlubších vrstev digitálního světa – dark webu.
Jenže když se Eriksson dostane na stránku, na kterou ho poslední šifra nasměrovala, přečte si od jejího autora zprávu, v níž vyjadřuje zklamání nad tím, že do řešení hádanky zapojil další lidi. Výzkumník totiž zmiňovaná města ve světě nenavštívil na vlastní kůži, ale požádal o pomoc další badatele z oblasti, kteří se snažili šifře přijít na kloub.
To se zřejmě tvůrcům komplikované šifry příliš nezamlouvalo. Jakou zprávu by si mohl přečíst, kdyby vše zvládl sám? Odpověď se nejspíš nedozvíme. Žádná další šifra se už neobjevila a skupina Cicada 3301 se ozvala jen, když se bránila falešnému nařčení z nezákonných aktivit. Co vlastně bylo jejich cílem?

CICADA MLČÍ
O tom, co jsou tvůrci šifry vlastně zač, se vedou jen spekulace a skupina se k nim zpravidla nijak nevyjadřuje. Výjimku udělá poté, co se úřady provincie Los Andes v Chile nechají slyšet, že Cicada 3301 je „hackerská skupina“ a zabývá se nezákonnými činnostmi.
Cicada 3301 na toto tvrzení odpověděla ve vydaném prohlášení, v němž popírá jakoukoli účast na nezákonné činnosti. K nařčení, že se ve skutečnosti jedná o temný okultní kult a šifra je jen nástrojem, jak do svých řad sdružujících se na dark webu přilákat nové členy, se už Cicada 3301 nijak nevyjadřuje.
Bez komentáře ponechává také vůbec nejčastější spekulace, které tvrdí, že se jedná o nábor pro některé zpravodajské služby, jako je NSA, CIA, MI6 či něco ještě tajnějšího. Poslední ze jmenovaných teorií svým způsobem dává smysl.
Zmiňované agentury mají vždy zájem o vysoce inteligentní jedince, kteří si umí poradit i s těmi nejsložitějšími kódy. A už v první zprávě přeci stojí, že někoho takového Cicada 3301 hledá! Mohlo jít o nějaký netradiční test?

MYSLELI TO VÁŽNĚ
Objevilo se i tvrzení, že jde jen o obyčejnou hru navrženou několika nadšenci kryptografie. Tomu ale neodpovídá pečlivá propracovanost celého systému šifer. Sám Eriksson je toho názoru, že muselo jít o skupinu, která celou věc brala naprosto vážně.
„Získání telefonního čísla, na které bylo třeba zavolat po vyřešení jednoho z kousků skládačky, bylo prvním náznakem, že to není jen práce náhodného internetového trolla. To byl rozhodně nečekaný zvrat.“ říká Eriksson.
„Podezření ještě zesílilo, když jsem dostal několik GPS souřadnic. Nemohu pomoci, ale všiml jsem si, že dotyčná místa – USA, Polsko, Francie, Jižní Korea a Austrálie – jsou všechna místa, která mají některé z nejtalentovanějších hackerů a výzkumníků v oblasti IT bezpečnosti na světě,“ dodává Eriksson.
Teorie o jakémsi náboru tak zřejmě není úplně zcestná. Otázkou však zůstává, kdo hrstku inteligentních jedinců vlastně hledá a jaké má cíle.