V roce 1993 začalo být v americkém městě Taos slyšet zvláštní hučení. Od té doby se podivný zvuk z města již nevytratil. Místní jsou z něj natolik zoufalí, že již požádali o pomoc i samotný Kongres!
Ten na místo vyslal řadu vědců. Bez úspěchu! Hororový zvuk se dodnes nepodařilo nikomu objasnit. Jak je to možné?
Hodiny odbijí půlnoc. Mathew Jones, který žije ve starém rodinném domku v severní části amerického městečka Taos v Novém Mexiku, zavře knihu a jde si lehnout. Natáhne se na postel, zavře oči a pokouší se usnout.
Za několik minut, když už skoro spí, se ozve podivný zvuk. Je to ono známé, nepříjemné hučení, které se obyvatelům města každý den zavrtává do hlavy jako zvuk vrtačky. Jones se začne převalovat a pokouší se dál spát. Hluk se snaží ignorovat, ale nejde to.
„K sakru! Do háje! Já už to nevydržím!“ vylítne z postele, chytne se za hlavu a začne si rvát vlasy.
Není před ním úniku!
Na podivné hučení, kterému se postupem času začne přezdívat taoský hum (v překl. hučení, bzučení) si obyvatelé začnou stěžovat v roce 1993. Od doby, co se ve městě objevilo, je slyšet den co den. Nikoli však permanentně. „Pokaždé to spustí zničehonic.
Nejhorší je, když je všude klid a ticho, a najednou začne být slyšet ten příšerný hukot. Nejde se před ním kam schovat! Je to opravdu k zbláznění,“ tvrdí lidé z Taosu, čítajícího 1500 obyvatel. Jakého charakteru tento zvuk je?
Hýbe i s vnitřními orgány?
Jedná se o nízkofrekvenční tóny, které jsou někdy slyšet konstantně, jindy jsou zas přerušované nebo kolísají. „Zní to jako vzdálené dunění nebo dieselový motor, puštěný na volnoběh,“ shodují se místní.
Venku přes den se to podle nich údajně „dá přežít“, ale v noci? Právě tehdy, a to konkrétně uvnitř budov, je prý taoský hum nejhlasitější a nejintenzivnější!
„Samozřejmě, že jsme zkoušeli ucpávky do uší, ale nepomáhají,“ říkají obyvatelé města, z nichž někteří tvrdí, že cítí, jak jim zvuk dokonce prostupuje tělem a vibruje jejich vnitřními orgány. Co na tento záhadný jev říkají vědci?
Kámen úrazu pro týmy odborníků
Do města se od roku 1993 sjíždí mnoho výzkumníků ze státních vědeckých laboratoří a univerzit, kteří jsou pevně odhodlaní záhadu taoského humu objasnit. O to se pokouší i pracovníci z Národní laboratoře Los Almos, umístěné přímo v Novém Mexiku.
Ta je jednou z největších vědeckých institucí na světě se zaměřením na různé vědní obory, jejíž komplexy se rozprostírají na neuvěřitelných 90 km2. Žádný z těchto vědeckých týmů však dodnes nepřišel s jasným vysvětlením, co tyto šílené zvuky způsobuje. Pár teorií však světlo světla přece jen spatřilo.
Jedná se o masovou halucinaci?
Někteří odborníci po řadě výzkumů vyslovili názor, že za vším stojí lidská technika, např. běžné elektrické vedení. To však místní odmítají: „Je to hloupost. Když vědci na nic nepřišli, svedli to na elektrické vedení. To přece vede po celém světě.
Jak je tedy možné, že je to hučení slyšet jen u nás?“ Konspirační teoretici naopak tvrdí, že „šedou eminencí“ taoského humu je tajná vojenská komunikační technika. Že by se v okolí Taosu od roku 1993 odehrávaly nějaké tajné vojenské operace?
Daleko od pravdy nemusí být ani záhadologové: „To hučení vyluzuje samotná země. Snaží se nám něco říct.“ Ale co? Někteří skeptici dokonce tvrdí, že tento zvuk ve městě není a jedná se o masovou halucinaci.
To je ovšem vyloučeno, neboť hučení se podařilo zaznamenat na mikrofon. Taoský hum tak stále zůstává záhadou bez jasné odpovědi. Dočkáme se někdy jejího vyřešení?