Gryf je bájné stvoření, které prý vstoupilo do mytologie již ve třetím tisíciletí před naším letopočtem. Obvykle je gryf zobrazován jako tvor se lvím trupem, hlavou, pařáty a křídly orla. Původně byl gryf božstvem starověkých Skytů.
Jeho revírem byla zejména Střední Asie. Jaká fantazie vytvořila gryfa? A byla to jen fantazie?
Gryf byl hojně využíván středověkou heraldikou. Dodnes gryfa objevíme například ve znacích měst. Ve znaku mají gryfa například polské město Swidnica i obec Bozkov v Libereckém kraji.
Symbol houževnatosti
Gryf symbolizuje odhodlání, houževnatost a odolnost. Není tak divu, že si ho do logotypu umístila, jako symbol spolehlivosti její produkce, i automobilka Saab. V rámci Evropy se vyobrazení gryfů poněkud liší v rámci jednotlivých národních prostředí.
Někdy je tělo lva nahrazeno tělem koně, orlí atributy však zůstávají. Vraťme se však k možné inspiraci pro vytvoření gryfa. V této záhadě se velmi angažovala americká etnoložka Adrienne Mayor.
Gryf z pouště Gobi?
Podle Mayor je možné, že gryf byl „uhněten“ nejen z představivosti, ale i z dojmů při setkání lidí s fosiliemi dinosaurů. Konkrétně se jednalo o rohaté dinosaury rodu Protoceraptos. Jejich fosilie se od pradávna nacházely v mongolské poušti Gobi.
Je tak možné, že střetnutí s těmito bizarními fosiliemi, trčícími z pouštního písku, zrodilo prvního gryfa. Jiní badatelé poukazují spíše na starověkou mytologii Blízkého a Středního východu, nikoli Dálného východu, kam Mongolsko geograficky patří.