V polovině 19. století pociťují britské úřady potřebu objevit možnost průplavu z Atlantiku do Pacifiku horem, tedy přes Arktidu. Uspořádají proto pro tento záměr speciální expedici…
Vedením této průkopnické výpravy je pověřen zkušený polárník sir John Franklin (1786–asi 1847).
Trojstěžníky HMS Erebus a HMS Terror se 129člennou trénovanou posádkou a zásobou potravin na tři léta opouštějí v květnu 1845 Londýn a skrze Skotsko se vydávají vstříc objevitelskému poslání. Ale ještě v docích se stane něco neblahého.
Franklinova žena Jane (1791–1875) totiž nechtěně přehodí svému muži přes klín britskou vlajku. A to je zlé znamení! Přivolala tak snad Franklinova žena na výpravu neštěstí? Po čase se obě lodi přestávají hlásit a veškerý kontakt s nimi utichá…
VELKÁ ZÁCHRANNÁ VÝPRAVA
Kdesi v chladných vodách se zmítá více než 100 hrdinných mužů a nikdo nechce připustit jejich smrt. Britové si nejspíš také nechtějí připsat společenské faux pas v podobě fiaska věhlasně avizované transatlantické expedice.
V roce 1848 proto vyráží na sever první pátrací expedice. Tím začíná nevídaná záchranná operace, která trvá nepřetržitě tři roky a střídají se v ní na dvě desítky lodí. Bez úspěchu.
„Teprve v srpnu roku 1850 jsou britskými a americkými pátrači nalezeny na malém Beecheyho ostrově severně od Kanady tři hroby s kamennými kříži,“ uvádí současný britský badatel Richard Bayliss.
U hrobů se nacházejí trosky primitivního obydlí, použité konzervy a další předměty osobní spotřeby. Další pátrání na ostrově pak přináší i palubní deník. Z jeho řádků je patrné, že jde o pozůstatky Franklinovy výpravy.
Píše se zde, že obě lodi jsou od první zimy prakticky neustále v pasti ledových ker a stávají se tak vězni mrazivého království!
ANI EXHUMACE NEŘEKNE VÍC
U třech objevených mrtvol není jasná příčina smrti. Před časem se o případ začne zajímat kanadský antropolog Owen Beverly Beattie (*1949), který v roce 1984 provádí exhumaci tří pohřbených mužů z hrobů na Beecheyho ostrově.
Díky ledu vypadají, jako by zemřeli sotva minulý týden a nikoliv před dlouhými desítkami let. Na základě svého zkoumání Beattie vyloučí zranění neslučitelná se životem.
Dle obsahu olova ale vědec připouští možnost pozvolné otravy ze zkažených konzerv či propukající tuberkulózy. Co přesně postihlo Franklinovu výpravu, je dodnes záhadou!