Krátce poté, co Kolumbus objevil břehy Ameriky, se k nim vydalo mnoho dobrodruhů a mořeplavců s cílem zabrat pro svá impéria nová území a vydobýt si bohatství a slávu. Někteří se vrátili, ověnčeni zlatem. Jiní prokazatelně zahynuli. A po některých se navždy slehla zem.
Mezi nimi byli i portugalští bratři Gaspar a Miguel Corte-Realové.
ZMIZELI ROK PO SOBĚ
Otec obou bratrů João Vaz Corte-Real se několikrát vydal k břehům Ameriky i se svými syny, kteří se postupně všichni stali námořními kapitány a veleli vlastním výpravám. Dva roky po jeho smrti objevil John Cabot pobřeží dnešní východní Kanady.
Portugalský král Manuel I. si na něj začal činit nároky podle Tordesillaské smlouvy, která dělila nově objevená území mezi Portugalsko a Španělsko, a vysílal tam své mořeplavce, mezi jinými i všechy tři bratry.
V roce 1500 tak doplul Gaspar ke Grónsku, kde chtěl přistát, ale zamrzlé moře mu to znemožnilo. Jeho tři lodě pokračovaly dál a dostaly se k ostrovu na kanadském pobřeží, pravděpodobně v okolí Newfoundlandu.
Gaspar si stejně jako Kolumbus myslel, že přistál ve východní Asii. Co se ale s jeho výpravou dělo dál? To dodnes nikdo neví.
MARNÉ PÁTRÁNÍ
Jistých skutečností je jen pramálo. Gasparova loď za nevyjasněných okolností zmizela a zbylé dvě se po marném pátrání vrátily do Portugalska.
Miguel Corte-Real vyplul o rok později v bratrových stopách, aby ho našel, a u Newfoundlandu se jeho lodě rovněž rozdělily a začaly pátrat.
Dvě z nich se 20. srpna 1502 podle domluvy vrátily na místo srazu, aniž by objevily Gasparovu ztracenou loď, ale Miguel ne. Zbylé lodě se tak opět vrátily do Portugalska bez velitele výpravy.
V roce 1503 vyplula k Americe výprava posledního z bratrů, Vasca Añese, ale po zmizelých bratrech nenašla žádnou stopu. Nezmizela však, Vasco se vrátil do Portugalska, zřekl se zámořských výprav a až do konce života truchlil nad ztrátou bratrů.
Je nejisté, jestli vůbec někdo dovede zodpovědět jednoho dne otázku, co se oběma bratrům u pobřeží Ameriky přihodilo a kde našli svou smrt.