30. září 1888: Další útok děsivého sériového vraha zvaného Jack Rozparovač, jeho třetí obětí se stane Elizabeth Stride.
Domů     Neobjasněné události
UFO nad Bajkalem: Jsou tajemná světla zodpovědná za pád letadla?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 19.8.2022
3.2tis
Vody bajkalu prý ukrývají temná tajemství, foto Pixabay
294
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Už řadu let si místní předávají příběhy o tajemných světlech pod hladinou Bajkalu i nad ní, záhadných zmizeních a létajících talířích. UFO údajně stojí také za havárií letadla, které se u jezera zřítilo před 64 lety.

Vody bajkalu prý ukrývají temná tajemství, foto Pixabay Nad jezerem se prý často vznášejí záhadné objekty, foto Pixabay UFO je prý spojováno s havárií letounu v 50. letech, foto Pixabay Na zamrzlé hladině jezera se vytvářejí obrovské kruhy, NASA Earth Observatory / Creative Commons / volné dílo

V jižní části východní Sibiře, na rozhraní Burjatské republiky a Irkutské oblasti v Rusku, leží Bajkal, nejstarší a nejhlubší jezero na světě. Jeho rozloha činí 31 500 kilometrů čtverečních, což znamená, že by se do něj pohodlně vešly celá Morava a Slezsko.

A s maximální hloubkou 1642 metrů by spolklo i naši nejvyšší horu Sněžku. Staré je asi 30 milionů let. Je domovem pro 600 druhů rostlin a 1200 druhů živočichů, z nichž tři čtvrtiny se jinde na světě nevyskytují.

Nejsou to ale jen impozantní čísla, co přitahuje pozornost celého světa. Bajkal je také opředen řadou záhad.

Nad jezerem se prý často vznášejí záhadné objekty, foto Pixabay

TAJEMNÁ SVĚTLA

Bajkal zřejmě působí jako magnet pro tajemná světla a údajné kosmické lodi. Rybáři je kolem jezera pozorují celé generace a ze zaznamenaných svědectví se zdá, že jsou relativně neškodné. Někteří svědci vypovídají, že spatřili zvláštní světla, která se vznášela nad jezerem, pak sestoupila dolů a plula po hladině jako loď.

V dalších případech pak zmizela pod hladinou a jindy je zase pozorován objekt, který se vynořil z hlubin Bajkalu a odletěl neznámo kam. Jsou tato světla výsledkem nějakých přírodních jevů s jednoduchým vysvětlením?

Tomu prý z místních věří málokdo a dokonce i někteří badatelé se po návštěvě Bajkalu zcela vážně vyjadřují o možnosti, že se v jezeře ukrývá jakási podvodní základna! Komu by mohla patřit?

UFO je prý spojováno s havárií letounu v 50. letech, foto Pixabay

ZÁHADNÁ HAVÁRIE

O UFO nad Bajkalem se prý zmiňují i donedávna utajované dokumenty. V létě roku 2012 se skupina amatérských dobrodruhů, kteří se zaměřují právě na výzkum UFO, vydává na expedici, jejímž cílem je zjistit, kolik je na těch zprávách pravdy.

Jedním z důvodů, proč si vybrali právě Bajkal, není jen častý výskyt UFO, ale také incident, při němž prý vinou UFO havaruje letadlo. „V roce 1958 tu došlo k pádu letounu. Některé zprávy od místních obyvatel naznačovaly, že letadlo bylo až k Bajkalu pronásledováno UFO,“ prohlašuje jeden z členů expedice Vladimir Kuznetsov.

Je neznámý objekt skutečně zodpovědný za leteckou havárii? Toto tvrzení se zatím nepodařilo prokázat. Skupina badatelů ovšem tvrdí, že se jim alespoň podařilo ujistit se o existenci tajemných světel nad jezerem.

Na zamrzlé hladině jezera se vytvářejí obrovské kruhy, NASA Earth Observatory / Creative Commons / volné dílo

JE TO DÍLO PŘÍRODY?

Výprava na březích Bajkalu rozestaví různé přístroje a po dva měsíce pozoruje noční oblohu. Během této doby dva členové skupiny na vlastní oči pozorují jedno z těchto světel. Ačkoliv se skupina může pochlubit už několika nahrávkami UFO, to od Bajkalu se nepodaří zachytit.

„Nejprve se objekt nehýbal, ale vycházela z něj zvláštní záře. Blikalo to v různých barvách – modré, červené, žluté, zelené. Po několika minutách se objekt začal chaoticky pohybovat. Nebylo to jako helikoptéra nebo letadlo nebo jakýkoliv jiný pozemský stroj, který dokáže létat,“ přibližuje jeden ze svědků Andrej Chernobrov.

Světla se také pohybují neslyšně, což letadlo vylučuje. Co tedy nad jezerem létalo? Popis světel od Bajkalu připomíná fenomén zaznamenávaný i jinde ve světě. Například v norském Hessdalenu byla pro studium podobných světel vybudována vědecká stanice, odborníci totiž věří, že původ zdejších světel je zcela přírodního charakteru.

Jen je třeba ho odhalit. Mohla by tato světla a světla z Bajkalu mít shodný původ?

KRUHY V LEDU

Existují jisté indicie, že světla na Bajkalu budou zřejmě hmotnějšího původu. Od 90. let se na satelitních snímcích oblasti opakovaně objevují tajemné kruhy na zamrzlé hladině jezera. V roce 2009 kruhový útvar pozorovali dokonce i astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice na zemském orbitě.

Jde snad o stopu po přistání neznámých létajících strojů? Geometricky dokonalé kruhy v ledu se objevují i hladinách dalších velkých jezer a někteří ufologové se domnívají, že mezi těmito obrazci a slavnějšími kruhy v obilí může existovat souvislost.

Skeptičtí badatelé naopak tyto útvary přičítají na vrub metanu. Plyn se podle nich uvolňuje ze dna a obří bubliny následně zahřívají jezerní hladinu a rozpouští led, který ji přikryl. Teorie vyslovená v roce 2016 však metan jako původce kruhů na zamrzlé hladině zavrhuje a místo toho nabízí jiné vysvětlení. Obrovské kruhy prý vznikají působením vodních vírů.

Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.9.2022 373
Neidentifikovatelné zvuky na moři jsou hlášeny z mnoha oblastí světa. Nejde však o fenomén moderní doby, který bychom mohli například spojovat se zásadním rozmachem námořní dopravy. Jedno takové hlášení totiž pochází již z roku 1867 z pobřeží Nikaraguy. Událost se týkala parníku Royal Mail Danube. Loď právě kotvila poblíž Greytownu, známého též jako San Juan […]
od Eva Soukupová 30.9.2022 447
Dlouhou dobu se jí daří unikat před svými pronásledovateli, kteří by ji nejraději viděli na hranici jako ostatní čarodějnice. Její pobyt u anglického města Warrington, odkud také nakonec nepozorovaně zmizí, provází řada zlověstných příběhů, v nichž se mění ve chlupatou bestii podobnou vlkodlaku a zabíjí lidi i dobytek.     Historie malebného města Warrington na […]
od Dalibor Vrána 30.9.2022 553
Belgický plukovník Remy van Lierde (1915–1990) patří k největším stíhacím esům 2. světové války, za hrdinství je i několikrát vyznamenán. Do dějin záhad se zapíše roku 1959, kdy během vojenské mise v Kongu spatří v džungli něco, čemu nemůže uvěřit… Je to obrovský, tmavě zelený had s bílým břichem, měřící minimálně 15 metrů! Van Lierdemu […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 1.7tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Mirek Brát 29.9.2022 1.8tis
Jeden z nejlépe zdokumentovaných incidentů s UFO je spojený s kanadským přístavem Shag v Novém Skotsku. Pozorování UFO a jeho následný pád do Atlantského oceánu byly vyšetřovány kanadskými i americkými úřady. Existuje možnost, že bude tajemný objekt někdy nalezen? V kalendáři byl 4. říjen 1967. Členové malé rybářské komunity specializované na lov humrů, se stali svědky čehosi velmi podivného. […]