Nějaký ten poklad je prý zakopán snad na každém starém hradě. Nejinak je tomu v případě skalního Rotštejna nedaleko obce Mírová pod Kozákovem. Jak však souvisí jeho vypálení s údajnými ukrytými cennostmi?
I tady se podle pověsti vypraví skupina chalupníků na Velký pátek pro poklad. Ten se před nimi opravdu otevře, ale vesničané váhají, zda jít dál. Nakonec se osmělí soused Tolar – vpravdě vhodné jméno pro hledače zlatých mincí – a do jeskyně s pokladem vkročí.
Tam si nabere, vynese ven a ještě jednou a znovu… Patrně už tušíte, co následuje. Země se vzápětí zavře a Tolar stráví v jeskyňce s pokladem celý rok. Když se vrátí domů, jeho zlaťáky na něj sice čekají, mnoho si z nich ale neužije, záhy totiž zemře.
Jenom lidová povídačka? Nebo je za tímto příběhem z Turnovska něco víc?
Na počátku 14. stol. je majitel hradu jistý Vok z Rotštejna. Je to dosi nesnášenlivý pán, pročež se nepohodne nejen se svými sousedy, ale i s vlastními příbuznými. Ti se na něj nakonec domluví a společnými silami mu hrad vypálí.
Prý se jich proti panu Vokovi spojí hned 150. Následuje vleklý soudní spor o úhradu škody, který Vok sice vyhraje, ale jeho odpůrci rozsudek neuznají. Proto nevyplatí rotštejnskému pánovi nic. Soudí se s nimi tedy dál.
O tom, zda Vok nakonec své peníze dostal, středověké záznamy mlčí. Pokud by se tak stalo, sotva by ale vysouzené peníze ukrýval do podzemí, spíš by si za ně postavil nový hrad…