26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Náboženství a okultismus
Co ukrývá slovutný Říp?
Pavel Polcar
od Pavel Polcar 7.7.2021
5.3tis
Hora Říp (456 m n. m.) není zas až tak vysoká hora, jak by se mohlo z bájného vyprávění zdát. Foto: jplenio / pixabay
530
SDÍLENÍ
5.3tis
ZOBRAZENÍ

Kdo by neznal praotce Čecha, jenž se svým lidem putoval po kraji, až se nakonec usídlili v okolí hory zvané Říp, z níž spatřili zemi zaslíbenou, zvěře a ptáků plnou, medem oplývající.

„Poněvadž ty otče, se jmenuješ Čech (Boemus), kde najdeme lepší a vhodnější jméno, než aby i země slula Čechy (Boemia)?“ popisuje Kosmas ve své kronice.

Hora Říp (456 m n. m.) není zas až tak vysoká hora, jak by se mohlo z bájného vyprávění zdát. Foto: jplenio / pixabay Čedičová kupa hory Říp je zdaleka viditelná hora cca 5 km od Roudnice nad Labem. Foto: CC - CC BY-SA 3.0 Ve vnitřních prostorách je možné spatřit sochu sv. Jiří s drakem. Foto: jplenio / pixabay

Tým badatelů v rámci záchranného archeologického průzkumu nalezl v obci Vražkov v okrese Litoměřice v Ústeckém kraji v blízkosti hory Říp, kde je plánována výstavba komunikace, přes 3500 let starou čepel kovové dýky a kostru jejího majitele, jenž měl dýku původně uloženou na hrudi.

Kromě toho bylo odkryto 11 dalších zachovalých hrobů datovaných do období starší doby bronzové.

K ČEMU SLOUŽILA?

„Podobných typů dýk se na našem území podařilo zatím nalézt jen minimum. Navíc naší velkou výhodou je, že ji máme v přirozeném nálezovém kontextu včetně kostry,“ vyjádřil se k cennému nálezu Martin Trefný, archeolog a ředitel roudnického Podřipského muzea, jež se spolu s pražskou Českou společností archeologickou na průzkumu podílí.

Odborníci se chtějí zaměřit na určení původní funkce dýky, k tomu by je měly nasměrovat dochované stopy na ostří. Dle slov archeologa Trefného by makro – a mikroskopické zkoumání mohlo rovněž na dýce odhalit korozní otisky látek, které měl zemřelý v době pohřbu na sobě.

Než se k práci dostanou konzervanti, budou ještě vědci analyzovat, zda je nástroj vyroben z mědi, bronzu, anebo ze zcela jiných příbuzných slitin.

CHARAKTERISTIKA HROBŮ

Z toho, co bylo dosud archeology odkryto, je patrné, že hroby náleží do doby zhruba 1700 až 1600 př. n. l., což by odpovídalo tzv. únětické kultuře. Jejich poloha je směrem ze severu na jih a pohřbení jsou vždy v pozici na pravém boku a s tváří natočenou na východ.

Čedičová kupa hory Říp je zdaleka viditelná hora cca 5 km od Roudnice nad Labem. Foto: CC – CC BY-SA 3.0

Situaci s pochopením minulosti badatelům značně komplikuje různorodost v dochovanosti kosterních ostatků – některé hroby jsou nepoškozené a ve zcela vynikajícím stavu, avšak oproti tomu stojí hroby, kde se nacházejí pouhé zbytky dlouhých kostí, přitom třeba oba hroby leží nedaleko sebe.

„Domníváme se, ale nemáme to ještě potvrzené antropology, že by se mohlo jednat o mladší jedince, jejichž kosti jsou náchylnější k rychlejšímu tlení,“ podotknul jednu možnou variantu ředitel muzea.

Ve vnitřních prostorách je možné spatřit sochu sv. Jiří s drakem. Foto: jplenio / pixabay

NEPASUJE DO VZORCE

Co však vědcům poměrně zamotalo hlavu, byl jeden hrob, který se zcela vymykal. „Zatím nevíme, z jakého období by mohl být. Mrtvý byl pohřbený v poloze na zádech a jeho hlava směřuje na sever.

Tak se pohřbívali třeba Keltové ve 4. a 3. století před naším letopočtem, ale v hrobě jsme zatím nenalezli žádné náramky, nánožníky či spony, které by to mohly potvrdit,“ sdělil Trefný. Přesná datace tohoto hrobu bude ale potvrzena až dalším výzkumem, v rámci něhož se archeologové zaměří i na dvojhrob, jenž byl také v tamních místech odkryt.

120 POKLADŮ

Vražkov skrýval také celkem 120 objektů, jež jsou z archeologického hlediska důležité pro rozklíčování tehdejšího způsobu života. Jednalo se pozůstatky kůlových staveb, 20 sídlištních jam, sloužících k uchovávání potravy, nebo velký objekt o rozměrech 6 x 6 metrů.

„Pokud bádání potvrdí, že šlo o chatu z téže doby, podařilo by se nám vlastně odhalit kompletní sídelní jednotku ze starší doby bronzové, která obsahovala sídliště, pohřebiště i další sídlištní objekty,“ uzavřel Trefný.

Foto: Úvodní foto: jplenio / pixabay, Pixabay, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.5.2022 1
U zrodu náboženského směru mormonismu stál nejen zakladatel Joseph Smith, ale i anděl Moroni. Kdo byla záhadná bytost, která se v roce 1823 zjevila Josephovi Smithovi? V současné době je významná trojice mormonských společenství. Jedná se o Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů, Kristovu komunitu a Fundamentalistickou Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Ačkoli je mormonismus historicky […]
od Mirek Brát 25.5.2022 889
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.3tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 1.9tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]
od Eva Soukupová 23.5.2022 2.3tis
Podle některých svědectví italské světec Pio z Pietrelciny levitoval a měl také schopnosti jasnozřivosti a bilokace, která mu umožňovala být na dvou místech zároveň. Nejvíce kněze proslavila jeho stigmata. Krvácení z ran Kristových se u něj objevuje dlouhých 40 let a vysvětlit ho nedokáží ani zarytí skeptikové. Italský kněz svatý Pio z Pietrelciny (1887–1968), vlastním […]