Domů     Náboženství a okultismus
Co ukrývá slovutný Říp?
Pavel Polcar
od Pavel Polcar 7.7.2021
5.3tis
Hora Říp (456 m n. m.) není zas až tak vysoká hora, jak by se mohlo z bájného vyprávění zdát. Foto: jplenio / pixabay
530
SDÍLENÍ
5.3tis
ZOBRAZENÍ

Kdo by neznal praotce Čecha, jenž se svým lidem putoval po kraji, až se nakonec usídlili v okolí hory zvané Říp, z níž spatřili zemi zaslíbenou, zvěře a ptáků plnou, medem oplývající.

„Poněvadž ty otče, se jmenuješ Čech (Boemus), kde najdeme lepší a vhodnější jméno, než aby i země slula Čechy (Boemia)?“ popisuje Kosmas ve své kronice.

Hora Říp (456 m n. m.) není zas až tak vysoká hora, jak by se mohlo z bájného vyprávění zdát. Foto: jplenio / pixabay Čedičová kupa hory Říp je zdaleka viditelná hora cca 5 km od Roudnice nad Labem. Foto: CC - CC BY-SA 3.0 Ve vnitřních prostorách je možné spatřit sochu sv. Jiří s drakem. Foto: jplenio / pixabay

Tým badatelů v rámci záchranného archeologického průzkumu nalezl v obci Vražkov v okrese Litoměřice v Ústeckém kraji v blízkosti hory Říp, kde je plánována výstavba komunikace, přes 3500 let starou čepel kovové dýky a kostru jejího majitele, jenž měl dýku původně uloženou na hrudi.

Kromě toho bylo odkryto 11 dalších zachovalých hrobů datovaných do období starší doby bronzové.

K ČEMU SLOUŽILA?

„Podobných typů dýk se na našem území podařilo zatím nalézt jen minimum. Navíc naší velkou výhodou je, že ji máme v přirozeném nálezovém kontextu včetně kostry,“ vyjádřil se k cennému nálezu Martin Trefný, archeolog a ředitel roudnického Podřipského muzea, jež se spolu s pražskou Českou společností archeologickou na průzkumu podílí.

Odborníci se chtějí zaměřit na určení původní funkce dýky, k tomu by je měly nasměrovat dochované stopy na ostří. Dle slov archeologa Trefného by makro – a mikroskopické zkoumání mohlo rovněž na dýce odhalit korozní otisky látek, které měl zemřelý v době pohřbu na sobě.

Než se k práci dostanou konzervanti, budou ještě vědci analyzovat, zda je nástroj vyroben z mědi, bronzu, anebo ze zcela jiných příbuzných slitin.

CHARAKTERISTIKA HROBŮ

Z toho, co bylo dosud archeology odkryto, je patrné, že hroby náleží do doby zhruba 1700 až 1600 př. n. l., což by odpovídalo tzv. únětické kultuře. Jejich poloha je směrem ze severu na jih a pohřbení jsou vždy v pozici na pravém boku a s tváří natočenou na východ.

Čedičová kupa hory Říp je zdaleka viditelná hora cca 5 km od Roudnice nad Labem. Foto: CC – CC BY-SA 3.0

Situaci s pochopením minulosti badatelům značně komplikuje různorodost v dochovanosti kosterních ostatků – některé hroby jsou nepoškozené a ve zcela vynikajícím stavu, avšak oproti tomu stojí hroby, kde se nacházejí pouhé zbytky dlouhých kostí, přitom třeba oba hroby leží nedaleko sebe.

„Domníváme se, ale nemáme to ještě potvrzené antropology, že by se mohlo jednat o mladší jedince, jejichž kosti jsou náchylnější k rychlejšímu tlení,“ podotknul jednu možnou variantu ředitel muzea.

Ve vnitřních prostorách je možné spatřit sochu sv. Jiří s drakem. Foto: jplenio / pixabay

NEPASUJE DO VZORCE

Co však vědcům poměrně zamotalo hlavu, byl jeden hrob, který se zcela vymykal. „Zatím nevíme, z jakého období by mohl být. Mrtvý byl pohřbený v poloze na zádech a jeho hlava směřuje na sever.

Tak se pohřbívali třeba Keltové ve 4. a 3. století před naším letopočtem, ale v hrobě jsme zatím nenalezli žádné náramky, nánožníky či spony, které by to mohly potvrdit,“ sdělil Trefný. Přesná datace tohoto hrobu bude ale potvrzena až dalším výzkumem, v rámci něhož se archeologové zaměří i na dvojhrob, jenž byl také v tamních místech odkryt.

120 POKLADŮ

Vražkov skrýval také celkem 120 objektů, jež jsou z archeologického hlediska důležité pro rozklíčování tehdejšího způsobu života. Jednalo se pozůstatky kůlových staveb, 20 sídlištních jam, sloužících k uchovávání potravy, nebo velký objekt o rozměrech 6 x 6 metrů.

„Pokud bádání potvrdí, že šlo o chatu z téže doby, podařilo by se nám vlastně odhalit kompletní sídelní jednotku ze starší doby bronzové, která obsahovala sídliště, pohřebiště i další sídlištní objekty,“ uzavřel Trefný.

Foto: Úvodní foto: jplenio / pixabay, Pixabay, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Matěj Soukup 26.11.2021 1.6tis
Na to, jestli se zemřelí dokážou za určitých okolností vrátit v nějaké podobě na krátkou chvíli zpět mezi živé, má každý z nás vlastní názor. Někteří věří, že pokud takového navrátilce ze záhrobí nepřivítáme jako živého, mohlo by to mít ošklivé následky. V Asii proto při tradičním svátku lidé své zemřelé členy rodiny uvítají, jako […]
od Eva Soukupová 22.11.2021 2.6tis
Hlavní aktérkou příběhu je Clara de Bugny (1471–1514). Už od dětství je dívka neobyčejně oddána bohu, vede skromný život a straní se všemu světskému.     Dnes, kdy již známe mnoho podobných případů, zřejmě již nikoho nepřekvapí, že se právě u Clary časem začala objevovat stigmata. Pro tehdejší společnost však šlo o znamení, s nímž […]
od Filip Appl 21.11.2021 1.5tis
K zázračným uzdravením dochází podle církevních představitelů poměrně často. Někdy proběhnou zcela mimo pozornost veřejnosti i církve samotné, jindy se z nich ale stanou poměrně podrobně sledované případy. Tak tomu bylo i v roce 2002, kdy měla přímluva u blahoslavené ženy pomoci muži s rakovinou. Jak přesně k tomu došlo? Když v říjnu roku 2002 Španěl Antonio J. Sedano Madrid zjistil, […]
od Matěj Soukup 18.11.2021 1.8tis
Okolo 10. století našeho letopočtu vládli na severu Evropy v dnešní Skandinávii už několik století Vikingové, kteří prosluli jako obávaní nájezdníci a válečníci. Zároveň však v úctě k bohům i ke svým druhům, kteří padli v boji, vztyčovali kameny s runovým písmem. Na každého, kdo by se odvážil tyto kameny poškodit, prý čeká hrozivá smrt. […]
od Mirek Brát 17.11.2021 1.8tis
Legenda o „Věčném Židovi“ je srovnatelná s mytologickými příběhy, v jejichž středu může být například ithacký král Odysseus nebo hrdina Prometheus, který daroval lidem oheň. Přesto se zdá, že legenda o „Věčném Židovi“ může mít i reálné kořeny. „Věčný Žid“ jmenovaný nejčastěji jako Ahasver, má být jeden z židovských obyvatel, kteří se posmívali Ježíšovi, když byl v dubnu roku […]