Skip to content

Nepoznaná schizofrenie a tajemství její příčiny

Jako rozdvojení osobnosti je často mylně označována duševní choroba schizofrenie. Tato psychická porucha je však mnohem víc. Dokáže nemocného přivést až na pokraj zhroucení. Dokonce je známým faktem, že 30% schizofreniků se alespoň jednou pokusí o sebevraždu.

Pro lékaře je choroba stále velkým mystériem. Její příčiny odhalují postupně a stále si jimi nejsou jisti! Jaká je podstata této nemoci?

Eduard Einstein. Foto: alchetron.com

Syn německého fyzika Alberta Einsteina (1879–1955) – Eduard Einstein (1910–1965), nositel Nobelovy ceny za matematiku Američan John Nash (1928–2015) či americký beatnický spisovatel Jack Kerouac (1922–1969). Tyto úspěšné osobnosti mají jedno společné – jsou diagnostikovány nemocí zvanou schizofrenie. Muži, jež snad každý považuje za génie v jejich oboru, mají zcela nabouranou psychiku. Znamená to však, že jednají jako pomatený doktor Jekyll, který měl zlé „alter-ego“ šíleného Hydea? Takový totiž většinou bývá obrázek, který si každý vytvoří ihned, jakmile slyší slovo schizofrenie. Lékaři však upozorňují, že takový pohled na tuto poruchu je zcela mylný. Nejedná se totiž o rozdvojení osobnosti, ale duševní onemocnění, které se projevuje úplně jinak.

Jaká je vlastně tajemná schizofrenie?

Také spisovatel Jack Kerouac trpěl schizofrenií. Foto: loa.org
ROZKLAD ČLOVĚKA

Zkreslené vnímání reality, rozpad myšlení či emotivity (citovosti), mnohdy také rozklad motoriky, neschopnost komunikace, udržení pozornosti a zapomínání. To jsou nejčastěji zmiňované znaky schizofrenie.

Dá se říci, že prakticky dojde k rozkladu celé osobnosti. Lidé, kteří touto poruchou trpí, jsou často uzavřeni ve svém světě a mají svou vlastní logiku. Příznaky se však u různých jedinců liší. Výjimečná není ani těžká paranoia.

Pro server SchizophreniaConnection.com popisuje projevy nemoci jedna z pacientek, Janet Kuhn: „Byla jsem téměř neschopná vyjít z domu, protože jsem cítila, jako by za mnou byli lidé a sledovali mě. Moje rodina hrála významnou roli v dávání najevo, že to, co si myslím, je pravda, vlastně pravda není.

“ Schizofrenií trpí dohromady asi 1% populace, objevuje se nejčastěji mezi 15. a 35. rokem a s člověkem se často vleče celý život. Choroba je velmi nákladná, ať už z důvodu pracovní neschopnosti nemocných, tak i na léčbu.

Lékaři si proto pokládají stále palčivější otázku: Jaká je příčina nemoci? Toto mystérium nebylo dosud vyřešeno.

Zrazují nás vlastní geny? Foto: discovermagazine.com
MOHOU ZA VŠE GENY?

Medicína rozlišuje několik příčin schizofrenie. Na vině může být prostředí – tedy stres, drogová závislost, nepříznivé faktory ovlivňující jedince v prenatálním stadiu, ale také příznaky dědičné. O tomto vlivu se však stále spekuluje.

Vědci identifikují v průběhu let hned několik genů, které mohou být zodpovědné za toto onemocnění. Žádný však doposud nebyl označen za stoprocentního viníka. Faktem přesto zůstává, že pokud se schizofrenie vyskytla v rodině již dříve, je větší šance, že se bude opakovat.

V únoru 2011 objeví vědci u pacientů větší výskyt kopií genu VIPR2 a domnívají se, že může mít na rozvoj choroby stěžejní vliv. „Ačkoliv VIPR2 je zodpovědný za malé procento případů schizofrenie, je to jeden z mála genů, nebo genetických skupin, o nichž víme, že s nemocí souvisejí,“ říká členka výzkumného týmu, psychiatrička Maria Karayiorgou. Objev mění dosavadní bádání a zdá se být významným krokem vpřed. Podaří se odborníkům odhalit další dílky skládačky, která snad někdy dá dohromady odpověď na otázku, co vlastně je schizofrenie a jak se dá léčit?

Michaela Vondrušková

Foto: medscape.com, alchetron.com, loa.org, discovermagazine.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články