9. srpna 1969: V Los Angeles probíhá vražedné běsnění satanistického gangu vedeného Charlesem Mansonem, při němž umírá i těhotná herečka Sharon Tate.
Domů     Záhady historie
Nepoznaná schizofrenie a tajemství její příčiny
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 7.8.2020
4.0tis
Budeme někdy umět léčit schizofrenii? Foto: medscape.com
57
SDÍLENÍ
4.0tis
ZOBRAZENÍ

Jako rozdvojení osobnosti je často mylně označována duševní choroba schizofrenie. Tato psychická porucha je však mnohem víc. Dokáže nemocného přivést až na pokraj zhroucení. Dokonce je známým faktem, že 30% schizofreniků se alespoň jednou pokusí o sebevraždu.

Pro lékaře je choroba stále velkým mystériem. Její příčiny odhalují postupně a stále si jimi nejsou jisti! Jaká je podstata této nemoci?

Budeme někdy umět léčit schizofrenii? Foto: medscape.com Eduard Einstein. Foto: alchetron.com Také spisovatel Jack Kerouac trpěl schizofrenií. Foto: loa.org Zrazují nás vlastní geny? Foto: discovermagazine.com
Eduard Einstein. Foto: alchetron.com

Syn německého fyzika Alberta Einsteina (1879–1955) – Eduard Einstein (1910–1965), nositel Nobelovy ceny za matematiku Američan John Nash (1928–2015) či americký beatnický spisovatel Jack Kerouac (1922–1969).

Tyto úspěšné osobnosti mají jedno společné – jsou diagnostikovány nemocí zvanou schizofrenie. Muži, jež snad každý považuje za génie v jejich oboru, mají zcela nabouranou psychiku. Znamená to však, že jednají jako pomatený doktor Jekyll, který měl zlé „alter-ego“ šíleného Hydea?

Takový totiž většinou bývá obrázek, který si každý vytvoří ihned, jakmile slyší slovo schizofrenie. Lékaři však upozorňují, že takový pohled na tuto poruchu je zcela mylný. Nejedná se totiž o rozdvojení osobnosti, ale duševní onemocnění, které se projevuje úplně jinak. Jaká je vlastně tajemná schizofrenie?

Také spisovatel Jack Kerouac trpěl schizofrenií. Foto: loa.org

ROZKLAD ČLOVĚKA

Zkreslené vnímání reality, rozpad myšlení či emotivity (citovosti), mnohdy také rozklad motoriky, neschopnost komunikace, udržení pozornosti a zapomínání. To jsou nejčastěji zmiňované znaky schizofrenie.

Dá se říci, že prakticky dojde k rozkladu celé osobnosti. Lidé, kteří touto poruchou trpí, jsou často uzavřeni ve svém světě a mají svou vlastní logiku. Příznaky se však u různých jedinců liší. Výjimečná není ani těžká paranoia.

Pro server SchizophreniaConnection.com popisuje projevy nemoci jedna z pacientek, Janet Kuhn: „Byla jsem téměř neschopná vyjít z domu, protože jsem cítila, jako by za mnou byli lidé a sledovali mě.

Moje rodina hrála významnou roli v dávání najevo, že to, co si myslím, je pravda, vlastně pravda není.“ Schizofrenií trpí dohromady asi 1% populace, objevuje se nejčastěji mezi 15. a 35. rokem a s člověkem se často vleče celý život.

Choroba je velmi nákladná, ať už z důvodu pracovní neschopnosti nemocných, tak i na léčbu. Lékaři si proto pokládají stále palčivější otázku: Jaká je příčina nemoci? Toto mystérium nebylo dosud vyřešeno.

Zrazují nás vlastní geny? Foto: discovermagazine.com

MOHOU ZA VŠE GENY?

Medicína rozlišuje několik příčin schizofrenie. Na vině může být prostředí – tedy stres, drogová závislost, nepříznivé faktory ovlivňující jedince v prenatálním stadiu, ale také příznaky dědičné. O tomto vlivu se však stále spekuluje.

Vědci identifikují v průběhu let hned několik genů, které mohou být zodpovědné za toto onemocnění. Žádný však doposud nebyl označen za stoprocentního viníka. Faktem přesto zůstává, že pokud se schizofrenie vyskytla v rodině již dříve, je větší šance, že se bude opakovat.

V únoru 2011 objeví vědci u pacientů větší výskyt kopií genu VIPR2 a domnívají se, že může mít na rozvoj choroby stěžejní vliv. „Ačkoliv VIPR2 je zodpovědný za malé procento případů schizofrenie, je to jeden z mála genů, nebo genetických skupin, o nichž víme, že s nemocí souvisejí,“ říká členka výzkumného týmu, psychiatrička Maria Karayiorgou.

Objev mění dosavadní bádání a zdá se být významným krokem vpřed. Podaří se odborníkům odhalit další dílky skládačky, která snad někdy dá dohromady odpověď na otázku, co vlastně je schizofrenie a jak se dá léčit?

Michaela Vondrušková

Foto: medscape.com, alchetron.com, loa.org, discovermagazine.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Michaela Holubová 8.8.2022 1.6tis
Hájem plným stromů a květin se prochází dívka. Z nenadání se ozve hlas. Promlouvá přímo k ní. Ve chvíli, kdy pohlédne do koruny stromu, pochopí. Jde o hada.     Svádí ji k ochutnání zakázaného ovoce ze stromu uprostřed zahrady. Děvče se jeho nabídkám brání. Má obavy ze smrti, která je se sladkými plody spojována. […]
od Pavel Polcar 8.8.2022 2.1tis
Ostrov McNabs v přístavu Halifax je dnes krásnou přírodní rezervací, ale ve své historii měl řadu zvěrstev, které vedly k pověstem o přízracích strašících jeho písečné pláže a bujné parky. McNabs byl v roce 1866 použit k přepravě nákladu britských cholerou trpících, z nichž mnozí zemřeli a skončili pohřbeni v hromadných hrobech na ostrově. Mrtví […]
od Pavel Polcar 7.8.2022 2.7tis
Odlehlá vesnice Kisiljevo je domovem pro méně než 800 obyvatel – a jeden strašidelný příběh o upírech. V roce 1725 zemřel obyvatel jménem Petar Plogojowitz a v následujících osmi dnech došlo k devíti úmrtím. Vrahem je mrtvola Devět zemřelých na smrtelné posteli řeklo, že je napadla Plogojowitzova mrtvola. Kněží a úředníci se shromáždili do Kisiljeva, […]
od Mirek Brát 6.8.2022 3.2tis
Kamikaze bylo jméno legendárního tajfunu, který ve třináctém století údajně hned dvakrát rozmetal mongolskou flotilu a zachránil Japonsko před invazí. Byla to jen legenda, nebo takový tajfun opravdu v minulosti vznikl? Jméno božské bouře bylo ve druhé světové válce propagandisticky využito v zoufalé snaze japonského císařství odvrátit vojenskou porážku. Sebevražedné útoky pilotů měly být právě tím božským […]
od Mirek Brát 5.8.2022 3.1tis
Křížové výpravy do Svaté země nebyly jen prostou vojenskou akcí. Jejich účastníci se dostávali do kontaktu s poznatky jiného civilizačního okruhu. Z křížových výprav si tak rytíři mohli přivézt nejen kořist hmotnou, ale i bohatství představované nově nabytými vědomostmi. Jedna stopa vede i do Českého ráje. Místem, kde bychom možná narazili i na stopy křížových výprav, je […]