22. ledna 1788: Narodil se anglický spisovatel George Gordon Byron, podivín, jenž se možná stal předobrazem hraběte Draculy.
Domů     Záhady historie
Nepoznaná schizofrenie a tajemství její příčiny
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 7.8.2020
4.0tis
Budeme někdy umět léčit schizofrenii? Foto: medscape.com
57
SDÍLENÍ
4.0tis
ZOBRAZENÍ

Jako rozdvojení osobnosti je často mylně označována duševní choroba schizofrenie. Tato psychická porucha je však mnohem víc. Dokáže nemocného přivést až na pokraj zhroucení. Dokonce je známým faktem, že 30% schizofreniků se alespoň jednou pokusí o sebevraždu.

Pro lékaře je choroba stále velkým mystériem. Její příčiny odhalují postupně a stále si jimi nejsou jisti! Jaká je podstata této nemoci?

Budeme někdy umět léčit schizofrenii? Foto: medscape.com Eduard Einstein. Foto: alchetron.com Také spisovatel Jack Kerouac trpěl schizofrenií. Foto: loa.org Zrazují nás vlastní geny? Foto: discovermagazine.com
Eduard Einstein. Foto: alchetron.com

Syn německého fyzika Alberta Einsteina (1879–1955) – Eduard Einstein (1910–1965), nositel Nobelovy ceny za matematiku Američan John Nash (1928–2015) či americký beatnický spisovatel Jack Kerouac (1922–1969).

Tyto úspěšné osobnosti mají jedno společné – jsou diagnostikovány nemocí zvanou schizofrenie. Muži, jež snad každý považuje za génie v jejich oboru, mají zcela nabouranou psychiku. Znamená to však, že jednají jako pomatený doktor Jekyll, který měl zlé „alter-ego“ šíleného Hydea?

Takový totiž většinou bývá obrázek, který si každý vytvoří ihned, jakmile slyší slovo schizofrenie. Lékaři však upozorňují, že takový pohled na tuto poruchu je zcela mylný. Nejedná se totiž o rozdvojení osobnosti, ale duševní onemocnění, které se projevuje úplně jinak. Jaká je vlastně tajemná schizofrenie?

Také spisovatel Jack Kerouac trpěl schizofrenií. Foto: loa.org

ROZKLAD ČLOVĚKA

Zkreslené vnímání reality, rozpad myšlení či emotivity (citovosti), mnohdy také rozklad motoriky, neschopnost komunikace, udržení pozornosti a zapomínání. To jsou nejčastěji zmiňované znaky schizofrenie.

Dá se říci, že prakticky dojde k rozkladu celé osobnosti. Lidé, kteří touto poruchou trpí, jsou často uzavřeni ve svém světě a mají svou vlastní logiku. Příznaky se však u různých jedinců liší. Výjimečná není ani těžká paranoia.

Pro server SchizophreniaConnection.com popisuje projevy nemoci jedna z pacientek, Janet Kuhn: „Byla jsem téměř neschopná vyjít z domu, protože jsem cítila, jako by za mnou byli lidé a sledovali mě.

Moje rodina hrála významnou roli v dávání najevo, že to, co si myslím, je pravda, vlastně pravda není.“ Schizofrenií trpí dohromady asi 1% populace, objevuje se nejčastěji mezi 15. a 35. rokem a s člověkem se často vleče celý život.

Choroba je velmi nákladná, ať už z důvodu pracovní neschopnosti nemocných, tak i na léčbu. Lékaři si proto pokládají stále palčivější otázku: Jaká je příčina nemoci? Toto mystérium nebylo dosud vyřešeno.

Zrazují nás vlastní geny? Foto: discovermagazine.com

MOHOU ZA VŠE GENY?

Medicína rozlišuje několik příčin schizofrenie. Na vině může být prostředí – tedy stres, drogová závislost, nepříznivé faktory ovlivňující jedince v prenatálním stadiu, ale také příznaky dědičné. O tomto vlivu se však stále spekuluje.

Vědci identifikují v průběhu let hned několik genů, které mohou být zodpovědné za toto onemocnění. Žádný však doposud nebyl označen za stoprocentního viníka. Faktem přesto zůstává, že pokud se schizofrenie vyskytla v rodině již dříve, je větší šance, že se bude opakovat.

V únoru 2011 objeví vědci u pacientů větší výskyt kopií genu VIPR2 a domnívají se, že může mít na rozvoj choroby stěžejní vliv. „Ačkoliv VIPR2 je zodpovědný za malé procento případů schizofrenie, je to jeden z mála genů, nebo genetických skupin, o nichž víme, že s nemocí souvisejí,“ říká členka výzkumného týmu, psychiatrička Maria Karayiorgou.

Objev mění dosavadní bádání a zdá se být významným krokem vpřed. Podaří se odborníkům odhalit další dílky skládačky, která snad někdy dá dohromady odpověď na otázku, co vlastně je schizofrenie a jak se dá léčit?

Michaela Vondrušková

Foto: medscape.com, alchetron.com, loa.org, discovermagazine.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 22.1.2022 564
Asi nejznámějším neobjeveným pokladem, který je údajně ukryt na našem území, je takzvaný štěchovický poklad. Pátrá se po něm už od 50. let minulého století a dosud jej ještě nikdo nenašel.     Poklad mají tvořit bedny plné nacistických cenností a údajně by se měl nacházet někde v oblasti Hradišťska u středočeských Štěchovic. Hlavní část […]
od Pavel Polcar 21.1.2022 1.7tis
Podle výzkumu publikovaném v roce 2017 mají mít vědci přesvědčivé důkazy ohledně existence bájné Babylonské věže. Její reálnou existenci by měla prokázat starověká destička datovaná do dobry cca 2600 let před naším letopočtem, která údajně zobrazuje skutečnou podobu věže. S tímto tvrzením nepřišel žádný religionista, ale výzkumník zaměřený na oblast archeologie. Tajemná destička Destička je […]
od Adriana Vojtíšková 20.1.2022 2.1tis
Zajímá vás, kým byl mytický vlk Fenrir, jak se dělí padlí andělé, nebo zda měla Amerika skutečného superhrdinu? Čtěte dál…     OTÁZKA 1.: JAK SE ROZDĚLUJÍ PADLÍ ANDĚLÉ A DÉMONI? Toto členění démonů pochází od anglického okultisty Francise Barretta z přelomu 18./19. století. Právě on stanovil počet pekelných sborů na číslovku 9. Inspiroval se […]
od Pavel Polcar 20.1.2022 2.6tis
Pro popis Karnaku není označení „chrámový komplex“ dostatečný, jednalo se totiž o stát ve státě a v době svého největšího rozkvětu poskytoval domov až 90 tisícům kněží a jejich pomocníků. K poctě Amona, krále lidí a bohů, zde byly vystavěny velkolepé chrámy a mnoho dalších významných staveb. Rekonstrukce některých budov v této lokalitě ležící v […]
od Dalibor Vrána 19.1.2022 2.7tis
Dokud bude existovat vesmír a v něm i naše planeta, bude Leonardo da Vinci vždy na předních místech seznamu těch největších géniů historie. Renesanční umělec a vynálezce dalece předběhl svou dobu a i téměř 503 let po smrti zůstává obdivovanou postavou, která ještě nevydala všechna svá tajemství. Mysterií obklopujících dílo Leonarda da Vinci (1452–1519) máme […]