Skip to content

Co zachránilo dánské Židy před jistou smrtí?

Zuří 2. světová válka a nacisté sváží Židy z okupovaných zemí do koncentračních táborů, odkud se daří vyváznout jen málokomu. Jedině v obsazeném Dánsku zůstává tato skupina obyvatel až do září 1943 prakticky nedotčena a také následná policejní akce proti ní končí naprostým fiaskem.

Proč se zdejším nacistům „konečné řešení“ židovské otázky zcela vymyká kontrole?

Původně má Dánsko sloužit Němcům coby vzorový protektorát, místo toho se však stává jejich noční můrou. Nadšení Dánů pro budování „nové Evropy“ totiž není zdaleka tak vroucí, jak si němečtí „ochránci“ představují. Množí se sabotáže, Hitler zuří a vysílá na sever Evropy generála SS, aby v Dánsku stabilizoval situaci a odstranil nepohodlné nepřátele.

Jako první mají jít na řadu tamní Židé, skutečnost je ale překvapivě jiná!

Jak je to možné?

Související články

Prokletí Nuselského mostu: Proč zde dobrovolně ukončilo život tolik lidí?

Mladík se zastaví u zábradlí. Hlubina pod ním ho neodolatelně vábí. Za chvíli zaslechnou chodci na mostě jeho předsmrtný výkřik. Vysoký pražský most přitahuje sebevrahy jako magnet. Stojí jejich nešťastné duše za podivnými událostmi, které se na stavbě a v jejím okolí dějí? „Nechoďte přes Nuselák,“ varovali v sedmdesátých letech minulého století rodiče své děti. […]

Vědci odhalili nejstarší obrazová tetování na světě!

Stejně jako se lidstvo stále rychleji posouvá vpřed, tak se i naše možnosti ohlížet se do minulosti zlepšují, a my můžeme bádat stále hlouběji v hlubinách času. I díky tomu byla nyní objevena zatím nejstarší obrazová tetování na světě. Vědci je odhalili na dvou mumifikovaných egyptských tělech starých okolo pěti tisíc dvou set let. Nově […]

Ztracené město Herakleion: Potkal ho stejný osud jako bájnou Atlantidu!

Starověké město Thonis (řecky Herakleion) bylo ve své době jedním z nejbohatších měst starého Egypta. Drželo monopol na veškerý zámořský obchod s okolními říšemi a díky své poloze se stalo branou do říše faraonů. Jeho sláva však netrvala věčně. Potkal ho totiž stejný osud jako bájnou Atlantidu. Když se v roce 1999 francouzský podmořský archeolog […]

BEST NENÍ HEYDRICH

SS Brigadeführer WERNER BEST(1903 – 1989) je jmenován říšským místodržícím v dánské Kodani 27. října 1942. Po obhlédnutí situace přehodnocuje svůj původní záměr vnutit Dánům nacistickou vůli za každou cenu.

Uvědomuje si, že brutální represe by jen vyostřily situaci, a tak oproti očekávání zůstává spíše umírněným úředníkem než krvavým tyranem, jako byl například v Protektorátu Čechy a Morava svého času REINHARD HEYDRICH (1904 – 1942). Proč se chladný byrokrat Werner Best zatím drží zpátky? Tuší snad, že se válka pomalu ale jistě blíží ke konci?

Nebo má s Dánskem vlastní plány?

KLID PŘED BOUŘÍ

V Dánsku v této době žije okolo 8 tisíc Židů, nejvíce pak v hlavním městě Kodani (přes 800 osob). Mají tu své synagogy a školy a od 17. století jsou nedílnou součástí dánské společnosti.

Sympatie pro své poddané židovského původu má i tehdejší král, oblíbený KRISTIAN X.(1870 – 1947), o kterém v této době koluje zpráva, že jakmile se dozvídá, že němečtí okupanti plánují zavedení židovské povinnosti nosit žlutou hvězdu na oděvu (jak je tomu i jinde v Evropě), otevřeně prohlašuje, že on bude první, kdo si ji připne!

Nenechte si ujít

Teror na studentských kolejích: Pronásledoval dívky zlých duch?

Po vyvolávání duchů může nezřídka jít i o život. O tom se prý v roce 2003 přesvědčila skupina indických studentek. Z dlouhé chvíle se pokusily o kontakt se záhrobím a rozpoutaly tak peklo. Jde o další důkaz, že z nadpřirozenem si není radno zahrávat? Kromě slavné tabulky Ouija lze s duchy komunikovat i jiným způsobem. […]

Kanibalismus v roce 1846: Tragický příběh Donnerovy výpravy

Donnerova výprava (Donner Party), patří bezpochyby k nejtragičtějším příběhům osidlování amerického západu. Nedobrovolné přezimování skupiny osadníků v Sierra Nevada vyústila v akt čirého zoufalství, když se putující museli uchýlit ke kanibalismu! Za svobodou, bohatstvím a do končin sotva zalidněné Kalifornie, se rozhodla vyrazit skupina pionýrů v roce 1846. Výpravu iniciovali dva obchodníci. Byli jimi George […]

Erupce na hvězde Proxima Centauri snižuje šanci na vesmírný život v její blízkosti

Hvězdná světlice, takovou přezdívku si vysloužila Proxima Centauri poté, co bylo zjištěno, že loni v březnu na ní došlo k velké světelné erupci. Proxima Centauri je nám po Slunci druhou nejbližší hvězdou a váží přibližně osminu váhy Slunce. I přesto byl ale objevený výbuch desetkrát silnější, než jakákoliv erupce, kterou jsme kdy u Slunce pozorovali. […]

I když tato informace s největší pravděpodobností není pravdivá, leccos naznačuje. Židé totiž Dánům nijak zvlášť nevadí. Dánští nacisté v čele s kolaborantem FRITSEM CLAUSENEM (1893 – 1947) na ně sice pořádají štvavé kampaně a na ulicích šikanují židovské obchodníky, ale k většímu pogromu se pro odpor většiny obyvatel neodvažují.

Čekají, až tak učiní Němci!

I přesto, že je říšský místodržící Werner Best odsouzen po válce k trestu smrti, je nakonec propuštěn už v roce 1951.

ČEHO SE NĚMCI BOJÍ?

Místo toho ale místodržící Werner Best v březnu 1943 překvapivě povoluje konání parlamentních voleb. Jediných v Evropě! Jak dopadají? Drtivě v nich vítězí dosavadní vládní strany a fašistické či kolaborantské formace propadají na plné čáře.

Dánové se samozřejmě cítí tímto morálním vítězstvím posíleni a stupňují svůj prozatím dost pasivní odpor vůči německým okupantům.

Ten vrcholí 28. srpna 1943 celostátní generální stávkou. Už o den později je ale Němci vyhlášen výjimečný stav, zákaz shromažďování a zároveň je utužena cenzura. Z Berlína přichází od říšského kancléře ADOLFA HITLERA (1889 – 1945) rozkaz k urychlenému řešení situace, především pak židovské otázky.

Jenže hon na Židy bojkotuje jak německá armáda nasazená v Dánsku, tak komanda SS, a dokonce i samotné okupační orgány v čele s Wernerem Bestem. Proč? Bojí se snad Němci lidového povstání, které by nedokázali potlačit ani se svými 200 tisíci vojáky v zemi?

Nebo za vším stojí nějaká tajná dohoda s židovskou obcí, vyvážená kilogramy zlata za každého ušetřeného člověka?

MÍSTO URČENÍ? TEREZÍN!

Po několikaměsíčních průtazích Berlín nakonec souhlasí, aby dánští Židé byli přesunuti nikoliv do vyhlazovacích táborů na východě nebo v Polsku, ale do českého Terezína. To samo o sobě znamená velký ústupek. Terezín totiž nepatří mezi nejhorší tábory smrti, za určitých podmínek je zde možné přežít.

Konečné datum je stanoveno na 1. října 1943, den židovského nového roku Rosh Hashanah. Proč zrovna na první říjnový den? Předpokládá se totiž, že v tento svátek bude většina Židů doma a bude tedy mnohem snazší je polapit. Z Německa dokonce na tuto akci přijíždějí speciální policejní oddíly!

CO MOTIVUJE BESTA?

Jenže místodržící Werner Best v tuto chvíli na vlastní pěst podniká další podivný krok. Nechává si zavolat německého obchodníka a námořního atašé GEORGA FERDINANDA DUCKWITZE (1904 – 1973) a informuje jej o chystané policejní operaci. Moc dobře ví, že ačkoli je Duckwitz členem NSDAP, zároveň často pomáhá perzekuovaným Dánům a díky svým obchodním aktivitám má kontakty v celé Skandinávii.

Projevuje se v tuto chvíli naplno Bestova vypočítavost? Varuje nepřímo dánské Židy jen proto, aby si i po případně prohrané válce udržel dobré jméno nebo aby mu Duckwitz za jeho „velkodušnost“ zařídil azyl v neutrálním Švédsku?

Nebo přemýšlí zcela opačně a umožňuje Židům útěk z Dánska, aby pak zemi mohl hrdě prohlásit za „judenfrei“ (zemi bez Židů) a dostal pochvalu od Hitlera?

Německý obchodník a námořní atašé G. F. Duckwitz

HLAVNÍ JE UTÉCT!

Duckwitzova informace se šíří rychlostí blesku. Kromě jiného se dostává i k předsedovi dánské sociální demokracie HANSI HEDTOFTOVI(1903 – 1955), který je napojen na podzemní odbojové hnutí, jež kontaktuje hlavu židovské obce, rabbiho MARCUSE MELCHIORA (1897 – 1969) a varuje ho před chystanou policejní operací. Zároveň se rozjíždějí i „záchranné akce“.

Katolická církev poskytuje Židům útočiště v kostelech a klášterech. Nejrůznější skupiny, ale i tisíce dobrovolníků jim nabízejí i úkryt na venkově, případně převoz do neutrálního Švédska, kam chapadla nacistické mašinérie nedosahují a kde všichni dánští Židé mohou požádat o politický azyl. Samotný Duckwitz organizuje tajný převoz stovek Židů v nákladních lodích.

Kromě toho z Dánska vyrážejí na moře i desítky člunů, obyčejných rybářských bárek či kajaků.

Lidé jsou v panice vděční za jakýkoliv dopravní prostředek.

PŘED ZATČENÍM ZAKLEPEJTE!

V noci z 1. na 2. října 1943 nastává „hodina H“. Když už ale policejní jednotky vyjíždějí z kasáren, situaci znovu zkomplikuje místodržící Best. Sám sice vydává příslušné rozkazy, vzápětí ovšem některé z nich bojkotuje. Vymýšlí si všemožná zdržení, rozšiřuje mezi své podřízené zmatek a nejistotu.

Vše korunuje směrnicí, kterou nařizuje, aby byli zatčeni pouze ti Židé, kteří příslušníkům SS sami otevřou dveře. Násilné vnikání do bytů zakazuje! Jaký je výsledek této operace? Pochopitelně žalostný! Jde o totální fiasko. V celém Dánsku je zadrženo pouhých 477 Židů – především pak vyššího věku. Ti jsou podle plánu odesláni do ghetta v Terezíně.

Otázkou však stále zůstává, proč Best jednal tak, jak jednal. Byla to jeho soukromá iniciativa, nebo měl nějaké tajné rozkazy – například od svého nadřízeného a Říšského vůdce SS HEINRICHA HIMMLERA (1900 – 1945), který v této době údajně plánuje využít dánské Židy v Terezíně pro budoucí diplomatická jednání se Západem?

NĚCO ZA NĚCO?

Když se o všem dozvídá Hitler, je ale prý vzteky bez sebe a nařizuje v Dánsku ten nejpřísnější postup. Celý rok 1944 se tak nese ve znamení nacistického teroru, poprav a drancování. A jak dopadá Werner Best? Překvapivě dobře! Po skončení války je sice zatčen a odsouzen k smrti, brzy je mu ale trest snížen na 12 let a na svobodu se dostává už v roce 1951.

Později se vrací do Německa, kde si zakládá právnickou firmu a umírá 23. června 1989 jako vážený občan a velmi bohatý muž. Jakékoliv další pokusy odsoudit ho za účast na brutálních zločinech války později vyznívají naprázdno. Ale jakto? Držela snad nad ním ochrannou ruku židovská obec, kterou v roce 1943 zachránil před takřka jistou smrtí?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Koberec jako útočiště bakterií a virů
21stoleti.cz

Koberec jako útočiště...

Koberce patří mezi běžné doplňky domácnosti. Jen...
Surrealistický hotel Hilton od Philippa Starcka
iluxus.cz

Surrealistický hotel Hilton...

Návrhář Philippe Starck se vrhl do nového...
Švýcarská a britská policie budou šetřit ovzduší
21stoleti.cz

Švýcarská a britská policie...

Švýcaři, respektive krajská policie...
Bojovnice proti předsudkům: První Japonka v Evropě se vdávala otci navzdory
epochaplus.cz

Bojovnice proti předsudkům:...

Na jaře roku 1896 drncají po cestě z Domažlic do Poběžovic...
Vydejte se lodí Ritz Carlton do světa
epochalnisvet.cz

Vydejte se lodí Ritz Carlton...

Kolekce lodí Ritz-Carlton Yacht je součástí...
Sudán, poslední samec nosorožce bílého severního, musel být uspán
21stoleti.cz

Sudán, poslední samec nosorožce...

Safari Park Dvůr Králové a rezervace Ol Pejeta s...
Indická pevnost Bhangarh: Domov tisíce duchů?
epochaplus.cz

Indická pevnost Bhangarh:...

Indie je země s bohatou historií a mytologií a...
Sean Connery – Leštil rakve a pak se staj Jamesem Bondem
nasehvezdy.cz

Sean Connery – Leštil...

Jako mladík stál nahý modelem budoucím...
Novodobé panství s unikátním bazénem
rezidenceonline.cz

Novodobé panství s unikátním...

Soukromá pevnost, která je hrdě posazena na...
Mobil v posteli? Sbohem spánku!
epochaplus.cz

Mobil v posteli? Sbohem...

Na poruchy spánku si stěžuje čím dál více...
Přejezte se ve snu! Zhubnete!
epochalnisvet.cz

Přejezte se ve snu! Zhubnete!

Jak zastavit epidemii obezity? Konečně svítá naděje....
Jak na hojivý odvar?
nasehvezdy.cz

Jak na hojivý odvar?

Ne nadarmo se říká, že vlasy jsou chloubou...