15. srpna 1977: Astronom Jerry Ehman zachytí tzv. Wow! signál, nikdy nevysvětlený úzkopásmový signál přicházející zpoza hranic Sluneční soustavy.
Domů     Náboženství a okultismus
Ďábel chtěl bombardovat klášter
Mirek Brát
od Mirek Brát 30.4.2021
6.9tis
Bouřkové nebe nad věžemi kláštera.
555
SDÍLENÍ
6.9tis
ZOBRAZENÍ

Polské pohraničí v Dolnoslezském vojvodství je plné památek i zajímavých přírodních monumentů. Jedním z nich je i tzv. Ďáblův kyj, který najdete těsně u silnice spojující Mieroszów s Krzeszówem.

Ďáblův kyj má výšku 8 metrů Klášterní bazilika je významným poutním místem. Bouřkové nebe nad věžemi kláštera.

Na pískovcovém monumentu o výšce 8 metrů je osazena tabulka upomínající na napoleonské války, konkrétně pak na Bitvu národů u Lipska v roce 1813. U Ďáblova kyje najdete rovněž stoly a lavice pro možné cestovní občerstvení či jen rozjímání.

A o čem můžete u tohoto solitérního útesu přemýšlet? Například o legendě, která se váže k Ďáblovu kyji. Prý ve dvanáctém století, když cisterciáčtí mniši stavěli v nedalekém Krzeszówě klášter, ďábla to velmi rozlítilo.

Ďáblův kyj má výšku 8 metrů

Rozhodl se „bombardovat” klášter právě tímto pískovcovým monumentem. Ďábel z pochopitelných důvodů pracuje nejraději v noci. Jak si ale tak letěl směr Krzeszów, před cílem mu do toho zakokrhal kohout ohlašující bílý den.

Bombardování kláštera se nekonalo. Obří balvan dopadl tam, kde jej nyní najdete. O tom, že klášter úhony nedošel, se můžete sami přesvědčit. Nyní je to působivý komplex, kterému vévodí krásná bazilika. O její výzdobu se zasloužil i český sochař Maxmilián Brokoff.

Klášterní bazilika je významným poutním místem.

Pohanské obřady

Na legendě o Ďáblově kyji je znepokojivá ostentativní nenávist podsouvaná pískovcovému monumentu vůči křesťanství, potažmo nedalekému klášteru. Nepřekvapí tak, že někteří badatelé tvrdí, že Ďáblův kyj byl v době šíření křesťanství v oblasti tajemných místem zakázaných pohanských obřadů.

Odvézt takový kámen by nedokázala ani mnišská armáda. To už bylo snazší vytvořit dehonestující legendu o snaze zničit klášter Ďáblovým kyjem.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 13.8.2022 798
Jedna z nejpodivnějších her všech dob je spíše virtuálním simulátorem výkladu tarotových karet. Na začátku o sobě napíšete několik základních údajů, poté položíte otázku, na kterou chcete odpověď a pak už jen čekáte a sledujete, jak se digitální karty míchají a jak vám jsou postupně předkládány a čteny. A prý to může být i dost […]
od Mirek Brát 11.8.2022 2.5tis
Pokud by Evliya Celebi nežil v sedmnáctém století, ale v moderní současnosti, byl by jistě virální hvězdou sociálních sítí. Přinejmenším o jím zaznamenanou bitvu čarodějnic by byl enormní zájem! Evliya Celebi (1611-1682) strávil na cestách po Osmanské říši i sousedících regionech plných čtyřicet let. Rodák z Konstantinopole se rozhodl, že chce v životě co nejvíce poznat. Byl to zbožný […]
od Michaela Holubová 8.8.2022 2.7tis
Hájem plným stromů a květin se prochází dívka. Z nenadání se ozve hlas. Promlouvá přímo k ní. Ve chvíli, kdy pohlédne do koruny stromu, pochopí. Jde o hada.     Svádí ji k ochutnání zakázaného ovoce ze stromu uprostřed zahrady. Děvče se jeho nabídkám brání. Má obavy ze smrti, která je se sladkými plody spojována. […]
od Mirek Brát 6.8.2022 2.4tis
Alchymie se v historii těšila oblibě nejen v Evropě, ale i v islámském světě. Jedním z jejich nejvýznačnějších představitelů zde byl Abu Bakr al-Razi, známý taktéž pod latinským jménem Rhazes. Říkalo se o něm, že ovládal proměnu železa a mědi ve zlato… Abu Bakr al-Razi (865-925) byl Peršan, jehož život spadá do období takzvaného islámského zlatého věku. Do dějin […]
od Eva Soukupová 5.8.2022 3.4tis
Nechvalně známá města Sodoma a Gomora vytrvale balancují na hraně mýtu a reality. Pravost biblického příběhu by mohl jednoznačně potvrdit pouze nález těchto měst. Někteří archeologové nyní věří, že Sodomu skutečně našli. Má se ukrývat za pozůstatky meteoritem zničeného města na břehu Jordánu.     O městech, jež zachvátil hřích natolik, že byla Hospodinem i […]