Junkers Ju 52 bylo spolehlivé a robustní dopravní letadlo. V závěru druhé světové války jednomu z těchto letadel svěřilo život 28 německých vojáků a letců. Letadlo se zřítilo v únoru 1945 v Krkonoších po nárazu do Sněžky. Smrt chodí po horách i po lidech:
leteckou katastrofu přežilo jen 5 mužů. Přesná příčina nehody je stále nejasná.
Zbytky havarovaného letadla ležely na úbočí Sněžky téměř 54 let. Až v roce 1998 transportoval vrtulník poslední zbytky junkersu, které místní lidé a turisté nedokázali odnést (včetně třech leteckých motorů BMW). Jejich část si nyní můžete prohlédnout v Informačním centru v Malé Úpě.
Větší dochované části letounu jsou k vidění u hřbitovní zdi v sousedství tamního kostela sv. Petra a Pavla. Havarovaný stroj startoval z polské Vratislavi a mířil do blíže neurčeného vojenského lazaretu na území Protektorátu. Hovoří se však i o Drážďanech.
Závěr války přinesl chaos i do německých záznamů vedených obvykle s velkou pečlivostí. Přesná příčina letecké nehody není známa. Na vině však mohlo být nepříznivé počasí a špatná viditelnost.
Šest zraněných vojáků leteckou nehodu přežilo (jeden z nich však umírá několik hodin po neštěstí), všichni ostatní na palubě stroje zahynuli.
Nesrovnalost v počtech obětí
V maloúpské kronice se zachoval seznam vojáků, kteří při nehodě zahynuly. Jedná se však o seznam 23 jmen (pamětníci však vždy hovořili o 24 obětech nehody).
Při komparaci s protokoly Luftwaffe se ukázalo, že v kronice chybí jméno navigátora a radisty Ericha Königa.
Toho německé úřady označily rovněž za oběť nehody. Na počátku 21. století byla provedena exhumace obětí – vojáků i letců – pohřbených po neštěstí v Malé Úpě. Ostatky byly poté uloženy na německém vojenském hřbitově v Brně.