6. února 1564: Narodil se anglický básník Christopher Marlowe. Údajně je autorem některých děl připisovaných Williamu Shakespearovi.
Domů     Dávný podzemní svět. Propojují tunely Skotsko s Tureckem?
Dávný podzemní svět. Propojují tunely Skotsko s Tureckem?
od 6.1.2023
3.3tis
352
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Německý archeolog Heinrich Kusch tvrdí, že pod Evropou vede obří síť tunelů, stará 12 tisíc let. Po celém kontinentu vědci pravidelně objevují jejich ústí.

Jsou prohlašovány za úkryty dávných lidí před predátory, prastaré cesty propojující různá evropská města nebo za portály do jiných dimenzí. Jaký byl ale jejich hlavní účel? A souvisí spolu?

Údajný vchod Erdstall. Solní jeskyně Tuz Terapi Merkezi v Turecku. Tunely mají nejrůznější podobu, přesto se v některých věcech shodují. Mohly být kdysi propojené? Rozsáhle nástěnné malby v Kolumbii.

Nejrůznější podzemní struktury objevují archeologové poměrně pravidelně napříč celým kontinentem. Tým vědců v čele s rakouským archeologem Heinrichem Kuschem (*1948) se nyní rozhodl jednotlivé objevy spojit a prozkoumat je jako celek.

reklama

Závěry jejich výzkumů jsou šokující – Evropu propojovala nebo ještě stále částečně propojuje obrovská síť tunelů, jež má mít celkem až dva miliony kilometrů!

„Jen v Bavorsku v Německu jsme našli 700 metrů takových tunelů, například v Rakousku ve Štýrsku pak dalších 350 metrů. Napříč Evropou je takových objevů tisíce, od severního Skotska po Středozemní moře,“ říká Kusch.

Největší úseky tunelů mají být ve Španělsku, v Maďarsku, Turecku, Anglii a Bosně. Podobné tunely a spojení mají ale existovat i pod všemi ostatními kontinenty!

Údajný vchod Erdstall.
Údajný vchod Erdstall.

Co dokázali naši předkové

Jedním ze základních kamenů Kuschovy teorie je stáří jednotlivých struktur.

Všechny totiž pocházejíí z doby před 12 tisíci lety, tedy z období pravěku, kdy většina tehdejších lidí stále žila jako lovci a sběrači a ve světě se velmi pomalu objevovalo zemědělství. Dokázali v té době lidé vybudovat tak rozsáhlé podzemní struktury?

reklama

Proč by to vůbec dělali? Samostatné objevy byly nejčastěji interpretovány jako místa pro úkryt před predátory a nepřáteli nebo jako prostor k ukládání potravin či hrobky.

Kusch ale věří, že je pravěcí lidé využívali k bezpečnému cestování, tunelům tak přezdívá „dávné superdálnice“.

V knize Tajemné podzemní brány do dávného světa detailně popisuje, jak mohli tunely procházet a míjet tak bitvy, nepřátele, přírodní překážky či se vyhýbat velmi špatnému počasí. Může mít pravdu?

Spojení míst a podobná stavba

Tunely navíc často vedou mezi důležitými místy, například mezi svatyněmi, hřbitovy a zaniklými sídlišti pravěkých lidí, což Kuschově teorii také nahrává. „Dnes sice nejsou všechny propojené, ale dohromady tvoří ohromnou podzemní strukturu.

reklama

Jsou v nich také strategicky umístěné komory, které mohly sloužit k odpočinku či k uložení zásob,“ vysvětluje Kusch. Vzhledem k tomu, že se tunely dochovaly do dnešní doby, museli být jejich stavitelé nesmírně zruční.

Údajně se všechny vyznačují typickou zakřivenou stavbou, umožňující lépe snášet tlak. Měli lidé v pravěku na budování něčeho takového čas a prostředky?

Zatímco mnoho archeologů Kuschovu teorii odmítá, další se domnívají, že se jedná o důkaz existence vyspělé evropské civilizace či o příklad podceňování schopností našich předků.

Kusch trvá na tom, že tunely budovali lidé kvůli své ochraně a že skrze ně cestovali po celém kontinentu.

Solní jeskyně Tuz Terapi Merkezi v Turecku.
Solní jeskyně Tuz Terapi Merkezi v Turecku.

Další teorie

Zatímco existence tunelů je již vědeckou společností přijímána, o jejich propojení a funkci se stále debatuje.

Někteří archeologové zpochybňují datování a tvrdí, že tunely vznikly až o mnoho let později, v době, kdy je lidé v souladu s dosavadními historickými znalostmi už neměli problém vybudovat.

Záhadologové a milovníci konspiračních teorií ovšem tvrdí, že je vůbec nevybudovali lidé, nýbrž jakási rasa trpaslíků!

Mají tomu napovídat malé rozměry některých tunelů, do nichž by se průměrný člověk rozhodně nevešel, či jejich názvy, například Skřetí díra nebo Jeskyně mandragory. Najdou se ale i tací, kteří tunely považují za vstupy do podsvětí nebo portály do jiných dimenzí.

Takové funkce se údajně obávala i církev, neboť ve středověku u mnohých z nich budovala kaple a kostely. Je nějaká z těchto teorií správná?

Tunely mají nejrůznější podobu, přesto se v některých věcech shodují. Mohly být kdysi propojené?
Tunely mají nejrůznější podobu, přesto se v některých věcech shodují. Mohly být kdysi propojené?

Nejnovější záhadné objevy archeologie

Slavné Britské muzeum oznámilo, že na kamenné destičce pocházející z Babylonu objevilo ducha! 3500 let starý obrázek má představovat vůbec nejstarší zobrazení ducha a důkaz o tom, že lidé věří v nadpřirozeno již tisíce let.

V Goughově jeskyni u města Cheddar v Anglii byly objeveny tři vrchní části lidských lebek. Analýza prokázala, že byly používány jako misky na jídlo a pití! Nálezy dalších kostí v oblasti pak naznačují, že zde před téměř 15 tisíci lety žili kanibalové.

Rozsáhle nástěnné malby v Kolumbii.
Rozsáhle nástěnné malby v Kolumbii.

Pláně Nazca odhalily další obří geoglyf, tentokrát se jedná o obrázek zvířete, které připomíná kočku.

V Kolumbii zachytili vědci pomocí satelitů rozsáhlé nástěnné malby, jejich počty mají jít do desítek tisíc. Mnoho z nich se nachází vysoko na skalách, není proto jasné, jak vlastně mohly vzniknout.

Foto: shutterstock.com, youtube.com
reklama
Související články
od 20.1.2023 3.3tis
V poslední říjnový den či na začátku listopadu si řada kultur po celém světě pietně připomíná Památku zesnulých či v pestrobarevných průvodech oslavuje Den mrtvých. Mnozí věří, že se hranice mezi světem živých a mrtvých v tomto čase tenčí a někteří této příležitosti využívají ke kontaktu se zesnulými. V první polovině listopadu 20
od 18.1.2023 3.4tis
Rekordních 908 dnů strávil ve vesmíru malý nepilotovaný raketoplán Boeing s označením X-37B. Mezi lidmi, kteří se zabývají konspiracemi, je tento stroj stejnou legendou jako mezi těmi, které zajímají prostě jen lety do vesmíru. Důvod je jednoduchý: Poslání raketoplánu X-37B je totiž tajné a o jeho úkolech toho víme jen velmi málo. Raketoplán poprvé vzlétl v roce 2010 a od té doby absolvoval už
od 12.1.2023 3.3tis
Hlava je mírně zakloněná, čelo svraštělé, oči pevně zavřené a ústa otevřená dokořán v jakémsi němém bolestném výkřiku. Vskutku mrazivý pohled se naskýtá archeologům po otevření rakve neznámého muže nalezené v roce 1886. Jaké děsivé okolnosti provázely smrt starověkého Egypťana? Archeologové v roce 1881 v Luxoru odkrývají královské pohřebiště Deir el-Bahari, kam staroegyptští kněží kdysi ukryli
od 11.1.2023 3.2tis
Ulice mexického Cocoyoca jsou podivně ztichlé a na dveřích stavení je možné spatřit velké bílé kříže. Ne, naštěstí zde neřádí mor, jak by se mohlo zdát. „Možná ale máme co do činění s něčím ještě zlověstnějším,“ říká vystrašený obyvatel městečka. Kříže totiž mají příbytky ochránit před řáděním děsivého šamana známého jako nagual. Co je zač? Po dalším
od 5.1.2023 3.6tis
V Texasu již dlouhou řadu let dochází k pozorování záhadného tvora, který se podobá napůl člověku a napůl psovi nebo vlkovi. Jeden z nejděsivějších incidentů se odehrává ve městě Amarillo v roce 1970, kdy při střetu s neznámým monstrem umírají dva policisté a dva služební psi. Texaský folklor se jen hemží bizarními a nezřídka životu nebezpečnými tvory, kteří vypadají jako napůl člověk a napůl z
Nenechte si ujít další zajímavé články
Obalů na květiny není nikdy dost
panidomu.cz
Obalů na květiny není nikdy dost
A radost udělají zvlášť ty, které si vyrobíte sami. Mohou být například z betonu nebo ze zbytků silnějších větví. Chce to jen trpělivost a návod, jak na to. Někdo si kytičky sází přímo do záhonu, jiný je raději dává do různých nádob a další oboje střídá. Něco do záhonku, něco do květináče. Udělejte si obaly na
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem seznamu novoročních předsevzetí objevila „rekonstrukce koupelny“, čtěte dál. Prozradíme, které materiály hrají v koupelnách prim, jaké jsou aktuální trendy
Enceladus v sobě skrývá šest základních prvků pro vznik života
21stoleti.cz
Enceladus v sobě skrývá šest základních prvků pro vznik života
Saturnův měsíc Enceladus je v hledáčku astrobiologů už nějakou dobu. Ač svými rozměry nevelký, schovává v sobě řadu tajemství. To, že se pod jeho ledovým příkrovem ukrývá vodní oceán, je vědcům známo
V soutěži o největší počet měsíců ve Sluneční soustavě jde Jupiter do trháku
21stoleti.cz
V soutěži o největší počet měsíců ve Sluneční soustavě jde Jupiter do trháku
Astronomové objevili dvanáct dosud neznámých měsíců obíhajících kolem největší planety Sluneční soustavy Jupiteru. Král našeho planetárního systému tak obrátil skóre proti svému největšímu konkurentov
Díky času jsem dozrála a poznala opravdovou lásku
skutecnepribehy.cz
Díky času jsem dozrála a poznala opravdovou lásku
Nemohla jsem otěhotnět, za problémem byla moje vzácná krev. Po boku mi v těžkých chvílích stál celoživotní kamarád. Netušila jsem, že právě on je ten pravý. Dlouhá léta jsem měla dobrého kamaráda, kterému jsem mohla říct všechno. Matěje jsem poznala na střední škole. Chodil o ročník výš a zamiloval se do mě. Psal mi krásné dopisy, ale já jsem
Jehněčí perkelt
tisicereceptu.cz
Jehněčí perkelt
Maďarská klasika, která nikdy neomrzí. I když si připadáte, že na takové jídlo nemáte dost zkušeností, buďte si jisti, že je jednodušší, než se zdá. Ingredience 2 kg jehněčího masa (kýta) 4 ks
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Kvůli svým dětem se Etzler stále trápí
nasehvezdy.cz
Kvůli svým dětem se Etzler stále trápí
Prohlásil o sobě, že býval idiot. MIROSLAV ETZLER (58) teď sice podle svých slov prožívá jedno z nejkrásnějších období v životě, přesto má velké trápení. Momentálně žije s přítelkyní Helenou Bartaloš
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je domovem úchvatných živočichů. Ti musí v posledních desetiletích čelit výzvám dynamicky měnícího se světa, ale i klimatu. V unikátní šestidílné d
Malá koupelna? Žádný problém. Vsaďte na světlé barvy, velké formáty a kvalitní sanitu
epochaplus.cz
Malá koupelna? Žádný problém. Vsaďte na světlé barvy, velké formáty a kvalitní sanitu
Co je malé, to je hezké. A to rozhodně platí také o koupelně: i ta paneláková o několika málo čtverečních metrech totiž může vypadat jako z titulní stránky a skvěle vám sloužit. Stačí dodržet několik
Zasnoubena v šesti letech: Klenot Mediny budí strach
epochaplus.cz
Zasnoubena v šesti letech: Klenot Mediny budí strach
Texaská spisovatelka a producentka Sherry Jonesová (1948–2022) si může roku 2007 mnout ruce. Od nakladatelství Random House má smlouvu na svou novou knihu Klenot Mediny, za kterou by měla dostat záloh