Pařížský Louvre je ikonou mezi světovými muzejními objekty, v nichž se prezentuje umění ve všech jeho možných podobách. V expozicích muzea je vystaveno více než třicet tisíc muzejních exponátů a uměleckých artefaktů. Kolik je zde hlídačů?
To je nepodstatná otázka. Možná by vás více zajímalo, kolik strašidel a démonů má v Louvru svoje domovské právo. Inu, kolik?
Co se týká celkové výstavní plochy, je Louvre třetím největším muzeem na světě. V této kategorii jej předstihuje pouze slavné Metropolitní muzeum umění v New Yorku a petrohradská Ermitáž. Louvre je ovšem muzeem nejnavštěvovanějším. Počet jeho návštěvníků se každý rok blíží počtu obyvatel České republiky.
Démonický Belfegor
Slíbili jsme vám prozradit počet démonů-strašidel v Louvru. Co takhle raději upřednostnit kvalitu nad kvantitou? Rádi bychom vám představili dvě prapodivné entity, které jsou pro Louvre téměř marketingovou značkou. Prvním z nich je Belfegor.
Jde o slavnou staroegyptskou mumii, která se do Paříže dostala v 19. století. Belfegor prý v noci vstává ze svého sarkofágu a bloudí muzejními chodbami. Zajímavé je i samotné pojmenování této neposedné mumie.
V démonologické nauce je totiž Belfegor bytostí, která byla známá již od středověku. Největší sílu má Belfegor údajně v dubnu.
Pokud jste si zrovna zakoupili výlet do jarní Paříže a ve vašich plánech byla i návštěva Louvru, mrkněte na případný poplatek za storno letenky. V opačném případě si myjeme ruce. Varovali jsme vás…
Věrný voják
Druhým přízrakem, který je rovněž s muzeem Louvre tradičně spojován, je duch napoleonského vojáka z bitvy u Waterloo, „Léta Páně“ 1815. Jeho jméno bylo Pierre a jednalo se prý o velkého fanouška Napoleona Bonaparta.
Ve zmíněné bitvě byl smrtelně raněn.
Jeho posledním přáním bylo ještě jednou vidět portrét svého císařského idolu, který byl v té době umístěn právě v Louvru. Jeho duch se tedy vydal do muzea – a už v něm zůstal. Dle popisu očitých svědků zůstal věrný své vojenské uniformě. Zda je však stále ozbrojen, to se nám zjistit nepodařilo.