25. května 1973: Nad bermudským trojúhelníkem mizí letoun Navion A16 se dvěma muži na palubě.
Domů     Neobjasněné události
Démoni z německého pohraničí: Může na vás zaútočit hockauf?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 13.7.2021
6.7tis
Zlý skřet skáče lidem na záda, foto Pixabay
286
SDÍLENÍ
6.7tis
ZOBRAZENÍ

České lesní oblasti kolem hranic s Německem údajné obývá zlomyslný démonický skřet, který má ve zvyku skočit své oběti na záda a vysát z ní veškerý život. Živí se totiž lidským strachem. Je hockauf skutečný tvor, nebo pro tuto legendu existuje racionální vysvětlení?

Zlý skřet skáče lidem na záda, foto Pixabay Výlet na Hasištejn skončil tragicky, foto Petr Kinšt / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Hockauf prý obývá lesy českého pohraničí, foto Pixabay Nikdo neví, jak vlastně skřet vypadá, foto Pixabay

Mrazivá tragédie se odehrála před mnoha lety na Chomutovsku. Německé pověsti tam vzpomínají na skupinku dívek, které se s pochodněmi v rukách vydaly podzemní chodbou ke zřícenině hradu Hasištejn. Chvíli poté, co do chodby vstoupí, si ale všimnou, že jedna z jejich kamarádek mezi nimi není.

Skupina se tedy vrací zpět a začíná chybějící dívku hledat. Najdou si sedět schoulenou na zemi u cesty ve zbědovaném stavu. Nepřítomně hledí před sebe a na otázky, co se jí stalo, nijak nereaguje. Dívky svou kamarádku odvedou domů, kde ji prohlídne její rodina, na jejích zádech přitom objeví zřetelně viditelné otisky zvířecích tlap nebo pracek.

Byla snad napadena nějakou šelmou? Dívka o tom, co se jí cestou na Hasištejn přihodilo, nikdy nepromluvila a tři dny po této události zemřela v bolestech. Dnes je tento příběh vyprávěn jako ukázka napadení hockaufem.

Výlet na Hasištejn skončil tragicky, foto Petr Kinšt / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

VYSÁVÁ Z ČLOVĚKA ENERGII?

Hockauf je německé označení lesní démonické bytosti, která se vyskytuje zejména v oblasti česko-německých hranic. Vzniklo z původního spojení „Hockauferln“, což doslovně znamená „hop na záda“ a zcela vystihuje podstatu této bytosti.

České názvy jsou neméně přiléhavé. Na Šumavě bývá znám také jako škrtič a na Mikulovsku se jim říká kožíškoví mužíčci. Osamělým chodcům totiž tito tvorové znenadání skočí na záda či za krk (do kožichu) a svou oběť rdousí prackami.

V takových situacích se napadenému doporučuje se škrtičem nebojovat, neboť čím víc se mu člověk brání, tím silnější a agresivnější tvor je. Jako by z člověka vysával energii a strach oběti mu dodával sílu.

Nezřídka člověk po takovém útoku umírá vyčerpáním nebo přinejmenším přijde o rozum. Kromě toho obětem také ošklivě podrápe záda. Je hockauf tvor z masa a kostí, nebo pro tuto legendu existuje racionální vysvětlení?

Hockauf prý obývá lesy českého pohraničí, foto Pixabay

ZTĚLESNĚNÍ STRACHU

Popisovaný způsob života lesního škrtiče poměrně přesně vystihuje chování obyčejného nočního predátora. Přes den prý přežívá v temných zákoutích, šerých roklích, jeskyních, v dutinách stromů či podzemních doupatech.

Ožívá až po západu slunce, kdy se vyšplhá do korun stromů a čeká, až bude moci zaútočit na svou příští kořist. Jeho podoba ovšem popsána nikdy nebyla. Nikdo z napadených totiž neměl šanci na tvora pohlédnout nebo skončil v takovém stavu, že o svém zážitku nedokázal nic vypovědět.

Český spisovatel Martin Stejskal (*1944) se nicméně domnívá, že o reálného tvora pravděpodobně nejde. „Byl jakousi personifikací nepojmenovatelného strachu ze samoty,“ uvádí. Zabíjel snad lidi v pohraničí pouze jejich vlastní strach?

Nikdo neví, jak vlastně skřet vypadá, foto Pixabay
Foto: creative commons, pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.5.2022 473
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 783
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 1.6tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]
od Jan Šedivý 22.5.2022 1.5tis
Nový zákon je z velké části postaven na myšlence, že se Spasitel opět vrátí. Druhý příchod bude znamenat celospolečenskou obrodu. Není tak překvapující, že se najde mnoho lidí, kteří sami sebe za Ježíše či Mesiáše považují. Krišna Venta Narozený jako Francis Herman Pencovic (1911–1958), se proslavuje v 40. až 50. letech minulého století. Na veřejnosti nosí jen róby, […]
od Pavel Polcar 19.5.2022 1.7tis
Psal se rok 2013 a tehdy jedenadvacetiletá studentka Elisa Lam byla prohlášená za nezvěstnou. Brzy po nahlášení se její tělo objevilo ve střešní nádrži na vodu v Los Angeles. Jak se tam dostalo? Tělo objevil pracovník údržby v hotelu Cecil poté, co se vypravil nádrž zkontrolovat pro časté stížnosti na divnou chuť vody a její […]