Domů     Neobjasněné události
Démoni z německého pohraničí: Může na vás zaútočit hockauf?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 13.7.2021
6.7tis
Zlý skřet skáče lidem na záda, foto Pixabay
286
SDÍLENÍ
6.7tis
ZOBRAZENÍ

České lesní oblasti kolem hranic s Německem údajné obývá zlomyslný démonický skřet, který má ve zvyku skočit své oběti na záda a vysát z ní veškerý život. Živí se totiž lidským strachem. Je hockauf skutečný tvor, nebo pro tuto legendu existuje racionální vysvětlení?

Zlý skřet skáče lidem na záda, foto Pixabay Výlet na Hasištejn skončil tragicky, foto Petr Kinšt / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Hockauf prý obývá lesy českého pohraničí, foto Pixabay Nikdo neví, jak vlastně skřet vypadá, foto Pixabay

Mrazivá tragédie se odehrála před mnoha lety na Chomutovsku. Německé pověsti tam vzpomínají na skupinku dívek, které se s pochodněmi v rukách vydaly podzemní chodbou ke zřícenině hradu Hasištejn. Chvíli poté, co do chodby vstoupí, si ale všimnou, že jedna z jejich kamarádek mezi nimi není.

Skupina se tedy vrací zpět a začíná chybějící dívku hledat. Najdou si sedět schoulenou na zemi u cesty ve zbědovaném stavu. Nepřítomně hledí před sebe a na otázky, co se jí stalo, nijak nereaguje. Dívky svou kamarádku odvedou domů, kde ji prohlídne její rodina, na jejích zádech přitom objeví zřetelně viditelné otisky zvířecích tlap nebo pracek.

Byla snad napadena nějakou šelmou? Dívka o tom, co se jí cestou na Hasištejn přihodilo, nikdy nepromluvila a tři dny po této události zemřela v bolestech. Dnes je tento příběh vyprávěn jako ukázka napadení hockaufem.

Výlet na Hasištejn skončil tragicky, foto Petr Kinšt / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

VYSÁVÁ Z ČLOVĚKA ENERGII?

Hockauf je německé označení lesní démonické bytosti, která se vyskytuje zejména v oblasti česko-německých hranic. Vzniklo z původního spojení „Hockauferln“, což doslovně znamená „hop na záda“ a zcela vystihuje podstatu této bytosti.

České názvy jsou neméně přiléhavé. Na Šumavě bývá znám také jako škrtič a na Mikulovsku se jim říká kožíškoví mužíčci. Osamělým chodcům totiž tito tvorové znenadání skočí na záda či za krk (do kožichu) a svou oběť rdousí prackami.

V takových situacích se napadenému doporučuje se škrtičem nebojovat, neboť čím víc se mu člověk brání, tím silnější a agresivnější tvor je. Jako by z člověka vysával energii a strach oběti mu dodával sílu.

Nezřídka člověk po takovém útoku umírá vyčerpáním nebo přinejmenším přijde o rozum. Kromě toho obětem také ošklivě podrápe záda. Je hockauf tvor z masa a kostí, nebo pro tuto legendu existuje racionální vysvětlení?

Hockauf prý obývá lesy českého pohraničí, foto Pixabay

ZTĚLESNĚNÍ STRACHU

Popisovaný způsob života lesního škrtiče poměrně přesně vystihuje chování obyčejného nočního predátora. Přes den prý přežívá v temných zákoutích, šerých roklích, jeskyních, v dutinách stromů či podzemních doupatech.

Ožívá až po západu slunce, kdy se vyšplhá do korun stromů a čeká, až bude moci zaútočit na svou příští kořist. Jeho podoba ovšem popsána nikdy nebyla. Nikdo z napadených totiž neměl šanci na tvora pohlédnout nebo skončil v takovém stavu, že o svém zážitku nedokázal nic vypovědět.

Český spisovatel Martin Stejskal (*1944) se nicméně domnívá, že o reálného tvora pravděpodobně nejde. „Byl jakousi personifikací nepojmenovatelného strachu ze samoty,“ uvádí. Zabíjel snad lidi v pohraničí pouze jejich vlastní strach?

Nikdo neví, jak vlastně skřet vypadá, foto Pixabay
Foto: creative commons, pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 3.12.2021 1.8tis
V šedesátých letech minulého století zakoupilo izraelské námořnictvo ve Velké Británii tři ponorky: Doplhin, Leviathan a Dakar. A právě jméno ponorky Dakar se stane symbolem dlouho nevyjasněné největší záhady v historii izraelského námořnictva. Ponorkám postaveným v době druhé světové války se neodcházelo do výslužby snadno. Mnohé z nich se dočkaly přestavby a sloužily v různých zemích i […]
od Mirek Brát 2.12.2021 2.4tis
Letos uplynulo rovných šedesát let od tragické smrti švédského diplomata a politika Daga Hammarskjölda (1905-1961).  Jako generální tajemník Organizace spojených národů se zasloužil o řešení Suezské krize či o hledání řešení turbulentního politického vývoje na africkém kontinentě. Afrika se mu stala osudnou. V roce 1961 zde zahynul při leteckém neštěstí, které je i v současnosti […]
od Eva Soukupová 2.12.2021 2.9tis
V březnu 1907 poblíž městě Buena Vista v Kentucky dochází k podivnému setkání místního dělníka na farmě s podivnou bytostí. Vypadá napůl jako člověk, napůl jako zvíře. Na tvora je následně uspořádán hon, ale zvláštní bytost se dopadnout nepodaří. S čím se tehdy farmář setkal?     „Obdrželi jsme zde informaci, že lidé z okolí […]
od Adriana Vojtíšková 1.12.2021 3.2tis
V Apalačském pohoří se podél hranice amerických států Tennessee a Severní Karolína na jihovýchodě Spojených táhne Národní park Great Smoky Mountains. Lidé tu mizejí jako by se vypařili!     Mezi pohřešovanými jsou dokonce i zkušení trampové, kteří dokáží přežít i v extrémních podmínkách. Kam a proč tito lidé mizejí? Název, který v překladu znamená […]
od Eva Soukupová 30.11.2021 2.9tis
Smrt Johna P. Wheelera III. je zaručeně jedním z nejkontroverznějších úmrtí posledních let. Nejen proto, že jsou jeho poslední okamžiky plné nejasností, ale také pro jeho úzké vazby s nejvyššími patry americké politiky. Ty prý mohly být hlavní příčinou jeho záhadné smrti. Tělo Johna P. Wheelera III. (1944–2010), známého také jako Jack Wheeler je nalezeno […]