reklama
5. října 1925: Archeolog Howard Carter vstupuje do pohřební komory údajně prokletého faraona Tutanchamona.
Domů     Neobjasněné události
Děsí africké domorodce šavlozubý tygr?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 29.12.2020
3.4tis
Umělecké vyobrazení mourou-ngou, foto cryptidarchives.fandom.com
592
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Záhadný tvor z centrální Afriky, kterému domorordci říkají mourou-ngou, by podle některých kryptozoologů mohl být exemplářem šavlozubé šelmy. Ty jsou však již mnoho let považovány za vyhynulé.

Umělecké vyobrazení mourou-ngou, foto cryptidarchives.fandom.com Lucien Blancou, foto cryptidarchives.fandom.com Šavlozubý tygr, foto Wikimedia Commons

Různé druhy šavlozubých kočkovitých šelem, pro které se často používá nepřesné označení šavlozubý tygr, se na planetě objevily už před miliony let, rozšířeny byly po celém světě a ojediněle se vyskytovaly ještě před 10 000 let.

Poté jejich stopy mizí. Dnes jsou považovány za vyhynulé, přesto z různých koutů světa stále přicházejí zprávy o pozorování zvířat, která bychom mohli považovat za šavlozubé kočky.

Četná pozorování přicházejí zejména z centrální Afriky, kde si domorodci vyprávějí o mourou-ngou, až 3,5 metru dlouhé kočkovité šelmě s modrobílými skvrnami či pruhy na zádech a obrovskými tesáky. Zvíře po sobě zanechává stopy větší než lev s výraznými drápy.

Má jít o obojživelné zvíře žijící v jeskyních podél břehu řeky. Živí se hrochy a slony, ale zaznamenány byly i útoky na kánoe plovoucí po řece, jejichž lidská posádka neměla proti obřím šelmám sebemenší šanci.

Mourou-ngou prý loví ve dvojících tak, že jeden z páru zažene kořist do vody, kde už číhá druhý. Tato hlášení přitáhnou pozornost několika prominentních kryptozoologů, včetně již zmiňovaného Bernarda Heuvelmanse. Skrývá se za jménem mourou-ngou pravěký tvor?

Lucien Blancou, foto cryptidarchives.fandom.com

ÚTOKY POKRAČUJÍ

Francouzský expert na středoafrickou divočinu Lucien Blancou (1903-1983) při pátrání po šavlozubé šelmě zazanmenal řadu svědectví o útocích mourou-ngou na člověka. Jeden z nejdramtičtějších se odoehrává koncem léta roku 1911.

Po řece Bamingui se tehdy plavil člun s francouzskými vojáky, když se z vody náhle vynořila obrovská tlama, popadla jednoho muže a stáhla ho pod vodu, přičemž převrhla celý člun. Pak se šelma ještě na okamžik vynoří, v tlamě stále drží bezvládné tělo vojáka a nakonec zase zmizí pod vodou, zatímco se ostatní muži snaží dostat do bezpečí.

Zprávy o podobných incidentech přicházejí v průběhu 20. století opakovaně. Jeden z posledních zaznamenaných střetů se odehrává v únoru roku 1985, kdy je místní průvodce uváděný jako Marcel při lovu na řece Bamingui málem sražen do vody obrovskou šelmou, která se k němu přiblížila zezadu.

Očití svědkové a šťastlivci, kteří střet s mourou-ngou přežijí, přitom shodně popisují tvora, který jaako by vypadl z učebnice paleontologie. Kryptozoologové proto připouštějí možnost, že by mohlo jít o přežívající druh šavlozubé pravěké šelmy. Potvrdí se jeho domněnky?

Šavlozubý tygr, foto Wikimedia Commons
Foto: cryptidarchives.fandom.com, Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 4.10.2022 153
Snad každé velké jezero světa má také svou vlastní příšeru. Rozlehlé ruské jezero Bajkal staré desítky milionů let rozhodně není výjimkou. Na rozdíl od ostatních jezer obývaných převážně záhadnými ještěry však v Bajkalu údajně žijí vyspělé bytosti podobné lidem.     Ruský moderní folklor líčí tajemné obyvatele prastarého jezera jako napůl žraloky a napůl lidi. […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.0tis
Hluboké vietnamské džungle prý mohou obývat stvoření zvaná batutut, neboli „lesní lidé“. Zmínka o nich se poprvé objevuje už v roce 1947, ale až v 70. letech se jim dostává větší pozornosti díky svědeckým výpovědím vojáků. O nich později ve své knize Podivné, ale pravdivé příběhy z války ve Vietnamu píše americký válečný veterán Kregg […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.5tis
Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od Moskvy. Rozlohou neohromí, ale za to v některých místech sahá až do hloubky 160 metrů. A právě tam má přežívat obrovský ještěr, který se čas od času vynoří. Podle legend k smrti vyděsí už tatarské nájezdníky v 9. století. Tehdy se chystají dobýt ruské město Novgorod, […]
od Mirek Brát 3.10.2022 2.7tis
Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec zapomněl na ostrově Madeira myšku, možná by nás napadlo cosi o roztržitém digitálním nomádovi, co rád tráví zimní siestu, nejlépe s notebookem pod hlavou, přeci jen v teplejších krajích. Není však myška jako myška… Madeira, potažmo Madeirské souostroví, je portugalská autonomní oblast v Atlantském oceánu. Osídlena byla právě Portugalci, kteří […]
od Dalibor Vrána 2.10.2022 1.6tis
Píše se rok 1933 a baron Georg Günther von Forstner (1882–1940), bývalý kapitán německé ponorky U-28 z bojů 1. světové války, usedá k rozhovoru s novinářem. Chce vypovědět příběh, který ho budí ze spaní už skoro 20 let… Příběh zkázy britského parníku Iberian, k níž dochází nedaleko Irska 30. července 1915, po mohutném torpédování. Podvodní […]