Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Desítky lidí utančených k smrti! Co způsobilo záhadný taneční mor?

Stovky polonahých lidí, kteří neúnavně výskají a svíjejí se v extatickém tanci, zaplňují evropská města. Tančí bez přestání několik dnů, dokud nezemřou vysílením. Co způsobilo tuto tajemnou epidemii? Ani po několika staletích vědci nedokáží najít odpověď.

Posedl snad středověké tanečníky ďábel?

Je červencový den roku 1518. Uličky francouzského Štrasburku jsou ponořeny do každodenní rutiny, kterou narušuje jen jediná žena. Historické listiny ji uvádějí jako Frau Troffea. S nepřítomným pohledem se kroutí a zmítá v jakési křeči připomínající tanec.

Někteří sousedé se ji pokoušejí uklidnit, jiní pohoršeně odvracejí zrak. A ona nepřestává. Tančí hodiny, aniž by měla důvod. Tančí celé dny, aniž by si odpočala. Podle lékařů měla zemřít na dehydrataci už po třech dnech.

A podle mnohých skutečně zemřela, ale její tělo tančilo ulicemi dál.

K velkému překvapení, se podivný trans přenáší i na ostatní měšťany. Na konci týdne už jich je 34. A do jednoho měsíce se dav pitoreskních tanečníků rozroste na čtyři stovky. Mnoho z nich vytrvalý tanec zabíjí.

Pro tuto podivnou epidemii se vžilo označení taneční mor. Co bylo příčinou toho šílenství? Posedlost, neznámá nemoc, či snad byli tanečníci příslušníky tajemné sekty? Odpovědi dodnes nikdy nezná. Existují jen domněnky.

Taneční mor – Dílo ďábla nebo čarodějnic?
TANEC LÉČILI TANCEM

Tanečníci se prý v ulicích zmítají v jakémsi transu, vykřikující oplzlosti, rouhají se a strhávají ze sebe šaty. Štrasburští radní si s podivnou epidemií nevědí rady. Místní lékaři nakonec dospějí k závěru, že jedinou možností, jak tanečníky uklidnit, je jejich vyčerpání.

K léčbě davu stiženého zřejmě neznámou chorobou proto naordinují ještě více tance.

Vedení města dá na jejich rady a několik míst ve Štrasburku nechá obsadit zaplacenými muzikanty a profesionálními tanečníky. Ti mají za úkol udržovat vysoké tempo, když tančící měšťané začnou polevovat.

Vskutku bizarní výjev však netrvá dlouho. Tanečníci, kteří téměř nejedli a jen velmi málo spali, totiž začínají umírat. Někteří únavou či dehydratací, jiní na infarkt. Když se ukáže, že naordinovaná léčba nezabírá, radní se usnesou, že město zřejmě čelí božímu trestu za hříšný život jeho obyvatel a okamžitě zakazují hazard a prostituci.

Je strašidelná taneční mánie příznakem jakési nemoci, nebo snad skutečně posednutí?

TANČÍ CELÁ EVROPA

Případ z roku 1518 pečlivě popisují historické kroniky i lékařské spisy. Nebyl však zdaleka jediný. Už v předešlých staletích se stejné taneční orgie objevují i na jiných místech Evropy. V roce 1247 například taneční mor udeří v německém Erfurtu, kde se na mostě přes řeku Gera sejdou dvě stovky „postižených“. Most však jejich tíhu neunese, zhroutí se i s tanečníky a mnoho z nich se utopí.

Roku 1374 se rej tanečníků ponořených do vlastních halucinací šíří několika městy západního Německa a severovýchodní Francie. Také v tomto případě mnoho z nich tančí, dokud se nezhroutí únavou. „Tito lidé, nejenže se třásli a zmítali, ale jejich ruce a nohy se pohybovaly, jako by záměrně tančili, přestože byli v transu,“ popisuje událost současný profesor historie Dr. John Waller z univerzity v Michiganu.

Může taneční mor udeřit znovu? Nebo snad šlo o projevy jakési vzácné nemoci, která již byla vymícena?

Taneční mor postihl řadu evropských měst.
HNĚV SVATÉHO VÍTA

Pokusů o vysvětlení se objevuje celá řada. Některé z nich například vidí vysvětlení v kousnutí tarantulí, neboť podle tehdejších pověr byl právě tanec jediným účinným protijedem. Pověry v tehdejší době skutečně mohly sehrát velkou roli.

Opírá se o ně i další možné vysvětlení. „Úzkost a falešné obavy svíraly tento region,“ říká Waller o Štrasburku na počátku 16. století. „Jedna z těchto obav pochází z křesťanských legend. Tvrdí, že pokud někdo vyprovokuje hněv svatého Víta, sicilského mučedníka umučeného v roce 303, sešle na zem trest v podobě nutkavého tance.“

V úvahu připadá také otrava paličkovicí nachovou, lidově označovanou jako námel. Její účinky jsou podobné droze LSD. Způsobuje halucinace, záchvaty a stavy podobné transu. Může některé z těchto vysvětlení být to správné?

MŮŽE ZA TO STRES?

Odborníci většinou zmíněná vysvětlení odmítají. Tarantule ve Francii i Německu by byla vzácná a námel by oběti spíše zabil či připoutal na lůžko, než aby vyhnat desítky či stovky tanečníků do ulic. Ani víra v trest svatého Víta prý není dostatečná ke spuštění takové reakce.

John Waller podrobně studuje zejména případ tanečního moru z roku 1518. Podařilo se mu shromáždit několik zápisů z regionálních kronik, listin vydaných městskou radou či poznámek lékařů. Všechny se prý „jednoznačně shodují na faktu, že oběti tančily“. Tato zjištění tak nepřímo vylučují možnost, že by šlo o záchvaty podobné například epilepsii. Historik ale porovnává situace ve městech, v nichž došlo k epidemiím tanečního moru a nachází zarážející souvislosti, na jejichž základě pak přichází s novou teorií.

Taneční mor je psychóza vyvolaná stresem! Co přesně bylo jejím spouštěčem?

Smrt s úsměvem. Takový prý byl taneční mor.
ÚNIK Z REALITY

Podle Wallera se taneční mor objevuje vždy po nějakém období, které bylo pro obyvatele postižených měst psychicky náročné. Už tak vyčerpaní a hladovějící lidé v roce 1374 musejí čelit následkům těžkých záplav, které si vyžádaly mnoho obětí.

Štrasburské události pro změnu předcházelo dlouhé období hladu doprovázené šířícím se morem, leprou a syfilidem.

K masové psychóze pak skutečně stačilo, aby únik z nervy drásající reality v podobě extatického tance našel jediný slabý jedinec a další začali psychóze podléhat také. Tato teorie má ovšem háček. V roce 1374 bylo postiženo tanečním morem několik měst a není známo, že byla poznamenána všechna.

Jak by navíc hladoví a vysílení občané dokázali tančit několik dnů v kuse, když i naprosto zdravý člověk se unaví jen po pár hodinách?

VLIV TAJEMNÉ SEKTY

Poslední možné vysvětlení pochází z pera současného amerického odborníka na lékařskou sociologii Roberta E. Bartholomewa. Vědec upozorňuje, že podivné tance obsahují jisté sexuální prvky. Dobové zprávy hovoří o hanebných obscénnostech.

Tančící ženy se prý obnažují, nabízejí pohlavní styk či dokonce v ulicích bezostyšně souloží. Taneční epidemie postihuje ženy i muže. Takové chování lze vypozorovat nejen v případech údajného posednutí, ale i u některých sekt, například starořeckých bakchantkem.

Bartholomewa tento fakt vede k přesvědčení, že taneční epidemie jsou dílem potulných sekt, které zřejmě ve městech vykonávaly jakési rituály. Není ale vyloučeno, že se k tanečním rejům začali přidávat i běžní občané.

Je možné, že se ve středověké Evropě objevila sekta, jejíž vliv přetrval celá staletí? Ani tato teorie však neodpovídá na otázku, kde brali účastníci těchto rejů energii k tanci na celé dny a proč by dobrovolně umírali únavou.

Foto A video: Youtube (Crypticc), media.bizarrepedia.com, www.chapter.org, ancients-bg.com, italiaxlascienza.it
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Přijde svatba, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz

Přijde svatba, nebo rozchod?

Vztahu herečky EVY...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
7 nejznámějších míst světa, kde proudí silná energie
epochaplus.cz

7 nejznámějších míst světa,...

Ve světě najdeme řadu výjimečných oblastí, o nichž...
Chybělo mu prý zázemí
skutecnepribehy.cz

Chybělo mu prý zázemí

Bývá bohužel celkem běžné, že si ženatý...
Co vyčteme z ruky?
epochaplus.cz

Co vyčteme z ruky?

Chiromantie je diagnostika z ruky. Chiromantici...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Návrat běžného nachlazení
21stoleti.cz

Návrat běžného nachlazení

S příchodem podzimního počasí se očekává také návrat běžných...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Funkce i design v kuchyni
rezidenceonline.cz

Funkce i design v kuchyni

Kuchyňské sestavy jsou v dnešní době variacemi na...
Sothys Paris představil inovativní noční péči
iluxus.cz

Sothys Paris představil...

Nádherná a pružná pleť je nejlepším módním doplňkem ženy....
Má za hokejistu náhradu?
nasehvezdy.cz

Má za hokejistu náhradu?

Vypadá lépe než kdy...