Skip to content

Desítky mrtvých dětí z Aberfanu: Zachránit je mohla zlá tušení

V roce 1966 dochází ve městě Aberfan na jihu britského Walesu k otřesné tragédii. Po vydatných deštích se na obec zřítí část uhelné masy, která pod svou tíhou navždy pohřbí desítky lidí. Jelikož je v centru sesuvu škola, o život přichází z větší části děti.

Katastrofa, která proměnila běžný školní den v peklo, však o sobě prý dopředu dává vědět. Desítky lidí později dosvědčují, že se jim děsivá událost zjevila ve snu…

Lidé se zasypané děti okamžitě snažili vyhrabat. Foto: bbc.co.uk

Desetiletá dívka Eryl Mai Jones se právě probudila z hrozné noční můry. Těžce oddychuje a po spáncích jí stékají kapky potu. „Mami, mami!“ křičí a utíká se svěřit se svým děsivým snem. „Mami, poslechni si, jaký jsem měla dneska sen,“ chrlí ze sebe dívka s vytřeštěnýma očima.

„Drahoušku, řekneš mi to později, teď nemám čas,“ odpoví matka. „Ale ne, ty si to musíš poslechnout! Zdálo se mi, že jsem šla do školy, ale ona tam nebyla. Místo ní bylo cosi černého, celou jí to zahalilo,“ pokračuje Eryl. Jenže matka tomu nevěnuje pozornost. Co mohla neznámá černá masa znamenat? Odpověď je nasnadě. Jonesovi totiž žijí ve městě Aberfan v jižním Walesu, které leží přímo pod uhelným dolem. Měl snad sen malou Eryl Mai varovat před hroznou tragédií?

Dívka však to ráno, 20. října 1966, přesto do školy odchází…

Letecký pohled na rozsah neštěstí. Foto: theguardian.com
VE VTEŘINĚ POD SUTINAMI

Přestože Eryl sen skutečně vyděsil, musí plnit svou povinnou školní docházku. Ten den se naštěstí nic nestane a ona se v poklidu vrací ke své rodině. Jenže zítřek už vejde do dějin Walesu jako černý den, a to doslova.

Okolo deváté hodiny ranní, když už všichni žáci sedí v lavicích a pilně poslouchají své učitele, se z kopce nedaleko od nich pomalu sesouvá masa uhlí. „Vyjmenuje nám někdo členy britské královské rodiny?“ ptá se možná právě paní učitelka, když se na městečko řítí rychlostí 30 kilometrů za hodinu kus černouhelné haldy.

Aberfan se otřásá v základech. Městem se rozléhá hučení sesouvajícího se uhlí a křik vyděšených obyvatel. Rázem je ticho. Část obce zůstává pohřbená pod temnou peřinou, a to právě na místě, kde před pár vteřinami stála škola.

Přesně jako v dívčině snu! Tragédie dosahuje hrozivých rozměrů. O život přichází celkem 116 dětí a 5 učitelů. Celkový počet mrtvých, které si havárie vyžádá, je 144. Záhy po této události se ozývají svědectví nejrůznějších lidí, jež prý měli zlou předtuchu.

Zdály se jim údajně noční můry, podobné, jako měla Eryl Mai. Kdo, nebo co občany varovalo? A proč bylo vše marné?

Vzdát poctu zesnulým přijela i královna Alžběta II. Foto: itv.com
DESÍTKY VIZÍ BUDOUCNOSTI?

Krátce po události vychází v novinách inzerát, jehož autorem je psychiatr John Barker z vedlejšího města. Vyzývá všechny, kdo mají pocit, že měli o katastrofě věštecký sen, aby se mu přihlásili. Záhy obdrží celkem 76 dopisů s mrazivým svědectvím!

Poté, co je roztřídí, vydává se za případy, které mu přijdou nejpravděpodobnější a vede rozhovory s příbuznými či přáteli údajných svědků. Poznává, že skutečně mluvili pravdu. Mezi příběhy se objevuje například sen ženy jménem Mary Hennessy. Té se prý noc před katastrofou zdá o třídě plné dětí, které chtějí utéci přes jakési dřevěné zábrany, jež jsou vzadu v místnosti. Jenže se jim to nedaří. A následuje ještě druhá část snu: „Další věc, která se mi zdála, byly stovky lidí, kteří se sbíhali k jednomu místu.

Pohled na jejich obličeje byl příšerný. Někteří plakali a jiní si přes obličej drželi kapesník.“ Hned ráno říká o svém snu příbuzným. Jenže jelikož v něm chybí jakékoliv podrobnosti, které by mohly vést k identifikaci místa, nikdo nezasáhne.

To je nakonec typické pro všechny předtuchy, o nichž lidé Barkera informují. Proč byly tak málo konkrétní? Skutečně o sobě tragédie v Aberfanu takovým způsobem dala vědět předem, nebo jsou podobná svědectví falešná?

Michaela Vondrušková

Foto: history.com, bbc.co.uk, theguardian.com, itv.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Čína míří k Měsíci
21stoleti.cz

Čína míří k Měsíci

Začátkem posledního listopadového týdne roku 2020...
Co by se stalo, kdybychom si přestali čistit zuby?
epochaplus.cz

Co by se stalo, kdybychom si...

Za jeden jediný den se každému...
Velký návrat Must de Cartier
iluxus.cz

Velký návrat Must de Cartier

Slavná kolekce kabelek Must de Cartier...
V Zoo Liberec se poprvé v historii podařilo odchovat zoborožce šedolícé
epochaplus.cz

V Zoo Liberec se poprvé v...

Výjimečný chovatelský úspěch zaznamenali...
Kráska tone v slzách: další osudová rána
nasehvezdy.cz

Kráska tone v slzách: další...

Prožívá nejtěžší chvíle života, které...
Digitální ilustrace zachycující přírodu
epochalnisvet.cz

Digitální ilustrace...

Jak lze vytvářet ilustrace divoké přírody pomocí...
POŽIVAČNÝ MONTEZUMA II. – Před sexem pil čokoládu
epochalnisvet.cz

POŽIVAČNÝ MONTEZUMA II....

Služebnictvo staví kolem stolu, na němž se to...
Procházka údolím Lužnice
epochanacestach.cz

Procházka údolím Lužnice

K nejstarším značeným...
Lanýže v Brně
21stoleti.cz

Lanýže v Brně

Pokud by člověk hledal poklad mezi potravinami,...
Hruškové taštičky
nasehvezdy.cz

Hruškové taštičky

Jste milovníci hrušek? Pokud ano, tento...
Dominikánská republika: Cestou rozmanitosti!
epochanacestach.cz

Dominikánská republika:...

Mnoho z nás se již...
Křeslo, puf i taburet
rezidenceonline.cz

Křeslo, puf i taburet

Společníci pro pohodlí, kteří by neměli chybět v žádném...