20. ledna 1996: V jižní části brazilské oblasti Minas Gerais pozorují farmáři August a Enrica Rodriguesovi neznámý objekt, který záhadně zmizí.
Domů     Neobjasněné události
Desítky mrtvých dětí z Aberfanu: Zachránit je mohla zlá tušení
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 25.8.2020
6.1tis
Tragédie v Aberfanu zůstává černým dnem historie Walesu. Foto: history.com
79
SDÍLENÍ
6.1tis
ZOBRAZENÍ

V roce 1966 dochází ve městě Aberfan na jihu britského Walesu k otřesné tragédii. Po vydatných deštích se na obec zřítí část uhelné masy, která pod svou tíhou navždy pohřbí desítky lidí. Jelikož je v centru sesuvu škola, o život přichází z větší části děti.

Katastrofa, která proměnila běžný školní den v peklo, však o sobě prý dopředu dává vědět. Desítky lidí později dosvědčují, že se jim děsivá událost zjevila ve snu…

Tragédie v Aberfanu zůstává černým dnem historie Walesu. Foto: history.com Lidé se zasypané děti okamžitě snažili vyhrabat. Foto: bbc.co.uk Letecký pohled na rozsah neštěstí. Foto: theguardian.com Vzdát poctu zesnulým přijela i královna Alžběta II. Foto: itv.com
Lidé se zasypané děti okamžitě snažili vyhrabat. Foto: bbc.co.uk

Desetiletá dívka Eryl Mai Jones se právě probudila z hrozné noční můry. Těžce oddychuje a po spáncích jí stékají kapky potu. „Mami, mami!“ křičí a utíká se svěřit se svým děsivým snem. „Mami, poslechni si, jaký jsem měla dneska sen,“ chrlí ze sebe dívka s vytřeštěnýma očima.

„Drahoušku, řekneš mi to později, teď nemám čas,“ odpoví matka. „Ale ne, ty si to musíš poslechnout! Zdálo se mi, že jsem šla do školy, ale ona tam nebyla. Místo ní bylo cosi černého, celou jí to zahalilo,“ pokračuje Eryl.

Jenže matka tomu nevěnuje pozornost. Co mohla neznámá černá masa znamenat? Odpověď je nasnadě. Jonesovi totiž žijí ve městě Aberfan v jižním Walesu, které leží přímo pod uhelným dolem. Měl snad sen malou Eryl Mai varovat před hroznou tragédií?

Dívka však to ráno, 20. října 1966, přesto do školy odchází…

Letecký pohled na rozsah neštěstí. Foto: theguardian.com

VE VTEŘINĚ POD SUTINAMI

Přestože Eryl sen skutečně vyděsil, musí plnit svou povinnou školní docházku. Ten den se naštěstí nic nestane a ona se v poklidu vrací ke své rodině. Jenže zítřek už vejde do dějin Walesu jako černý den, a to doslova.

Okolo deváté hodiny ranní, když už všichni žáci sedí v lavicích a pilně poslouchají své učitele, se z kopce nedaleko od nich pomalu sesouvá masa uhlí. „Vyjmenuje nám někdo členy britské královské rodiny?“ ptá se možná právě paní učitelka, když se na městečko řítí rychlostí 30 kilometrů za hodinu kus černouhelné haldy.

Aberfan se otřásá v základech. Městem se rozléhá hučení sesouvajícího se uhlí a křik vyděšených obyvatel. Rázem je ticho. Část obce zůstává pohřbená pod temnou peřinou, a to právě na místě, kde před pár vteřinami stála škola.

Přesně jako v dívčině snu! Tragédie dosahuje hrozivých rozměrů. O život přichází celkem 116 dětí a 5 učitelů. Celkový počet mrtvých, které si havárie vyžádá, je 144. Záhy po této události se ozývají svědectví nejrůznějších lidí, jež prý měli zlou předtuchu.

Zdály se jim údajně noční můry, podobné, jako měla Eryl Mai. Kdo, nebo co občany varovalo? A proč bylo vše marné?

Vzdát poctu zesnulým přijela i královna Alžběta II. Foto: itv.com

DESÍTKY VIZÍ BUDOUCNOSTI?

Krátce po události vychází v novinách inzerát, jehož autorem je psychiatr John Barker z vedlejšího města. Vyzývá všechny, kdo mají pocit, že měli o katastrofě věštecký sen, aby se mu přihlásili.

Záhy obdrží celkem 76 dopisů s mrazivým svědectvím! Poté, co je roztřídí, vydává se za případy, které mu přijdou nejpravděpodobnější a vede rozhovory s příbuznými či přáteli údajných svědků. Poznává, že skutečně mluvili pravdu.

Mezi příběhy se objevuje například sen ženy jménem Mary Hennessy. Té se prý noc před katastrofou zdá o třídě plné dětí, které chtějí utéci přes jakési dřevěné zábrany, jež jsou vzadu v místnosti.

Jenže se jim to nedaří. A následuje ještě druhá část snu: „Další věc, která se mi zdála, byly stovky lidí, kteří se sbíhali k jednomu místu. Pohled na jejich obličeje byl příšerný. Někteří plakali a jiní si přes obličej drželi kapesník.“ Hned ráno říká o svém snu příbuzným.

Jenže jelikož v něm chybí jakékoliv podrobnosti, které by mohly vést k identifikaci místa, nikdo nezasáhne. To je nakonec typické pro všechny předtuchy, o nichž lidé Barkera informují. Proč byly tak málo konkrétní?

Skutečně o sobě tragédie v Aberfanu takovým způsobem dala vědět předem, nebo jsou podobná svědectví falešná?

Michaela Vondrušková

Foto: history.com, bbc.co.uk, theguardian.com, itv.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 19.1.2022 946
Majestátní Boeing 377 Stratocruiser se pyšní přezdívkou Romance v oblacích. Letecká společnost Pan America v něm jako první aerolinka nabízí luxusní cesty kolem celého světa. A právě během jedné z nich, 8. listopadu 1957, se romance změní v horor. Co přesně se stalo, nikdo netuší, ale stroj se 44 lidmi na palubě navždy zmizí z […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 1.7tis
V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.     Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz […]
od Dalibor Vrána 18.1.2022 2.4tis
Skvěle padnoucí oblek, parádní zbraně a chuť i schopnost rvát se za správnou věc. Přesně tak máme díky známé filmové sérii zaškatulkovány muže v černém. Mají chránit Zemi před „šmejdem z vesmíru“, jak zní jejich motto. Jenže co když oni sami vůbec nejsou lidé? Následující příběh z Japonska tomu nasvědčuje! Japonské Tokio se dávno ponořilo […]
od Mirek Brát 14.1.2022 1.9tis
Rok 1946 nebyl pro Evropu jednoduchým obdobím. V paměti byly stále hrůzy druhé světové války, avšak vztahy mezi bývalými spojenci značně ochladly. Studená válka a železná opona se už chystaly rozdělil svět na dva mocenské bloky. Do takové atmosféry začaly ze Švédska přicházet stále další a další hlášení o pozorování neznámých raket. Začalo se jim říkat […]
od Adriana Vojtíšková 13.1.2022 2.9tis
Někdejší první dáma Argentiny Eva Perón (1919–1952) umírá jako teprve třiatřicetiletá na rakovinu dělohy roku 1952 v Buenos Aires…     Když populární Evita zemřela, bylo rozhodnuto, že její tělo bude odborně nabalzamováno. Její manžel, argentinský prezident Juan Domingo Perón (1895–1974) si poté vzal Evitino tělo s sebou do exilu, který trávil postupně ve Venezuele, […]