25. září 2021: Na středověkém anglickém hradě Clitheroe vyfotí tým lovců duchů údajně hned tři přízračné bytosti.
Domů     Neobjasněné události
Desítky mrtvých dětí z Aberfanu: Zachránit je mohla zlá tušení
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 25.8.2020
6.1tis
Tragédie v Aberfanu zůstává černým dnem historie Walesu. Foto: history.com
79
SDÍLENÍ
6.1tis
ZOBRAZENÍ

V roce 1966 dochází ve městě Aberfan na jihu britského Walesu k otřesné tragédii. Po vydatných deštích se na obec zřítí část uhelné masy, která pod svou tíhou navždy pohřbí desítky lidí. Jelikož je v centru sesuvu škola, o život přichází z větší části děti.

Katastrofa, která proměnila běžný školní den v peklo, však o sobě prý dopředu dává vědět. Desítky lidí později dosvědčují, že se jim děsivá událost zjevila ve snu…

Tragédie v Aberfanu zůstává černým dnem historie Walesu. Foto: history.com Lidé se zasypané děti okamžitě snažili vyhrabat. Foto: bbc.co.uk Letecký pohled na rozsah neštěstí. Foto: theguardian.com Vzdát poctu zesnulým přijela i královna Alžběta II. Foto: itv.com
Lidé se zasypané děti okamžitě snažili vyhrabat. Foto: bbc.co.uk

Desetiletá dívka Eryl Mai Jones se právě probudila z hrozné noční můry. Těžce oddychuje a po spáncích jí stékají kapky potu. „Mami, mami!“ křičí a utíká se svěřit se svým děsivým snem. „Mami, poslechni si, jaký jsem měla dneska sen,“ chrlí ze sebe dívka s vytřeštěnýma očima.

„Drahoušku, řekneš mi to později, teď nemám čas,“ odpoví matka. „Ale ne, ty si to musíš poslechnout! Zdálo se mi, že jsem šla do školy, ale ona tam nebyla. Místo ní bylo cosi černého, celou jí to zahalilo,“ pokračuje Eryl.

Jenže matka tomu nevěnuje pozornost. Co mohla neznámá černá masa znamenat? Odpověď je nasnadě. Jonesovi totiž žijí ve městě Aberfan v jižním Walesu, které leží přímo pod uhelným dolem. Měl snad sen malou Eryl Mai varovat před hroznou tragédií?

Dívka však to ráno, 20. října 1966, přesto do školy odchází…

Letecký pohled na rozsah neštěstí. Foto: theguardian.com

VE VTEŘINĚ POD SUTINAMI

Přestože Eryl sen skutečně vyděsil, musí plnit svou povinnou školní docházku. Ten den se naštěstí nic nestane a ona se v poklidu vrací ke své rodině. Jenže zítřek už vejde do dějin Walesu jako černý den, a to doslova.

Okolo deváté hodiny ranní, když už všichni žáci sedí v lavicích a pilně poslouchají své učitele, se z kopce nedaleko od nich pomalu sesouvá masa uhlí. „Vyjmenuje nám někdo členy britské královské rodiny?“ ptá se možná právě paní učitelka, když se na městečko řítí rychlostí 30 kilometrů za hodinu kus černouhelné haldy.

Aberfan se otřásá v základech. Městem se rozléhá hučení sesouvajícího se uhlí a křik vyděšených obyvatel. Rázem je ticho. Část obce zůstává pohřbená pod temnou peřinou, a to právě na místě, kde před pár vteřinami stála škola.

Přesně jako v dívčině snu! Tragédie dosahuje hrozivých rozměrů. O život přichází celkem 116 dětí a 5 učitelů. Celkový počet mrtvých, které si havárie vyžádá, je 144. Záhy po této události se ozývají svědectví nejrůznějších lidí, jež prý měli zlou předtuchu.

Zdály se jim údajně noční můry, podobné, jako měla Eryl Mai. Kdo, nebo co občany varovalo? A proč bylo vše marné?

Vzdát poctu zesnulým přijela i královna Alžběta II. Foto: itv.com

DESÍTKY VIZÍ BUDOUCNOSTI?

Krátce po události vychází v novinách inzerát, jehož autorem je psychiatr John Barker z vedlejšího města. Vyzývá všechny, kdo mají pocit, že měli o katastrofě věštecký sen, aby se mu přihlásili.

Záhy obdrží celkem 76 dopisů s mrazivým svědectvím! Poté, co je roztřídí, vydává se za případy, které mu přijdou nejpravděpodobnější a vede rozhovory s příbuznými či přáteli údajných svědků. Poznává, že skutečně mluvili pravdu.

Mezi příběhy se objevuje například sen ženy jménem Mary Hennessy. Té se prý noc před katastrofou zdá o třídě plné dětí, které chtějí utéci přes jakési dřevěné zábrany, jež jsou vzadu v místnosti.

Jenže se jim to nedaří. A následuje ještě druhá část snu: „Další věc, která se mi zdála, byly stovky lidí, kteří se sbíhali k jednomu místu. Pohled na jejich obličeje byl příšerný. Někteří plakali a jiní si přes obličej drželi kapesník.“ Hned ráno říká o svém snu příbuzným.

Jenže jelikož v něm chybí jakékoliv podrobnosti, které by mohly vést k identifikaci místa, nikdo nezasáhne. To je nakonec typické pro všechny předtuchy, o nichž lidé Barkera informují. Proč byly tak málo konkrétní?

Skutečně o sobě tragédie v Aberfanu takovým způsobem dala vědět předem, nebo jsou podobná svědectví falešná?

Michaela Vondrušková

Foto: history.com, bbc.co.uk, theguardian.com, itv.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 23.9.2022 2.2tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.0tis
Podívanou, kterou nabízí 12 kilometrů dlouhé údolí Hessdalen v Norsku, nelze najít snad nikde jinde na světě. Nejenže se tu světla objevují s železnou pravidelnosti, ale dokonce hned v několika různých formách, a jejich pozorování občas trvá neuvěřitelně dlouho! Kvůli záhadným světlům byla v údolí dokonce vybudována stanice pro jejich pozorování.     První zmínky […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 2.7tis
Už jste slyšeli o Stanfordském experimentu, kdy se hra na vězně a dozorce změní v sadistickou podívanou? EnigmaPlus.cz vám představí nejslavnější psychologické pokusy, které ukážou naše nejtemnější stránky.      CO ROZKÁŽOU, TO JE SVATÉ Milgramův experiment (r. 1963)   Pokus amerického sociálního psychologa Stanleyho Milgrama šokujícím způsobem odhalil, jakou moc nad námi mají uznávané […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 2.9tis
Mezi nejpodivnější svědectví o neidentifikovatelných létajících objektech patří případ takzvaných světel z Phoenixu. Událost z roku 1997 sledovalo nespočet svědků a zůstává jednou z největších záhad spojených s fenoménem návštěvníků z vesmíru.     Jeden z nejslavnějších případů pozorování UFO se odehrává 13. března 1997 v americkém městě Phoenix ve státě Arizona. Na obloze nad […]
od Mirek Brát 21.9.2022 2.6tis
Herrington Lake v Kentucky ve Spojených státech amerických je takzvané antropogenní jezero vzniklé činností člověka. Jezero bylo vytvořeno přehrazením několika řek již v roce 1925. Jeho hluboké vody jsou domovinou mnoha druhů ryb a také neznámého jezerního monstra! Jezero Herrington má maximální hloubku okolo sedmdesáti šesti metrů. Je tak nejhlubším jezerem v celém Kentucky. I to znesnadňuje […]