20. ledna 1996: V jižní části brazilské oblasti Minas Gerais pozorují farmáři August a Enrica Rodriguesovi neznámý objekt, který záhadně zmizí.
Domů     Paranormální jevy
Tajemné hlasy z hory Potosí děsí lidi v Bolívii
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 25.8.2020
5.0tis
Hora Potosí. Foto: ancient-origins.net
59
SDÍLENÍ
5.0tis
ZOBRAZENÍ

Na různých místech světa občas v historii dochází k tomu, že neživé předměty hovoří prostřednictvím tajemných hlasů. Jedním z nejstarších případů má být mluvící hora Potosí. Na území dnešní Bolívie údajně ožívá mohutná hora a varuje národ Inků před dalším pokračováním těžby stříbra.

Marně. Proto dochází k dalším krveprolitím, až Inkové nakonec od těžby ustoupí. Pokaždé jim totiž hora vydává nové varování! Kdo, nebo co stojí za vzkazy z nitra země?

Hora Potosí. Foto: ancient-origins.net Čeho se Inkové tolik obávali? Foto: peruhop.com Zaslepila Španěly vidina stříbrného bohatství? Foto: microfinancesaving.com Jsou hlasy z hory Potosí jen halucinací? Foto: spectrumnews.org
Čeho se Inkové tolik obávali? Foto: peruhop.com

Vzácný kov stál do tohoto okamžiku životy mnoho nájemných horníků. Ani důrazný tajemný vzkaz nejprve neodradí incké mocipány od dalšího drancování hory. Podle poselství z nitra země nejsou této činnosti hodni.

První úder hornického nástroje do svahu probouzí ducha místní půdy a z proláklin se ozývají hlasy: „Varujeme vás! Vy tu nesmíte těžit! Tato ruda náleží lepšímu lidu, který přijde po vás!“ Inkové se prý pokouší na Potosí těžit stříbro ještě několikrát.

Ale nakonec se přece jen věšteb zaleknou, přestože ani oni netuší, kdo může tajemné vzkazy posílat. Několik století se pak Potosí těší rajskému klidu. S vpádem Španělských dobyvatelů se ale na stříbrné hoře opět rozbuší kladiva.

Záhy je však více než jasné, že ani oni nejsou oním lepším lidem, který si zaslouží užívat vytěženého stříbra.

Zaslepila Španěly vidina stříbrného bohatství? Foto: microfinancesaving.com

OBĚTI NA ŽIVOTECH NEJSOU DŮLEŽITÉ

Na místo nejprve přijíždí prvních 200 Španělů se zhruba třemi tisícovkami indiánských otroků a na úpatí hory, kterou po svém překřtí na Bohatou horu (Cerro Rico), zakládají roku 1544 hornické město Potosí.

Stříbrné doly z něj na čas udělají jedno z nejbohatších a největších měst světa. Ale stříbrná nadílka nese užitek především na španělský dvůr. Do konce 16. století je z Potosí dovezeno do Evropy přes 7000 tun stříbra!

Varovné hlasy údajně znějí z hory stále, ale španělským majitelům důlních společností ztráty na životech horníků vrásky nedělají. Jednoduše přírodní záhadě nevěnují pozornost. Opačné postoje zastávají badatelé, kteří se tajemství mluvící hory snaží již dlouhá léta objasnit. K jakým závěrům dochází?

Jsou hlasy z hory Potosí jen halucinací? Foto: spectrumnews.org

HALUCINACE, NEBO SKUTEČNÁ HROZBA?

Místy, odkud se z útrob planety mají ozývat hlasy podobné lidským, jsou prý některé aktivní sopky. Domorodci v Tichomoří údajně tvrdí, že stačí pouze sestoupit do kráteru sopky a přiložit ucho ke skalní průrvě.

Pokud je člověk hoden, duch vulkánu se mu ozve. Mnozí odborníci se domnívají, že lze tento jev vysvětlit obyčejnou halucinací. Z kráteru unikají nejrůznější sirné plyny, často prudce jedovaté. Stačí pak nepatrná koncentrace a člověk je omámen natolik, že nedokáže rozlišovat mezi iluzí a skutečností.

Na stejném principu má fungovat výskyt hlasů v Potosí. Vzduch je tu řídký, navíc promíšený s různými podzemními plyny a tak není vyloučeno, že hlas z hlubiny je také pouhým poblouzněním. Co když ale z nitra hory opravdu kdosi mluví?

Zdeněk Pospíšil

Foto: ancient-origins.net, peruhop.com, microfinancesaving.com, spectrumnews.org
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 19.1.2022 1.4tis
Strašidelné zrcadlo z domu z poloviny 19. století jeho majitelé věnují blízkému hotelu. Netrvá dlouho a hosté pokoje, ve kterém je zrcadlo umístěno, si začnou stěžovat na řadu paranormálních úkazů. Věci naberou dramatický spád poté, co se jeden z hostů pokusí u zrcadla provést seanci.     Internetový magazín Supernatural Magazine před lety informoval o […]
od Dalibor Vrána 18.1.2022 1.8tis
V jihovýchodní části Irska na poloostrově Hook stojí malebný zámeček Loftus Hall, který ročně navštíví tisíce turistů. Většina návštěvníků je fascinována jeho architektonickými skvosty i pohnutými dějinami. Jenže uvnitř zámeckých zdí se nachází i něco mnohem temnějšího. Stíny minulosti tu nejsou jen pouhým slovem, ale nebezpečnou realitou! Zámek Loftus Hall je často spojován s projevy […]
od Eva Soukupová 17.1.2022 2.6tis
Zrcadlo se sklem natřeným načerno mělo údajně sloužit spiritistům ke komunikaci se záhrobím. Ti, kteří do něj pohlédnou, prý spatřují nevýslovnou hrůzu. Někteří dokonce při pohledu na temné sklo prokletého zrcadla propadají panických záchvatům. Americký vyšetřovatel paranormálních jevů Greg Newkirk (*1984) provozuje muzeum, v němž vystavuje strašidelné či prokleté objekty. Od ženy, kterou uvádí pouze […]
od Matěj Soukup 16.1.2022 3.0tis
Pokud jste fanoušky hororů, při návštěvě Benátek byste kromě samotného města neměli minout malý ostrov rozkládající se poblíž. Na ostrově Poveglia totiž údajně obchází mnoho přízraků těch, kteří na ostrově zemřeli. Ostrov je plný obětí epidemií a krutých lékařských experimentů. ÚTOČIŠTĚ BĚHEM VÁLEK S TURKY Na ostrově poblíž Benátek bylo v průběhu staletí zřízeno útočiště […]
od Matěj Soukup 15.1.2022 3.0tis
Hotel Shelbourne v hlavním městě Irska Dublinu je impozantní stavbou z poloviny 19. století a mezi turisty se těší velké oblibě. Jeho více než 250 pokojů slouží od roku 1824 generacím návštěvníků a hotel je tak významný, že se v něm dokonce 2018 uskutečnilo losování finále fotbalové Ligy národů. Hotel má ovšem i jednu stránku, […]