Samovolně se pohybující předměty, podivná světla, pláč a křik v místech, kde nikdo není. Zvuky kroků a šepot do uší. Vojáci sloužící na odlehlé základně zvané The Rock v Afghánistánu musejí mít pevné nervy…
Nacházejí se v poušti poblíž něčeho, co na pohled připomíná obří kámen. Ve skutečnosti jde ale o trosky staré pevnosti Tálibánu, extremistické nábožensko-politické organizace. Ponurá historie místa jako kdyby zde neustále visela ve vzduchu.
Říká se, že tu kdysi zaživa upalovali lidi a že tu pod zemí tlí těla mnoha popravených ruských vojáků, coby chmurné dědictví nepovedené sovětské invaze do Afghánistánu, která probíhala v 80. letech.
Současné vojenské posádky při ohledávání okolí často narážejí na lidské kosti, lebky nebo i celé kostry s posledními zbytky uhnívajícího masa. Mezi hrůznými objevy bývají také jakési prastaré hliněné nádoby, jejichž původ ale zůstává záhadou.
Mrazivý šepot
Kolem The Rock nikdo neslouží rád. Elektronika údajně hlásí poruchy, termovize ukazuje postavy, které tam v reálu nejsou, nové baterie se okamžitě vybíjejí. Prý zde slýchají střelbu, i když nikdo nikde nestřílí, a také rachot dopadajících raket.
Může jít o ozvěny krutých válečných scén minulosti? Svobodník Austin Hoyt (*1997) říká: „Tohle místo je nanic.
Podle Afghánců tu straší a kamkoliv do země hrábnete lopatou, tam najdete kosti a tu divnou keramiku… Měla by tu natáčet dokument National Geographic, všichni by to měli vidět.“ Jeho kolega, desátník Jacob Lima, vzpomíná na jednu noční scénu.
Slyšel prý vojáka, který byl sám na hlídce, jak najednou volá o pomoc. Když k němu přiběhl, našel muže naprosto vyděšeného. Prý slyšel, jak mu někdo šeptá do ucha. V ruštině. Pak oba slyšeli kroky, jako kdyby nad nimi někdo chodil.
Lima běžel nahoru, ale nikdo tam nebyl. Že by o sobě dali vědět duchové zabitých Sovětů?