21. listopadu 1896: Během jediného večera spatří stovky lidí v USA v oblacích tajemné objekty připomínající vzducholodě.
Domů     Děsivý přízrak létající hlavy: Přináší tento démon jistou smrt?
Děsivý přízrak létající hlavy: Přináší tento démon jistou smrt?
od 25.8.2024
3.2tis
Proč se v tolika kulturách po světě objevuje přízrak démonické hlavy, útočící na lidi? Foto: Pixabay
343
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Obří hlava bez těla, hrozivé zuby a neukojitelná touha po lidské krvi. To jsou charakteristické znaky démona, který se prý vznáší v odlehlých končinách celého světa. Domorodce z pralesů pouhá myšlenka na něj děsí víc než všechny dravé šelmy dohromady.

Setkání s ním totiž značí jistou smrt. A co víc, tajemné zjevení se podle všeho nevyhýbá ani Česku…

Proč se v tolika kulturách po světě objevuje přízrak démonické hlavy, útočící na lidi? Foto: Pixabay Odkud se v Malajsii vzala víra v besy, či konkrétně v besa Jaloka? Foto: Pixabay Co to v pralese spatřil Mareš a jeho tým? Mohlo jít opravdu o legendárního Jaloka, jak si někteří myslí? Foto: Pxfuel Měli bychom se útočícího přízraku hlavy bát i v Česku? Foto: Pixabay

Za nocí údajně vystupuje z temných koutů přízrak obrovské létající hlavy. Přes den žije v dutinách starých stromů či jeskyních a v noci se živí krví. Nejvíc mu chutná ta lidská. Každému, kdo hlavu spatří, zbývá už jen několik posledních chvil života.

Hrůzu nahánějící monstrum zná pod různými jmény mnoho kultur napříč kontinenty a jeho podoba se vždy pozoruhodně shoduje.

Protáhlá hlava je mnohem větší než dospělý člověk, má husté černé vlasy, z neustále otevřených úst vyčnívají ohromné zuby a z pahýlu, který zbyl po krku,občas srší jiskry.

Jak je možné, že toto stvoření popisují téměř bez rozdílu různé civilizace vzdálené tisíce kilometrů? Mohou být taková vyprávění pravdivá?

Odkud se v Malajsii vzala víra v besy, či konkrétně v besa Jaloka? Foto: Pixabay
Odkud se v Malajsii vzala víra v besy, či konkrétně v besa Jaloka? Foto: Pixabay

Malajští běsové

Domorodci v Malajsii, která s ostrovem Borneo sousedí, rozeznávají stovky zlých démonů, pro něž používají souhrnné označení bes. Besové dokážou vstupovat do lidí, ovládat je, způsobovat jim nemoci a různě škodit.

Shoda se starými slovanskými běsy je víc než pozoruhodná! Nejobávanějším ze všech je přitom létající hlava zvaná bes Jalok. Ze štíhlé, až několik metrů vysoké hlavy, vyrůstají dlouhé ruce se zvířecími drápy.

Vytáhlé špičaté uši dokážou zachytit i nejmenší šelest a stále otevřená tlama odhaluje děsivé zuby. Pohybuje se nesmírně rychle a zpravidla útočí na osamělé lovce, kterým pak ve svém doupěti vysává krev.

Pokud se přízrak usadí poblíž lidských obydlí, ztráty na životech vesničanů jsou zaručené. V rozsáhlé džungli údajně přežívá několik létajících hlav a místní se jich obávají víc než lidožravých tygrů.

Vyprávění mnohdy primitivních domorodců lze snadno považovat za výmysly. Ale co když se svědky stanou vysokoškolsky vzdělaní a zkušení cestovatelé?

Co to v pralese spatřil Mareš a jeho tým? Mohlo jít opravdu o legendárního Jaloka, jak si někteří myslí? Foto: Pxfuel
Co to v pralese spatřil Mareš a jeho tým? Mohlo jít opravdu o legendárního Jaloka, jak si někteří myslí? Foto: Pxfuel

Setkání tváří v tvář

Spisovatel Jaroslav Mareš (*1937) se v doprovodu dvou vzdělaných etnografů Národního muzea v malajském Kuala Lumpur vydává na expedici, která má pátrat po záhadném trpasličím kmeni. Číhají ukryti v džungli, když vtom se to stane:

„Náš průvodce přiškrceně vykřikl a ukázal mezi obrovité stromy v protějším svahu. Zdálo se, že se ze stínu z výšky asi sedmi metrů nad zemí, upírají do džungle pod nimi dvě hrozivě temné oči,“ líčí Mareš svůj hororový zážitek a pokračuje:

„Pak jsem rozeznal cosi, co vypadalo jako dlouhá hlava, vysoká nejméně čtyři metry. Z jejího temene splývaly černé vlasy.

Unkung (jeden ze členů expedice – pozn. red.) později tvrdil, že viděl i několik velkých zubů v její pootevřené tlamě.“ Číhá snad přízrak na členy výpravy? Mareš dodává: „Lehce se to chvělo, jako by se to připravovalo vzlétnout. Tělo to nemělo.

Vtom se ozval příšerný, do morku kostí pronikající skřek a porost proti nám, v němž číhala Létající hlava, se rozvlnil. Když se později ustálil, hlava tam již nebyla.

Krátce nato se z džungle ozvalo zoufalé zaječení znějící až nápadně lidsky a pak již jen rychle se vzdalující jekot. “ Skutečně muži pozorovali zlověstné monstrum? Nebo se stali oběťmi skupinové halucinace?

Měli bychom se útočícího přízraku hlavy bát i v Česku? Foto: Pixabay
Měli bychom se útočícího přízraku hlavy bát i v Česku? Foto: Pixabay

Z pralesů do Česka

Četná pozorování létající hlavy přicházejí z Pobřeží slonoviny, liberijské džungle, Konga, Japonska a v neposlední řadě z České republiky. Agresivní létající hlava má útočit v Brdech pod horou Tok a poblíž zříceniny hradu Valdek.

Říká se také, že létá v oblasti mezi Roželovem a Voltuší na Rožmitálsku. A zřejmě je jen otázkou času, kdy takovýto přízrak bude mít i Praha – Mareš si totiž ze své výpravy přivezl sošku, v níž má být běs uvězněn!

Psychotronik, jehož jméno nebylo uveřejněno, potvrzuje, že se uvnitř artefaktu pohybuje silná negativní energie. Zakletí démona v jeho dřevěné podobizně totiž není trvalé!

Za nějakou dobu se prý opět dostane ven a začne se za uvěznění mstít každému, kdo mu zkříží cestu. Máme se obávat návratu vraždící hlavy? Kdy a kde udeří hrůzu nahánějící monstrum příště?

Foto: Pxfuel, Pixabay
Lokalita:
Související články
od 21.11.2024 516
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a následně je pojídá. Případ, který se stal inspirací slavného hororu Hory mají oči, možná není pouhou legendou. Alexander Bean se narodil po roce 15
od 21.11.2024 1.3tis
Virus Zika – hrozba, které od února 2016 čelilo více než dvacet zemí světa. Nebezpečné nemoci se obávají jak politici, tak obyčejní lidé. Na podzim minulého roku bylo evidováno 16 pacientů nakažených touto chorobou i v Česku! Není divu, že se okolo zákeřné epidemie začíná vynořovat řada konspiračních teorií. Může být na některých z nich něco pravdy?   V 
od 19.11.2024 2.6tis
Všichni známe pověsti o děsivých klaunech, kteří jsou ve skutečnosti opravdovými šílenci nebo dokonce maniakálními vrahy, co se neštítí ničeho. Existuje dokonce skutečná fobie z klaunů a tento fenomén mnohokrát využila i populární kultura. Co když se ale hrůza z hororových filmů stane skutečností? Sotva patnáctiletý chlapec znuděně přešlapuje na za
od 19.11.2024 2.9tis
Agartha je bájná podzemní říše, kde údajně přežívá vyspělá a inteligentní rasa árijců, potomků zaniklé Atlantidy. Ovládají prý sílu vril, jejíž pomocí například mohou uvést do chodu létající stroje.  Agarťané žijí v rozsáhlém systému podzemních chodeb pod povrchem Země, které jsou osvětleny zvláštní zelenavou září vycházející přímo ze stěn a stropů. Nacis
od 18.11.2024 2.6tis
Cadborosaurus je bájný mořský had, který se zabydlel ve folkloru tichomořského pobřeží Severní Ameriky. Nebudí hrůzu. Snad i proto se mu říká familiárně Caddy. Podle svědků by se mělo jednat o obřího hada, snad i monstrum typu druhohorního plesiosaura. Co však svědkové mohli vidět, když Caddyho pozorovali? Kromě obligátních pozorování bez finálních
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
panidomu.cz
Bylinky pro lepší spánek a psychickou pohodu
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Pojďte se projít po mostě
epochanacestach.cz
Pojďte se projít po mostě
K čemu jsou mosty přes řeku? Aby měl člověk blíž k člověku přece! Mnohé z nich si zaslouží pro svou krásu, jedinečnost nebo architektonické provedení naši bližší pozornost. Často po nich projdeme a ani si jich nevšímáme. Přitom jsou tak zajímavé. Nejeden fotograf by možná kvůli jejich kráse a pořízení snímku před nimi padl i
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz