Internet. Obrovský virtuální svět, ve kterém lze najít prakticky cokoliv, co si lze představit. Jenže experti na web upozorňují, že i kyberprostor má mnoho odvrácených tváří. Opravdu se v jeho hlubinách ukrývá obrovské množství tajných či zakázaných dat?
Mladý hacker (počítačový zločinec) se snaží na poslední chvíli smazat co nejvíc položek ze svého počítače. Chce rychle vytáhnout pevný disk, ale už je pozdě.
Venkovní dveře se rozletí a do bytu vbíhá policejní jednotka, která muže zatýká a odvádí do černého auta americké vyšetřovací služby FBI. Úspěšný zátah na jednoho z hackerů je ale jen malým úspěchem v nekonečném boji proti rozmáhajícímu se internetovému podsvětí.
Podsvětí, ve kterém lze údajně najít či sehnat cokoliv a ve kterém svá nejtajnější data ukrývají podle dostupných informací jednotlivé vlády i tajné organizace. Co všechno se může v těchto tajemných koutech internetu nacházet?
Ráj hackerů
Vedle pojmu dark internet, tedy internetového prostoru běžně nedosažitelného jinými počítači na síti, existuje ještě deep web. To je jakási nadstavba – stránky a další obsah, ke kterým se nelze dostat prostřednictvím běžných vyhledávačů.
Říká se, že obsah přístupný jen pro ty, co vědí, jak do něj, tvoří až 96 procent veškerého obsahu na internetu. Má jít o obrovské zdroje dat a miliony stránek.
Konspirátoři i mnozí experti předpokládají, že deep web je především rejdištěm nekalých živlů z celého světa a obtížně hlídatelným hřištěm pro zločin. „Je to lákavé místo, takový Divoký západ v online světě.
Čím hlouběji jdete, v tím větších potížích se můžete ocitnout,“ říká současný britský publicista Tom Hale. Podle něj se tam domlouvají nekalé obchody a je to také domov hackerů z celého světa.
Iluminátské podsvětí?
V těch nejhlubších vrstvách tohoto internetového podsvětí se prý nacházejí věci, které mohou být velmi nebezpečné. Na internetovém tržišti Silk road lze například sehnat cokoliv od zbraní, přes drogy až po nájemného vraha.
Traduje se také, že si na obtížně přístupných fórech a webech domlouvají své aktivity tajné spolky. Chybět mezi nimi nemají například ilumináti. Ti prý tam plánují akce na zavedení nového světového řádu – ovládnutí médií, politických postů a ekonomiky.
Podle amerického konspirátora Wese Penrea však při jejich hledání nelze pátrat přímo po iluminátech. „Globální elity se nikdy nepojmenovávají jako Ilumináti, když hovoří o své síti, hovoří o ní jako o Bratrstvu,“ vysvětluje publicista. Může mít pravdu? Skutečně se na tajných internetových fórech rozhoduje o osudu světa?
UFO i tajné projekty
Teorií o tom, co je možné najít v deep webu, je mnohem víc. Svá přísně střežená data prý v hlubinách internetu ukrývají i mnohé výzkumné instituce, tajné organizace, státy a jejich rozvědky.
Spekuluje se, že by tam někde mohly být například informace o pololegálních či nelegálních výzkumných projektech. Jejich zástupci v deep webu shání pro své experimenty lidi, které nebude nikdo postrádat.
Deep web má ukrývat i informace o mimozemské aktivitě (například v Oblasti 51) nebo o vývoji tajných zbraní. Že státům tento anonymní prostor spíše vyhovuje, prý dokládá i fakt, že se nesnaží vynakládat žádné velké prostředky na jeho kontrolu.
Měli bychom se od těchto internetových zákoutí držet raději dál? Nebo do nich bude pronikat stále více lidí, kteří chtějí využívat absolutní anonymity? Tu totiž prohlížeče, umožňující se v deep webu pohybovat, nabízejí.