Egyptské pláže stále lákají, byť je aktuální cestovní ruch v současnosti jen zlomkem toho obvyklého, který plní resorty u Rudého moře.
Jen dávejte pozor, až si budete na pláži stavět pyramidu z písku nebo vyrazíte v karavaně populárních čtyřkolek na výlet do pouště. Mohlo by se stát, že narazíte na Otce Hromu.
Zátoka Abu Dabbab
Už po generace slýchali beduíni v okolí populární pláže Abu Dabbab v lokalitě Marsa Alam zvláštní zvuky znějící jako zvuk hromu.
V turistických bedekrech se o tom nepíše, ostatně, kdo z turistů by zkoumal, co vlastně znamená arabský název Abu Dabbab v českém překladu. Zájem turistů zde leží především v moři, a nikoli v nehostinné okolní poušti.
Zátoka Abu Dabbab je jednou z deseti nejlepších lokalit na světě pro pozorování želvy karety obrovské (Chelonia mydas). Přitom název této pláže je vhodnou reflexí tajemných akustických projevů, které se v této oblasti šíří z pouště k Rudému moři.
Abu Dabbab totiž znamená: Otec Hromu.
Projevy zemětřesení
Zvláštní zvuky, které se zde čas od času objevují, mají svůj původ v seismické aktivitě. Jedná se de facto o mikrootřesy, za které může stoupající magma pod zemským povrchem. Vědci poslední roky lokalitu Abu Dabbab intenzivně zkoumají.
Zároveň ujistili, že za posledních 65 milionů let se zde žádná typická vulkanická aktivita neprojevila, i když horniny v lokalitě mají dvakrát vyšší teplotu, než na jiných místech Egypta.
Až budete stavět na pláži hrad z písku nebo pojedete na výlet do okolní pouště, žhavého magmatu se určitě bát nemusíte. Neznamená to však, že se najednou nemůže z jasné oblohy ozvat hromobití. To jen Abu Dabbab, Otec Hromu zvedá varovně prst!