18. května 1969: Do vesmíru startuje mise Apollo 10 jako poslední příprava k přistání na Měsíci.
Domů     Dobře utajená záplava ruských superdiamantů: Vyrobil je meteorit, nebo přiletěly rovnou z vesmíru?
Dobře utajená záplava ruských superdiamantů: Vyrobil je meteorit, nebo přiletěly rovnou z vesmíru?
od 17.10.2023
3.0tis
Pod kráterem Popigaj, který zřejmě vznikl dopadem velkého asteroidu, leží údajně netušené zásoby diamantů. Foto: CC- Jerry Cone – Public Domain
312
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Tuto informaci prý tajily sovětské a posléze ruské úřady již od 70. let minulého století.

Obvinění, které vznáší v roce 2012 americký týdeník Christian Science Monitor, Rusové striktně popírají a tváří se jako by o tajemství drahých kamenů nevěděli. Jaký k tomu mají důvod?

Pod kráterem Popigaj, který zřejmě vznikl dopadem velkého asteroidu, leží údajně netušené zásoby diamantů. Foto: CC- Jerry Cone - Public Domain Zdrojem blyštivého objevu je prý vesmírný meteorit. Foto: Pixabay Pod kráterem Popigaj leží údajně netušené zásoby diamantů. Foto: CC-Nasa-Public Domain. Sibiřské diamanty jsou cennější než podobné „obyčejné“ drahé kameny. Foto: CC- Géry PARENT - Public Domain Je v kosmu k nalezení i zlato a jiné drahé kovy? Foto: CC-Karelj-Public domain Nanodiamanty nalezené v impaktní struktuře Popigaj, Rusko. Foto: Hiroaki Ohfuji-CC BY 4.0 Nejhlubší vrt na světě dosahuje hloubky 12 261 metrů. Foto: Andre Belozeroff / CC BY-SA 3.0 V roce 1989 byly podzemní práce za podivných okolností ukončeny. Foto: Evgeny Anatolievich Shelkovnikov-CC BY-SA 4.0

Pohvizdování větru nad věčně zmrzlou půdou toho dne přeruší ohlušující rána, po níž zůstává spálenina dlouhá celé kilometry. A stačil k tomu jen jeden obří náraz asteroidu, který krajinu mění k nepoznání.

Zdrojem blyštivého objevu je prý vesmírný meteorit. Foto: Pixabay
Zdrojem blyštivého objevu je prý vesmírný meteorit. Foto: Pixabay

Událost, k níž dochází před miliony let, posléze ovlivní nejen geografickou situaci, ale dokonce i politické a astronomické poměry. Když totiž žhnoucí místo vychladne, zůstávají pod obřím kamenem z vesmíru malé blyštivé kamínky, jejichž cena je nedozírná.

Jsou to diamanty! Sibiřské diamanty jsou ale ještě cennější než podobné „obyčejné“ drahé kameny. Vznikají prý totiž po střetu asteroidu s uhlíkem nasycenou zemí. A to už je pádný důvod tajit jejich existenci před okolním světem.

V loňském roce je však letité tajemství prozrazeno. Spustí dlouho ukrývaná informace nečekanou lavinu?

Zásoba na tisíce let?

Ruští geologové na podzim roku 2012 odhalili veřejnosti, že v sibiřském kráteru Popigaj v Krasnojarské oblasti na severovýchodě Ruska je ložisko diamantů vyjádřené v bilionech karátů (jednotka hmotnosti, 1 karát = 0,2g).

Pod kráterem Popigaj leží údajně netušené zásoby diamantů. Foto: CC-Nasa-Public Domain.
Pod kráterem Popigaj leží údajně netušené zásoby diamantů. Foto: CC-Nasa-Public Domain.

Přestože nejde o druh, který se běžně používá v klenotnictví, mohou mít kameny značné využití v průmyslu, kde by tyto sibiřské zásoby vystačily až na 3000 let. Ale kde se vlastně v místě 2000 kilometry vzdáleném od Moskvy vzácné kameny vzaly? Zdrojem blyštivého objevu je prý vesmírný meteorit.

Diamantová pláň v kráteru pravděpodobně vznikla před 35 miliony let při srážce 5–8 kilometrů širokého meteoritu se zemským povrchem za bezděčné asistence velkého množství uhlíku, který prostupuje krasnojarskou půdu.

Vědci toto tvrzení ještě doplňují tím, že zrod diamantů má na svědomí obří tlak při dopadu tělesa. Meteoritů dopadlo na Zemi již mnoho, ale čím to, že právě na Sibiři se vyskytly diamanty?

Sibiřské diamanty jsou cennější než podobné „obyčejné“ drahé kameny. Foto: CC- Géry PARENT - Public Domain
Sibiřské diamanty jsou cennější než podobné „obyčejné“ drahé kameny. Foto: CC- Géry PARENT – Public Domain

Trasa vesmír–Sibiř?

Odpověď na tuto diamantovou záhadu hledají odborníci doposud. A dlužno říci, že jejich závěry se příliš neshodují. Teorii o nárazu obřího tělesa, které už samo o sobě mohlo být tzv.

uhlíkovým chondritem (druh kamenného meteoritu – pozn. red.) a při dopadu do uhlíkového zemského podloží pak vytvořit bohaté diamantové pole, nabourávají názory hovořící o vesmírném původu diamantů.

„Výsledkem srážky je kráter o průměru 100 kilometrů – a především diamanty, o něž sovětský režim velmi stál.

Ne snad proto, že by toužil dekorovat zasloužilé údernice briliantovými šperky, ale především pro nenahraditelnost nejtvrdšího nerostu v mnoha strategických odvětvích.

A tak ani nevadilo, že diamanty z vesmíru jsou malé a nepříliš vzhledné,“ tvrdí český badatel Jan A. Novák (*1951). Vzhledem k předešlému tvrzení logicky vyvstávají i další otázky. Je například možné, že se v kosmu nachází také zlato či jiné drahé kovy?

Je v kosmu k nalezení i zlato a jiné drahé kovy? Foto: CC-Karelj-Public domain
Je v kosmu k nalezení i zlato a jiné drahé kovy? Foto: CC-Karelj-Public domain

Moře nejtvrdších kamenů

Vesmírný původ vzácných kamenů považují někteří odborníci za víceméně dobrý žert. Ale přesto nejsou schopni identifikovat některé anomálie, které se pojí se sibiřskou záhadou.

„Zdroj super tvrdých diamantů v horninách po popigajské kryptoexplozi je desetkrát větší než všechna dosud známá naleziště,“ uvádí Nikolaj Pochilenko, ředitel Novosibirského ústavu geologie a mineralogie při Ruské akademii věd.

Zjednodušeně řečeno, v sibiřském kráteru se nacházejí diamanty tvrdší než všechny ostatní diamanty na Zemi, a přitom je jich zde na jednom místě rozeseto desetkrát víc než v obyčejných dolech.

Tuto záhadu nemohou skeptici věrohodně vysvětlit, nebo to alespoň prozatím zkrátka nesvedou. Upínají se proto, coby ke zdroji zvláštní diamantové nadílky, ke zmiňovanému obřímu nárazu, který podle nich prostě nastavil nová pravidla pro vznik diamantů.

Nanodiamanty nalezené v impaktní struktuře Popigaj, Rusko. Foto: Hiroaki Ohfuji-CC BY 4.0
Nanodiamanty nalezené v impaktní struktuře Popigaj, Rusko. Foto: Hiroaki Ohfuji-CC BY 4.0

Střežené tajemství odolává

Obyčejnému laikovi se nechce věřit, že by nárazem vesmírného tělesa do Země vznikly diamanty. A jak se ukazuje, není se také čemu divit. „Mechanismus vzniku diamantů při srážce Země s asteroidem je odlišný.

Tlaková vlna nárazu působí na horniny v zemské kůře obsahující uhlík a vytvoří podmínky pro jeho krystalizaci. Později se zjistilo, že určité

meteority mohou obsahovat i poměrně velké množství mikroskopických diamantů, které vznikly už v kosmickém prostoru,“ uvádí Jan A. Novák.

O původu kamenů lze spekulovat, ale to není pravý důvod, proč by měla být existence pozoruhodných diamantů desítky let tajena. Šlo tu snad ještě o něco víc?

Je v pozadí Kolský vrt?

Podle některých spekulací by v celé záležitosti kolem sibiřského naleziště zvláštních diamantů mohly hrát roli hlubinné vrty, které v někdejším Sovětském svazu, potažmo v dnešním Rusku v minulosti probíhaly.

Mezi ně patří také proslulý vrt s označením SG3 na poloostrově Kola na severozápadě Ruska.

Nejhlubší vrt na světě dosahuje hloubky 12 261 metrů. Foto: Andre Belozeroff / CC BY-SA 3.0
Nejhlubší vrt na světě dosahuje hloubky 12 261 metrů. Foto: Andre Belozeroff / CC BY-SA 3.0

Místo v Murmanské oblasti při ruských hranicích s Finskem se proslavilo nejen tím, že je zde nejhlubší vrt na světě (12 261 metrů), ale také podivnými okolnostmi, jež podzemní práce ukončily.

Nejhlubší díra do Země je totiž od roku 1989, kdy byl vrt oficiálně ukončen, zapečetěná. v Na dně propasti se totiž údajně měly ozývat děsivé pazvuky, které si nezadají s hororovými efekty!

Lekli se snad geologové, že se provrtali do pekla, a proto své práce ukončili? Oficiální stanovisko Rusů ovšem hovoří o tom, že na další vrtání nejsou prostředky. Aby mohli pokořit plánovaných 15 kilometrů, potřebují výkonnější vrtáky. A ty by jim mohly přinést právě sibiřské diamanty!

V roce 1989 byly podzemní práce za podivných okolností ukončeny. Foto: Evgeny Anatolievich Shelkovnikov - CC BY-SA 4.0
V roce 1989 byly podzemní práce za podivných okolností ukončeny. Foto: Evgeny Anatolievich Shelkovnikov – CC BY-SA 4.0

Nejasný začátek, otevřený konec

Průmyslovými diamanty se osazují hlubinná dláta vrtáků. Kosmické diamanty z kráteru Popigaj těmto průmyslovým diamantům odpovídají, ba co víc, oplývají ještě lepšími vlastnostmi! Je to důvod, proč Rusové před lety zatajili úžasný objev supertvrdých diamantů?

Práce na Kolském vrtu jsou sice před více než 20 lety přerušeny, ovšem s tím, že v dalších letech budou opět obnoveny – až se podaří sestavit výkonnější vrtáky. Nastal ten čas právě nyní, a proto bylo staré tajemství konečně prozrazeno?

Co však dále zůstává, to je tajemství původu diamantů z kráteru. Bude alespoň v této záležitosti někdy v budoucnu jasněji?

Foto: Viz popisky
Lokalita:
Související články
od 17.5.2025 1.6tis
Věříte, že existuje i jiný svět než ten pozemský? Že jsou bytosti, vymykající se běžnému chápání, které nás svými vědomostmi dalece přesahují? A co kdybychom vám řekli, že někteří lidé znají způsob, jak je kontaktovat, a že se ho můžete naučit i vy? Vydejte se s ENIGMOU do tajemného neznáma – do říše channelingu!   Channeling je stále poměrně mladou ezoterickou disciplínou, která u
od 16.5.2025 2.4tis
Medaile svatého Benedikta, na první pohled obyčejný kovový kroužek, je pro mnoho křesťanů mnohem víc. Věří, že tento malý amulet má v sobě sílu odvrátit zlo, jed a dokonce i démony. Ale kde se tato zvláštní moc vzala? A jaký význam se skrývá za latinskými nápisy, které ji zdobí jako starodávné zaříkání? Svatý Benedikt Tato medaile je úzce spjata se sva
od 16.5.2025 2.6tis
Když Edwardovi Kelleymu (1555–1597) odbije 27 let, rozhodne se vstoupit do služeb věhlasného Johna Deeho. „Žádného společníka ani žáka nepotřebuji,“ odmítne ho ale Dee.  „Ale pane, mohl bych vám být velmi nápomocen. Slyšel jsem, že se zajímáte o komunikaci s bytostmi z jiného světa. Mohu vám být médiem, přes které můžete mluvit s anděly,“ namítá Kelley. D
od 15.5.2025 2.6tis
Zatímco některé zajímavé případy údajného převtělování se odehrávaly mimo pozornost veřejnosti, jiné se proslavily už ve své době. To je i případ Američanky jménem Virginia Tighe. Díky jejímu příběhu se v jednu dobu zajímala o reinkarnaci celá Amerika. Jenže bylo vše opravdu tak, jak žena tvrdila? Po útulné místnosti přechází americký obchodník, ba
od 14.5.2025 3.1tis
Američan Charles Morgan je úspěšný podnikatel, který během roku 1977 záhadně zmizí, a to dokonce dvakrát. Poprvé se vrátí ke své rodině a tvrdí, že je tajný agent pracující pro americkou vládu. Podruhé je jeho mrtvé tělo nalezeno v poušti. Kdo a proč ho unesl? Spáchal sebevraždu nebo ho někdo zabil? Byl vůbec tím, za koho se vydával?   Dne 22. března 1977 odveze Charles své dvě dcer
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
21stoleti.cz
NASA poprvé zachytila viditelnou polární záři na Marsu
Byl to záblesk zeleného světla, který nad rudými horami Marsu rozzářil nebe a s ním i oči vědců. Poprvé v historii se totiž podařilo spatřit viditelnou polární záři na rudé planetě. Nečekaný výsledek
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
historyplus.cz
Básník pro smích: Zakázal Machar vojákům nemravné pohlednice?
Skupinka vojáků vzrušeně diskutuje o novince, kterou jeden z nich zaslechl. Nechtějí věřit vlastním uším. „Víte, kdo se má stát generálním inspektorem armády? Ten básník!“ Když v roce 1887 vychází sbírka básní nazvaná Confiteor, kritika si ji nemůže vynachválit. Kdo je ten autor, který tak dokonale využívá možnosti běžného českého jazyka, a přitom vůbec nepotřebuje berličky patosu,
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
nejsemsama.cz
Přelstěte cukrovku a jezte jen to, co jí nezachutná!
V posledních letech je cukrovka neboli diabetes velmi rozšířenou chorobou. Naštěstí existuje mnoho potravin, které dokážou snižovat zvýšenou hladinu cukru v krvi. Cukrovka je porucha metabolismu, při které organismus není schopen využívat cukry a další sacharidy. Vážné zdravotní problémy jsou toho nepříjemným důsledkem. Regulujte cukr stravou Proti cukrovce pomáhá černý bez. Upravit jej lze na mnoho způsobů –
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
To je přece úplně normální
skutecnepribehy.cz
To je přece úplně normální
Někdy mi přijde, že jsme se narodili s úkolem stát se rodiči svých rodičů. Vždyť život je takový smutný, nevyhnutelný cyklus. Když jsem byla mladší, nikdy jsem si neuměla představit, že se jednou budeme muset postarat o rodiče, kteří nám celý život dávali vše. Teď se situace obrátila a je na nás, postarat se o ně. Spolehlivá rodina Moje sestra
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Je rozchod s Tunou na spadnutí?
Milostné začátky mezi herečkou Nelou Boudovou (57) a moderátorem Janem Tunou (52) byly vášnivé a romantické. Tohle krátké období už ale dávno odnesl čas. Po čtyřech letech se bohužel ukazuje, že nep
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
epochaplus.cz
Magie včel: Kulturní význam a jak jim pomoci
Včely fascinovaly lidi od starověku, kdy byly považovány za posly bohů. Jejich složitá komunikace a nenahraditelná role v přírodě z nich činí zázrak přírody. Jak včely komunikují a co můžeme udělat pro jejich záchranu? Božské včely Ve starověkém Egyptě, Řecku a Římě, v šamanských kulturách v Africe a Jižní Americe byly včely považovány za posly
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz