3. července 1969: V 27 letech umírá za nevyjasněných okolností Brian Jones, zakládající člen kapely Rolling Stones.
Domů     Dobře utajená záplava ruských superdiamantů: Vyrobil je meteorit, nebo přiletěly rovnou z vesmíru?
Dobře utajená záplava ruských superdiamantů: Vyrobil je meteorit, nebo přiletěly rovnou z vesmíru?
od 17.10.2023
3.0tis
Pod kráterem Popigaj, který zřejmě vznikl dopadem velkého asteroidu, leží údajně netušené zásoby diamantů. Foto: CC- Jerry Cone – Public Domain
312
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Tuto informaci prý tajily sovětské a posléze ruské úřady již od 70. let minulého století.

Obvinění, které vznáší v roce 2012 americký týdeník Christian Science Monitor, Rusové striktně popírají a tváří se jako by o tajemství drahých kamenů nevěděli. Jaký k tomu mají důvod?

Pod kráterem Popigaj, který zřejmě vznikl dopadem velkého asteroidu, leží údajně netušené zásoby diamantů. Foto: CC- Jerry Cone - Public Domain Zdrojem blyštivého objevu je prý vesmírný meteorit. Foto: Pixabay Pod kráterem Popigaj leží údajně netušené zásoby diamantů. Foto: CC-Nasa-Public Domain. Sibiřské diamanty jsou cennější než podobné „obyčejné“ drahé kameny. Foto: CC- Géry PARENT - Public Domain Je v kosmu k nalezení i zlato a jiné drahé kovy? Foto: CC-Karelj-Public domain Nanodiamanty nalezené v impaktní struktuře Popigaj, Rusko. Foto: Hiroaki Ohfuji-CC BY 4.0 Nejhlubší vrt na světě dosahuje hloubky 12 261 metrů. Foto: Andre Belozeroff / CC BY-SA 3.0 V roce 1989 byly podzemní práce za podivných okolností ukončeny. Foto: Evgeny Anatolievich Shelkovnikov-CC BY-SA 4.0

Pohvizdování větru nad věčně zmrzlou půdou toho dne přeruší ohlušující rána, po níž zůstává spálenina dlouhá celé kilometry. A stačil k tomu jen jeden obří náraz asteroidu, který krajinu mění k nepoznání.

Zdrojem blyštivého objevu je prý vesmírný meteorit. Foto: Pixabay
Zdrojem blyštivého objevu je prý vesmírný meteorit. Foto: Pixabay

Událost, k níž dochází před miliony let, posléze ovlivní nejen geografickou situaci, ale dokonce i politické a astronomické poměry. Když totiž žhnoucí místo vychladne, zůstávají pod obřím kamenem z vesmíru malé blyštivé kamínky, jejichž cena je nedozírná.

Jsou to diamanty! Sibiřské diamanty jsou ale ještě cennější než podobné „obyčejné“ drahé kameny. Vznikají prý totiž po střetu asteroidu s uhlíkem nasycenou zemí. A to už je pádný důvod tajit jejich existenci před okolním světem.

V loňském roce je však letité tajemství prozrazeno. Spustí dlouho ukrývaná informace nečekanou lavinu?

Zásoba na tisíce let?

Ruští geologové na podzim roku 2012 odhalili veřejnosti, že v sibiřském kráteru Popigaj v Krasnojarské oblasti na severovýchodě Ruska je ložisko diamantů vyjádřené v bilionech karátů (jednotka hmotnosti, 1 karát = 0,2g).

Pod kráterem Popigaj leží údajně netušené zásoby diamantů. Foto: CC-Nasa-Public Domain.
Pod kráterem Popigaj leží údajně netušené zásoby diamantů. Foto: CC-Nasa-Public Domain.

Přestože nejde o druh, který se běžně používá v klenotnictví, mohou mít kameny značné využití v průmyslu, kde by tyto sibiřské zásoby vystačily až na 3000 let. Ale kde se vlastně v místě 2000 kilometry vzdáleném od Moskvy vzácné kameny vzaly? Zdrojem blyštivého objevu je prý vesmírný meteorit.

Diamantová pláň v kráteru pravděpodobně vznikla před 35 miliony let při srážce 5–8 kilometrů širokého meteoritu se zemským povrchem za bezděčné asistence velkého množství uhlíku, který prostupuje krasnojarskou půdu.

Vědci toto tvrzení ještě doplňují tím, že zrod diamantů má na svědomí obří tlak při dopadu tělesa. Meteoritů dopadlo na Zemi již mnoho, ale čím to, že právě na Sibiři se vyskytly diamanty?

Sibiřské diamanty jsou cennější než podobné „obyčejné“ drahé kameny. Foto: CC- Géry PARENT - Public Domain
Sibiřské diamanty jsou cennější než podobné „obyčejné“ drahé kameny. Foto: CC- Géry PARENT – Public Domain

Trasa vesmír–Sibiř?

Odpověď na tuto diamantovou záhadu hledají odborníci doposud. A dlužno říci, že jejich závěry se příliš neshodují. Teorii o nárazu obřího tělesa, které už samo o sobě mohlo být tzv.

uhlíkovým chondritem (druh kamenného meteoritu – pozn. red.) a při dopadu do uhlíkového zemského podloží pak vytvořit bohaté diamantové pole, nabourávají názory hovořící o vesmírném původu diamantů.

„Výsledkem srážky je kráter o průměru 100 kilometrů – a především diamanty, o něž sovětský režim velmi stál.

Ne snad proto, že by toužil dekorovat zasloužilé údernice briliantovými šperky, ale především pro nenahraditelnost nejtvrdšího nerostu v mnoha strategických odvětvích.

A tak ani nevadilo, že diamanty z vesmíru jsou malé a nepříliš vzhledné,“ tvrdí český badatel Jan A. Novák (*1951). Vzhledem k předešlému tvrzení logicky vyvstávají i další otázky. Je například možné, že se v kosmu nachází také zlato či jiné drahé kovy?

Je v kosmu k nalezení i zlato a jiné drahé kovy? Foto: CC-Karelj-Public domain
Je v kosmu k nalezení i zlato a jiné drahé kovy? Foto: CC-Karelj-Public domain

Moře nejtvrdších kamenů

Vesmírný původ vzácných kamenů považují někteří odborníci za víceméně dobrý žert. Ale přesto nejsou schopni identifikovat některé anomálie, které se pojí se sibiřskou záhadou.

„Zdroj super tvrdých diamantů v horninách po popigajské kryptoexplozi je desetkrát větší než všechna dosud známá naleziště,“ uvádí Nikolaj Pochilenko, ředitel Novosibirského ústavu geologie a mineralogie při Ruské akademii věd.

Zjednodušeně řečeno, v sibiřském kráteru se nacházejí diamanty tvrdší než všechny ostatní diamanty na Zemi, a přitom je jich zde na jednom místě rozeseto desetkrát víc než v obyčejných dolech.

Tuto záhadu nemohou skeptici věrohodně vysvětlit, nebo to alespoň prozatím zkrátka nesvedou. Upínají se proto, coby ke zdroji zvláštní diamantové nadílky, ke zmiňovanému obřímu nárazu, který podle nich prostě nastavil nová pravidla pro vznik diamantů.

Nanodiamanty nalezené v impaktní struktuře Popigaj, Rusko. Foto: Hiroaki Ohfuji-CC BY 4.0
Nanodiamanty nalezené v impaktní struktuře Popigaj, Rusko. Foto: Hiroaki Ohfuji-CC BY 4.0

Střežené tajemství odolává

Obyčejnému laikovi se nechce věřit, že by nárazem vesmírného tělesa do Země vznikly diamanty. A jak se ukazuje, není se také čemu divit. „Mechanismus vzniku diamantů při srážce Země s asteroidem je odlišný.

Tlaková vlna nárazu působí na horniny v zemské kůře obsahující uhlík a vytvoří podmínky pro jeho krystalizaci. Později se zjistilo, že určité

meteority mohou obsahovat i poměrně velké množství mikroskopických diamantů, které vznikly už v kosmickém prostoru,“ uvádí Jan A. Novák.

O původu kamenů lze spekulovat, ale to není pravý důvod, proč by měla být existence pozoruhodných diamantů desítky let tajena. Šlo tu snad ještě o něco víc?

Je v pozadí Kolský vrt?

Podle některých spekulací by v celé záležitosti kolem sibiřského naleziště zvláštních diamantů mohly hrát roli hlubinné vrty, které v někdejším Sovětském svazu, potažmo v dnešním Rusku v minulosti probíhaly.

Mezi ně patří také proslulý vrt s označením SG3 na poloostrově Kola na severozápadě Ruska.

Nejhlubší vrt na světě dosahuje hloubky 12 261 metrů. Foto: Andre Belozeroff / CC BY-SA 3.0
Nejhlubší vrt na světě dosahuje hloubky 12 261 metrů. Foto: Andre Belozeroff / CC BY-SA 3.0

Místo v Murmanské oblasti při ruských hranicích s Finskem se proslavilo nejen tím, že je zde nejhlubší vrt na světě (12 261 metrů), ale také podivnými okolnostmi, jež podzemní práce ukončily.

Nejhlubší díra do Země je totiž od roku 1989, kdy byl vrt oficiálně ukončen, zapečetěná. v Na dně propasti se totiž údajně měly ozývat děsivé pazvuky, které si nezadají s hororovými efekty!

Lekli se snad geologové, že se provrtali do pekla, a proto své práce ukončili? Oficiální stanovisko Rusů ovšem hovoří o tom, že na další vrtání nejsou prostředky. Aby mohli pokořit plánovaných 15 kilometrů, potřebují výkonnější vrtáky. A ty by jim mohly přinést právě sibiřské diamanty!

V roce 1989 byly podzemní práce za podivných okolností ukončeny. Foto: Evgeny Anatolievich Shelkovnikov - CC BY-SA 4.0
V roce 1989 byly podzemní práce za podivných okolností ukončeny. Foto: Evgeny Anatolievich Shelkovnikov – CC BY-SA 4.0

Nejasný začátek, otevřený konec

Průmyslovými diamanty se osazují hlubinná dláta vrtáků. Kosmické diamanty z kráteru Popigaj těmto průmyslovým diamantům odpovídají, ba co víc, oplývají ještě lepšími vlastnostmi! Je to důvod, proč Rusové před lety zatajili úžasný objev supertvrdých diamantů?

Práce na Kolském vrtu jsou sice před více než 20 lety přerušeny, ovšem s tím, že v dalších letech budou opět obnoveny – až se podaří sestavit výkonnější vrtáky. Nastal ten čas právě nyní, a proto bylo staré tajemství konečně prozrazeno?

Co však dále zůstává, to je tajemství původu diamantů z kráteru. Bude alespoň v této záležitosti někdy v budoucnu jasněji?

Foto: Viz popisky
Lokalita:
Související články
od 3.7.2025 770
Obrovské, složité a dokonale přesné vzory, které se přes noc objevují v polích obilí po celém světě – to jsou kruhy v obilí. Kdo nebo co stojí za jejich vznikem? Jsou to umělecká díla vtipálků, energetické otisky neznámých sil, nebo snad složitá poselství od mimozemských civilizací, která se nám snaží něco sdělit? Ponořte se s námi do světa nejúchvatnějších a nejkontroverznějších záh
od 2.7.2025 1.5tis
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je tato zóna pouhým shlukem nešťastných náhod, nebo se zde skutečně otevírá brána do jiné dimenze? Pojďme se ponořit do hlubin oceánu a prozkoumat nejbizarnější teorie. Bermudský trojúhelník, geograficky
od 30.6.2025 3.4tis
2. července to bude celkem 78 let, kdy došlo v americkém Roswellu k události, která se stala milníkem a ikonou americké, ale i světové ufologie. Událost, k níž tehdy došlo, nebyla doposud uspokojivě vysvětlena, kolují o ní nejrůznější domněnky a je považována za natolik důležitou, že den 2. července byl označen jako „Světový den UFO“. K čemu tedy v červenci 1947 v Roswellu prokazatelně došlo? [
od 29.6.2025 3.1tis
Nejděsivější zvířecí monstrum? Od dob natočení filmu Čelisti je jím pro mnoho lidí žralok bílý. Asi málokomu při sledování záběrů, kterak se obří predátor se zkrvavenými zuby vrhá na svou oběť, nenaskočila husí kůže. Oceánem se ale v minulosti prohánělo ještě mnohem strašlivější stvoření. Šlo o megalodona. Je možné, že hlubiny obývá dodnes? Návště
od 28.6.2025 2.8tis
Je to na první pohled vetchý stařík. Sedí v křesle, poklimbává, hlavou se mu honí myšlenky, které by spousta lidí považovala za výplod bláznivého stárnoucího mozku. David Rockeffeler je ale jeden z mála mužů, kteří své plány mohou uskutečnit. Má na to totiž peníze i známosti. Nastane již brzy nový světový pořádek, jak si ho on a jeho blízcí představují?
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
epochanacestach.cz
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Domácí dílna nebo kancelář: Jak ji vybavit pro kreativní projekty
panidomu.cz
Domácí dílna nebo kancelář: Jak ji vybavit pro kreativní projekty
S tím správným vybavením zvládnete doma nebo v kanceláři vytvořit praktický koutek, ve kterém můžete tvořit i pracovat. Stačí pár dobře vybraných pomocníků, ať už jde o praktické vybavení nebo detaily, které doladí atmosféru. Dobře vybavený prostor Různé kreativní tvoření je v dnešní době oblíbené – ať už je jen pro radost či jako zdroj výdělku. Ať už
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
epochalnisvet.cz
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
historyplus.cz
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
„Bude to prcek! Malá nedomrlá kreatura! Zákeřný vztekloun! Zosobnění podlosti!“ má jasno Angličan James Gillray, jak bude na jeho karikaturách vypadat Napoleon Bonaparte. Stvoří postavu Malého Boneyho, který se krčí strachy před mohutným Johnem Bullem, symbolem mocné Británie!   Kritizují krále či diktátory. Zesměšňují politiky. Upozorňují na nešvary své doby… První „karikatury“ se objevují již
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz