Všeobecně se má za přijatou pravdu, že nejvyšší horu světa zdolali poprvé v roce 1953 sir Edmund Hillary a šerpa Tenzing Norpay. Oficiálně je jim přiznáno odstranění jednoho z posledních milníků lidského snažení.
Je tu však jedna expedice, která se odehrála o 29 let dříve, a která vzbuzuje otázky, jestli byl Hillary vskutku tím prvním, kdo Everest zlezl.
Hlavním, i když smutným hrdinou toho příběhu, je britský holorezec George Mallory.
OSUDOVÁ ČTVRTÁ VÝPRAVA
Mallory byl velezkušeným horolezcem, v roce 1924 se o zdolání Everestu pokoušel už počtvrté a dvakrát se dostal do zóny smrti, tedy do výšky nad 8000 metrů, kde se však musel otočit. K dalšímu pokusu Mallory, vůdce výpravy Charles Bruce a další vyrazili z tábora 4. června.
Za čtyři dny se dostali podle svědectví Noela Odella (1890 – 1987) necelých 800 metrů pod vrchol. To bylo naposledy, kdy Malloryho a Bruce někdo prokazatelně viděl živé.
Brucovo tělo nebylo nikdy nalezeno, tělo George Malloryho bylo objeveno až v roce 1999 ve výšce 8157 metrů. Ale dosáhl před smrtí vrcholu?
STOPY PODPORUJÍ ÚSPĚŠNÝ VÝSTUP
To je otázka, která dodnes zaměstnává nadšence i horolezecké historiky. Některé stopy, například chybějící fotografie jeho ženy, kterou hodlal zanechat na vrcholu, podporují teorii, že Mallory se na vrchol dostal.
Tělo ale bylo nalezeno pod nejtěžším místem celého výstupu, kterému se dnes říká Hillaryho výšvih, a není jisté, jestli ho Mallory mohl překonat.
Moderní horolezci se však pokusili v roce 2007 překonat výšvih s použitím dobového vybavení a došli k závěru, že zkušený a schopný horolezec by jej za dobrého počasí a při dostatku světla teoreticky zdolat mohl.
Jestli byl Mallory na vrcholu Everestu vskutku jako první, pro to už nejspíš nikdy důkazy nenajdeme. Prvenství je proto dodnes připisováno Hillarymu.
Pokud ho ale Mallory překonal o skoro tři desetiletí, přestože při pokusu zahynul, výrazně by tím posunul hranice horolezectví, které bylo ve 20. letech minulého století ještě v době téměř prehistorické.