Myslíte si, že kosmonauté, potažmo astronauté, nemají svého patrona v pantheonu svatých katolické církve? Ale mají! Od dob Galilea Galileiho se přeci jen časy změnily a víra není překážkou vědeckého a technologického pokroku.
Posádky kosmických lodí mohou spoléhat na přímluvu svatého Josefa Kopertinského (1603-1663). Co o něm víme?
Jeho vlastní jméno bylo Josef Desa. Působil jako františkánský mnich. Proslavil se svojí schopností levitovat. Mohou se na něj v modlitbách obracet nejen kosmonauti-astronauti, ale i parašutisté a piloti. Zvláštní pochopení má prý i pro studenty ve zkouškovém období.
Extáze a potom levitace
Jak to bylo s levitací Josefa Kopertinského? Prý se dokázal vznášet plné tři hodiny. Levitační epizody u něho inicioval pohled na konkrétní obrazy s náboženským obsahem. Vykřikl, a už se vznášel a vznášel…Ne každému se ovšem levitující mnich zamlouval.
Případ dokonce řešil inkviziční tribunál. K odsouzení Josefa Kopertinského ovšem nikdy nedošlo, protože mnich se vznášel i před soudci. Vznášel se i před papežem a kardinály. Přesto byl až do své smrti pod bedlivým dohledem inkvizice. V roce 1753 byl svatořečen, v roce 1767 svatořečen.
Dokonalý trik?
Pozornost k osobě Josefa Kopertinského přitahovala zejména jeho schopnost levitace. Předváděl mnich nějaký dokonalý trik, nebo zaúřadovala psychokinetická energie násobená náboženskou extází? Nevíme.
Dochovalo se však množství popisů levitace svatého Josefa Kopertinského. Během létání měl mnich otevřené oči, ztratil však sluch.
Jeho tělo bylo strnulé a necitlivé, což občas svědkové této události zkoušeli jehlicemi i ohněm. Co si o tom myslí moderní věda? Z hlediska fyziky je levitace v podmínkách zemské gravitace nemožná. A co si myslíte vy?