12. srpna 1831: Narodila se Helena Blavatská, zřejmě největší okultistka všech dob.
Domů     Náboženství a okultismus
Dokáže meditace přemoci smrt?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 18.7.2022
1.6tis
Účinky meditace jsou neuvěřitelné, foto Pixabay
179
SDÍLENÍ
1.6tis
ZOBRAZENÍ

O tajemnou meditaci, která dokáže divy, se západní badatelé zajímají dlouhodobě. Mohou mniši pomocí meditace získat schopnosti, které jsou běžným lidem zapovězeny? Díky vytrvalým výzkumům se daří zjistit, že nejde jen o pouhé pověry.

Účinky meditace jsou neuvěřitelné, foto Pixabay Psychiatr Richard Davidson (zcela vpravo) účinky meditace důkladně zkoumal, foto Shyam.alex / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Dokáží si mniši meditací přivodit smrt? Foto Pixabay Ledový muž Wim Hof za své rekordy vděčí technikám tibetských mnichů, foto Aad Villerius / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

O tibetských mniších se tvrdí, že dokáží vlastní vůlí ovládat svou tělesnou teplotu, což je činí odolnými proti himálajským mrazům, zpomalit metabolismus, utlumit životní funkce, do jisté míry „vypnout“ vnímání bolesti a podobně. Toho lze dosáhnout právě prostřednictvím meditací a dechových cvičení.

S dostatečnou dávkou disciplíny si tyto dovednosti mohou osvojit nejen mniši, ale i lidé ze západního světa. Důkazem je například známý „ledový muž“ Wim Hof (*1959) z Nizozemska.

Hof je držitelem několika světových rekordů, které získává díky své odolnosti vůči extrémním mrazům. V teplotách, v nichž by za normálních okolností čekaly bolestivé omrzliny a rychlá smrt, se s úsměvem prochází jen v šortkách a sandálech.

A vděčí za to právě meditačním technikám tibetských mnichů! Jak si tuto odolnost vybudoval?

Dokáží si mniši meditací přivodit smrt? Foto Pixabay

TĚLO DOKÁŽE VÍC, NEŽ SI MYSLÍTE

Ledový muž je ochotný pravidelně podstupovat různé testy a vědecké experimenty, jejichž cílem je zjistit, proč jeho tělo extrémní mráz jednoduše ignoruje. Detailní výzkum odhaluje, že se Wim Hof naučil ovládat ty části mozku a těla, které by podle vědců člověk vůbec neměl být schopný ovládat.

Díky tomu je schopen vědomě ovlivnit autonomní nervový systém a imunitní systém, jako by to byl sval, nad nímž má mysl člověka naprosto kontrolu.

Pomocí koncentrace a zvláštní dýchací techniky jednoduše zabrání svému tělu, aby vnímalo chlad a reagovalo na něj, což potvrzují i nezávislá lékařská vyšetření. Právě zmiňovaná dýchací technika je založená na meditačních metodách tibetských mnichů.

Wim Hof je živoucím důkazem, jak moc toho o fungování lidského organismu ještě nevíme, a o kolik více znalostí se zřejmě ukrývá v tibetských klášterech. Do jaké míry může člověk své tělo pomocí meditace ovládnout?

Psychiatr Richard Davidson (zcela vpravo) účinky meditace důkladně zkoumal, foto Shyam.alex / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

ŽIVÍ MRTVÍ

Diskuze na toto téma se znovu rozhořívá v roce 2017, kdy je na území dnešního Mongolska nalezena 200 let stará mumie buddhistického mnicha. Muž sedí v tradiční meditační pozici lotosového květu a jeho tělo je pozoruhodně zachovalé.

Záhy se začínají objevovat zvěsti, že mnich ve skutečnosti není mrtvý, jen ponořený do hluboké meditace. Podobná tvrzení obklopují i další zachovalé mumie různých mnichů. Že by snad skutečně dokázali meditací popřít smrt?

V America narozený láma Surya Das vysvětluje, že za tyto zvěsti je zodpovědné především mírné nepochopení meditace či meditačního stavu tukdam. „Nejsou to žádní zombie lámové,“ vysvětluje. „Nejsou to ani pouhé pověry ze starého světa, že daná osoba zůstává nesmrtelná ve svém mumifikovaném těle.

Ve skutečnosti byl tento mnich osvíceným mistrem meditace, který s úmyslem a vědomě dosáhl smrti a zemřel v sedu během meditace,“ doplňuje Surya Das. Znamená to, že si lámové dokáží meditací přivodit smrt?

Ledový muž Wim Hof za své rekordy vděčí technikám tibetských mnichů, foto Aad Villerius / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

MYSL BEZ TĚLA

Stav, v němž se mnichové před mumifikací nacházejí, se nazývá tukdam. Tukdam však není cestou k nesmrtelnosti, spíše naopak. Pokud mnich cítí, že nadešel jeho čas, ponoří se do hluboké meditace s úmyslem zemřít.

O stavu tukdam hovoříme tehdy, vyhasnou-li životní funkce fyzického těla. V tom okamžiku se mnichova mysl nachází v jakési šedé zóně mezi životem a smrtí. Tento stav prý může trvat až dva týdny. Poté se na těle začnou objevovat první známky rozkladu, pročež je uloženo do dřevěné rakve naplněné solí.

Zvláštní meditační technice se ve svém výzkumu věnuje také současný americký psychiatr Richard Davidson (1951), který se dlouhodobě zaměřuje na umírání a duševní i fyzické procesy odehrávající se v okamžicích smrti.

Je již známo, že mozkovou smrt lze rozdělit do pěti fází, při nichž postupně vyhasínají jednotlivé funkce organismu. Davidson ve své studii zjišťuje, že tibetští mniši mohou v průběhu meditace tyto procesy zvrátit, změnit, nebo alespoň pozdržet.

Znamená to, že si dokáží vědomě navodit smrt, ale také změnit její průběh a trvání? Nebylo by to překvapivé. Již dříve bylo zjištěno, že mniši během meditace mohou utlumit životní funkce na naprosté minimum.

Tep se zpomaluje až je sotva znatelný, tělesná teplota klesá a dech zcela nepatrný. Meditující pak vypadá jako mrtvý.

Foto: Creative Commons a Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 11.8.2022 862
Pokud by Evliya Celebi nežil v sedmnáctém století, ale v moderní současnosti, byl by jistě virální hvězdou sociálních sítí. Přinejmenším o jím zaznamenanou bitvu čarodějnic by byl enormní zájem! Evliya Celebi (1611-1682) strávil na cestách po Osmanské říši i sousedících regionech plných čtyřicet let. Rodák z Konstantinopole se rozhodl, že chce v životě co nejvíce poznat. Byl to zbožný […]
od Michaela Holubová 8.8.2022 2.6tis
Hájem plným stromů a květin se prochází dívka. Z nenadání se ozve hlas. Promlouvá přímo k ní. Ve chvíli, kdy pohlédne do koruny stromu, pochopí. Jde o hada.     Svádí ji k ochutnání zakázaného ovoce ze stromu uprostřed zahrady. Děvče se jeho nabídkám brání. Má obavy ze smrti, která je se sladkými plody spojována. […]
od Mirek Brát 6.8.2022 2.4tis
Alchymie se v historii těšila oblibě nejen v Evropě, ale i v islámském světě. Jedním z jejich nejvýznačnějších představitelů zde byl Abu Bakr al-Razi, známý taktéž pod latinským jménem Rhazes. Říkalo se o něm, že ovládal proměnu železa a mědi ve zlato… Abu Bakr al-Razi (865-925) byl Peršan, jehož život spadá do období takzvaného islámského zlatého věku. Do dějin […]
od Eva Soukupová 5.8.2022 3.4tis
Nechvalně známá města Sodoma a Gomora vytrvale balancují na hraně mýtu a reality. Pravost biblického příběhu by mohl jednoznačně potvrdit pouze nález těchto měst. Někteří archeologové nyní věří, že Sodomu skutečně našli. Má se ukrývat za pozůstatky meteoritem zničeného města na břehu Jordánu.     O městech, jež zachvátil hřích natolik, že byla Hospodinem i […]
od Matěj Soukup 3.8.2022 3.0tis
Pokud patříte mezi fanoušky logických a matematických problémů, zajisté vám není neznámý problém takzvaných hanojských věží. Traduje se však legenda, že jedny tyto věže by mohly způsobit konec světa. Nacházejí se prý někde v jižní Asii a jsou z ryzího zlata. HLAVOLAM Z 19. STOLETÍ Princip hanojských věží, které vymyslel francouzský matematik Édouard Lucas v […]