7. prosince 1941: Probíhá japonský útok na americkou základnu Pearl Harbor. Dodnes se spekuluje, že ho vyvolala sama americká vláda.
Domů     Dokáže šamanská kletba člověka na místě zabít?
Dokáže šamanská kletba člověka na místě zabít?
od 26.10.2022
2.7tis
Brazilští domorodí šamani prý dokázali zabíjet pouhým slovem, foto Jean-Baptiste Debret / Creative Commons / Volné dílo
263
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Ničivou kletbu prý na člověka lze seslat pouhým slovem, pohledem či gestem. Takové fenomén v průběhu historie pozorují cestovatelé z vyspělých zemí u různých domorodých kmenů.

Tribunálem odsouzení zločinci, nad nimiž šaman vyřkne zlou kletbu, prý okamžitě padají mrtví k zemi.

Brazilští domorodí šamani prý dokázali zabíjet pouhým slovem, foto Jean-Baptiste Debret / Creative Commons / Volné dílo Smrtící kletby prý ovládali také Aboridžinci, foto Herbert Basedow / Creative Commons / Volné dílo Australský antropolog Herbert Basedow, foto State Government Photographer / Creative Commons / CC0 1.0

Už po prvních objevných plavbách cestovatelé z exotických zemí zpět do vlasti přinášejí jen těžko uvěřitelná svědectví o nevídaných schopnostech tamních šamanů a kmenových čarodějů, kteří dokáží nejen zázračně léčit, ale i zabíjet.

reklama

Jedním z prvních dobrodruhů, kteří mají tu čest přihlížet mocné síle kletby, se stává portugalský mořeplavec Gabriel Soares de Souza (asi 1540–1592).

Ten ve svém cestopise líčí, jak v roce 1587 přihlížel neobvyklému soudu domorodého kmene Tupinambasů, brazilských indiánů.

Během vynášení rozsudku kněží odsoudí obžalované k smrti. Ti se ochotně hroutí k zemi a na místě umírají. Má snad slovo kněžích tak silnou moc, že dokáže člověka okamžitě usmrtit? Podobné případy jsou později zaznamenány i na opačném konci oceánu.

Smrtící kletby prý ovládali také Aboridžinci, foto Herbert Basedow / Creative Commons / Volné dílo
Smrtící kletby prý ovládali také Aboridžinci, foto Herbert Basedow / Creative Commons / Volné dílo

ŽIVOT Z NICH PROSTĚ ODEJDE

Jeden z prvních osadníků na Novém Zélandu zase sleduje maorskou ženu, která umírá ještě týž den poté, co ji bylo řečeno, že snědla ovoce ze zakázaného místa. V roce 1890 jiný Novozélanďan vypráví o dalším rychlém úmrtí.

reklama

„Viděl jsem silného mladého muže zemřít ještě ten den, kdy nad ním bylo vyhlášeno tabu. Takové obětí umírají a síla z nich odchází, jako když odtéká voda.“

Australský antropolog Herbert Basedow (1881–1933) zase líčí osud provinilce, který umírá poté, co na něj byla namířena kost. „Tváře mu zblednou, v očích má skelný pohled a jeho tvář se strašlivě zkřiví.

Pokusí se vykřiknout, ale obvykle mu zvuk uvázne v hrdle, a je vidět jen pěnu, která se mu objeví u úst. Začne se třást a svaly se mu samovolně smršťují.

Pak se zapotácí a padne k zemi.“ Dotyčný se pak na zemi svíjí ve smrtelné agónii a nakonec se odplazí do chýše, kde si jej smrt během několika dnů najde Takto dramaticky podle Basedowa vypadá prokletí v Austrálii. Jak je možná, že jsou pouhá slova či gesta šamanů tak silná?

Australský antropolog Herbert Basedow, foto State Government Photographer / Creative Commons / CC0 1.0
Australský antropolog Herbert Basedow, foto State Government Photographer / Creative Commons / CC0 1.0
Foto: Creative Commons
reklama
Související články
od 7.12.2022 694
Ve vykopaných jámách se mísí kosti pobitých lidí a dobytka. Jiný hrob obsahuje kamennou schránku s lidskou lebkou. Co přesně se tu před 5000 lety odehrálo, není známo.   Někteří psychotronici ale věří, že v místě zůstal jakýsi temný energetický náboj, který je možná zodpovědný za časté smrtelné dopravní nehody, k nimiž v místech svatyně dochází.
od 7.12.2022 1.2tis
S nevěřícným údivem hledí obyvatelé Jeruzaléma za hradby. Namísto hrůzu nahánějící armády, která zde tábořila dlouhé měsíce, totiž před branami vidí tisíce mrtvol. „To anděl smrti vstal a rozepjal svá křídla,“ veršuje anglický básník lord Gordon Byron. Podle legendy měl město spasit okřídlený démon. Nezachránilo ho ale něco úplně jiného? Před judského krále Ezechiáše (asi 741–687 př. n. l.) pře
od 4.12.2022 2.5tis
Ve scénáři většiny čarodějnických procesů nechyběl jeden podstatný bod. Byla jím údajná čarodějnická shromáždění – sabaty konaná na nějakém odlehlém místě. Účastnit se jich měly ženy vedené ďáblem. Dost možná, že za všechno mohla tajemná slovanská bohyně Mokoša! Mokoša je ve slovanské mytologii chápána jako bohyně matka. Její gesce však zatím není
od 1.12.2022 1.8tis
Pentagram je notoricky známý symbol, v minulosti měl ale několik jiných významů než s jakými si ho spojujeme dnes. Máme si na něj dávat pozor nebo nás může chránit?   Pravěký člověk kreslí na stěnu jeskyně mamuta. Na té představě není nic zvláštního. Někoho by ale mohlo překvapit, kdyby stejný zarostlý předchůdce dnešních lidí ohořelým klackem nam
od 1.12.2022 3.1tis
I antické Řecko má své tajné společnosti, zasvěcení a kulty. Nejznámější z nich jsou eleusinská mystéria, která zahrnovala vyčerpávající celonoční rituály spojené s pitím omamných nápojů. Najdeme ale i kulty mnohem temnější, které vyžadovaly od účastníků o poznání větší oběti – například vlastnoruční kastraci! Když se řekne náboženství starého Řeck