Jedním z nejrozšířenějších mýtů o hypnóze je ten, že dokáže naprosto ovládnout člověka, a to i proti jeho vůli. Mnoho lidí se proto bojí tuto metodu podstoupit. Jak je to ale ve skutečnosti?
Hypnotizér údajně dokáže pacientovi přivodit i negativní halucinaci. V hypnóze například může člověka přesvědčit, že stojí ve zcela prázdné místnosti, přestože je plná lidí. Na druhou stranu existuje i halucinace pozitivní.
Jedinec je třeba přesvědčen o tom, že k němu přišel pes a začne ho hladit. Ale může to jít ještě dál: „U těch hodně citlivých lidí funguje i to, když jim řeknu, že tu mám žhavý drát a člověka s ním ‚spálím‘.
Jemu se skutečně udělá puchýř!“ popisuje nejznámější český hypnotizér PhDr. Jiří Zíka. „Zajímavé je, že ten puchýř bude mít jiný obsah než skutečná rána po spálení,“ dodává. Kde je ona hranice, za niž už naše tělo nepůjde?
DOKÁŽEME I ZABÍT?
Pokud jsou někteří lidé schopni tělesně reagovat na fiktivní podněty, znamená to, že jim je hypnotizér schopen vsugerovat vše? Jen do jisté míry. Tak například lze překonat svůj strach.
„Je možné, že paní v hypnóze udrží na ruce pavouka, které jinak nesnáší,“ popisuje doktor Zíka. Ovšem pokud by měla dělat něco, co se příčí její morální podstatě, hypnóza ji k tomu nedonutí.
Nemůže se tedy během hypnózy stát nic zlého, co by dotyčný neprovedl za plného vědomí. Jenže co když pacient dostane do ruky pistoli a hypnotizér ho přesvědčí, aby na něj vystřelil? Udělal by to?
SKRYTÝ POZOROVATEL
Jiří Zíka říká, že takový případ zažil. Háček byl v tom, že pistole nebyla nabitá. „Kdyby ta pistole byla opravdu nabitá, tak ten člověk to neudělá, protože vnímá, že je to jinak. Tomu Angličané říkají hidden observer – skrytý pozorovatel,“ vysvětluje Zíka.
Dá se to prý popsat jako jakýsi „strážný anděl“, kterého má každý z nás v sobě a jenž stále kontroluje realitu, i ve stavu té nejhlubší hypnózy.
Na základě určitých signálů (jako jsou např. řeč těla, tón hlasu apod.) jsme totiž údajně schopni poznat, když hypnotizér něco říká, ale něco jiného si myslí.
Hypnóza tedy nemusí být nijak obávaná a pro své široké využití se může stát vyhledávanou terapeutickou metodou.