Věděli jste, že zhotovování zubních protéz není novodobou vymožeností, ale dělali je už naši předci před tisíci lety?
Už v době Etrusků (asi 900 roků před Kristem) se na území dnešní Itálie vyrábí umělé zuby jako náhrada těch děravých, případně v boji vyražených. Šlo o pečlivou ruční práci, ale masivní plíšky mohly způsobovat otlaky.
„Au, to bolí,“ vykřikne muž, když skousne maso. Má zkažený zub a neví si rady, co dělat. Jak na tom byli starověcí lidí se zubní medicínou?
„Uměli už zuby i vrtat, což dokazují i náhrdelníky z provrtaných zubů,“ uvádí současný český lékař Přemysl Paichl. „Nelze ovšem předpokládat, že tuto zručnost už použili v zubním léčení,“ dodává.
Některé starověké národy ale byly na takové úrovni, že zvládly vytvořit i zubní protézu. Mistry se stali především Etruskové.
Dokonalá práce zlatníka
Šikovný etruský šperkař splétá do prstence dva pásky ze zlata silné jeden a široké pět milimetrů. Vkládá do nich dokonale vybroušené kančí zuby. Musel je zkoušet a dobrušovat, aby do chrupu muže dokonale zapadly.
Teď po čtvrté zkoušce už si je zlatník jistý, že mají dokonalý tvar. Proto zuby opatrně pomocí zlatých nýtků připevňuje na pásky. Hotová protéza vyžaduje další zkoušku. Přichází muž, kterému nepřítel v bitce vyrazil čtyři přední zuby. Teď bude mít za ně dokonalou náhradu.
Široké pásky tlačí
V ústech muže vypadají zuby skutečně dobře, jako by je tam měl už odmalička. Jedná se o tak skvělou práci, že mu pravděpodobně vydrží až do smrti. Háček je ale v tom, že s funkčností protéz je to o poznání horší.
Většinou se zuby dávají jenom tam, kde by byly vidět prázdné mezery během mluvení. Mají proto vysloveně reprezentativní charakter.
„Jsou zhotoveny z poměrně masivní plechových pásků, které by při delším nošení určitě tlakem na dáseň působily potíže a tlakové nekrózy,“ vysvětluje Paichl, proč zřejmě Etruskové protézy používali jenom na veřejnosti a doma v soukromí si je vyndávali z úst.
Jejich nošení totiž nebylo příliš pohodlné. Přesto jsou i dnešní lékaři udiveni, jak je možné, že byli lidé takto dokonalých zákroků schopni už před tisícovkami let.