3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Dračí ochránce jezera Brosno: Stráží ho už dlouhá staletí?
Dračí ochránce jezera Brosno: Stráží ho už dlouhá staletí?
od 3.10.2022
3.3tis
Žije v jezeře Brosno drak? FOTO: Pixabay
312
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od Moskvy. Rozlohou neohromí, ale za to v některých místech sahá až do hloubky 160 metrů. A právě tam má přežívat obrovský ještěr, který se čas od času vynoří.

Žije v jezeře Brosno drak? FOTO: Pixabay Poloha jezera Brosno v ruské Tverské oblasti. FOTO: Nzeemin / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Podle legend k smrti vyděsí už tatarské nájezdníky v 9. století. Tehdy se chystají dobýt ruské město Novgorod, ale při zastávce u Brosna se má vynořit dračí stvoření a začít požírat koně i vojáky.

reklama

Svědectví o jeho existenci se během let objevují neustále, přičemž k nejfantastičtějším z nich patří to ze 2. světové války.

Tehdy má nad jezerem nízko prolétat nacistický letoun, jenže drak znovu přichází a čelistmi plnými hněvu jej nemilosrdně stáhne pod hladinu! Jde jen o povídačky místních?

Nebo má Rusko svého skoro až pohádkového ochránce, který v nejvyšší nouzi zasáhne proti nepřátelům?

Poloha jezera Brosno v ruské Tverské oblasti. FOTO: Nzeemin / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Poloha jezera Brosno v ruské Tverské oblasti. FOTO: Nzeemin / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Samá voda

Odborníci se neustále snaží celé záhadě přijít na kloub. Při zkoumání jezera narazí na jeho dně na podivnou želatinovou hmotu, kterou se z nějakého důvodu rozhodují odstranit výbušninou. Možná doufali, že při tom dostanou i bájné monstrum?

reklama

Optický klam tu může vytvářet sirovodík hromadící se u dna a občas unikající k hladině, pozorování se svádí také na plavající srny či zmutovaného velkého bobra.

Zřejmě nejdéle v kuse je Brosno soustavně zkoumáno mezi lety 1996–2003. Došli experti k nějakému jasnému závěru? „Hovořili jsme se svědky, vždy šlo o příčetné, umírněné lidi.

Podle mě historky o monstru nejsou jen pohádkou,“ říká ruská novinářka Marina Gavrišenko, která se expedice účastní. Ljudmila Bolšakov z Moskevského institutu paleontologie je přesvědčena, že nemůže jít např. o přeživšího pravěkého tvora.

Záhadolog Genadij Klimov krčí rameny s tím, že „jezero určitě je tajemné, ale žádného tvora se nám najít nepodařilo.“ Dno Brosna také jizví několik zvláštních puklin. Skrývají podvodní sopku?

Bohužel se zatím nedá určit, jak hluboko sahají a co se pod nimi nachází. Možná domov bájného netvora?

Lokalita:
reklama
Související články
od 2.12.2022 1.1tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.4tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.5tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.6tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.
od 28.11.2022 2.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz