3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Prokletí zámku Miramare?
Prokletí zámku Miramare?
od 3.10.2022
1.6tis
Pohled na zámek. FOTO: Michał Bulsa – Vlastní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
156
SDÍLENÍ
1.6tis
ZOBRAZENÍ

Zámek Miramare stojí na břehu Jaderského moře, zhruba sedm kilometrů od Terstu.

Tato nádherná stavba s přilehlým terasovitým parkem souvisí s arcivévodou Maxmiliánem, mladším bratrem rakouského císaře Františka Josefa I. Když se do Terstu Maxmilián přistěhoval poté, co se stal vrchním velitelem rakouského válečného loďstva, nechal si pro sebe a snoubenku Charlottu postavit rezidenci, zámek Miramare.

A právě zde se prý začíná naplňovat kletba zámku – kdo zde z držitelů přespí, stihne ho násilná smrt. Ne však v prostorách zámku, ale daleko od něj.

Zámek Miramare. FOTO: Tiesse / Creative Commons / Volné dílo Pohled na zámek. FOTO: Michał Bulsa - Vlastní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Zámecký park. FOTO: Wakowlk – Vlastní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Prvním na řadě je sám Maxmilián s dobrodružnou povahou. Po nějakém čase zdejšího pobytu přijímá nabídku stát se mexickým císařem. Ale za tři roky končí daleko od domova před popravčí četou, během převratu v zemi.

Jeho krásná žena Charlotta vyvázla, ale po smrti muže u ní propukla paranoia a umírá po izolaci v rodné Belgii.

To se již všeobecně mluví o zámku Miramare jako o prokletém pro ty, kteří ho vlastnili. Jen arcivévoda František Ferdinand, Rudolfův bratranec a další čekatel na trůn, se tomu jen smál. Nastěhoval se do zámku a považoval tyto řeči za pověru.

reklama

Jenže dopadl stejně. Daleko od domova, v ulicích Sarajeva, byl při atentátu zastřelen i se svou ženou. Navíc šlo o záminku k rozpoutání první světové válce.

Po skončení první světové války připadl zámek společně s Terstem Itálii. Bylo to v rámci části válečných reparací. Vévodovi z Aosty se splnilo přání, nastěhoval se do zámku Miramar. Z počátku to bylo v pořádku, ale pak začal podporovat Mussoliniho.

Byl jmenován místokrálem v Etiopii, ale stejně bídně zahynul ve vězení za války v Britské východní Africe.

Po druhé světové válce byl Terst na nějaký čas obsazen americkou armádou. Zámek se stal dočasným sídlem generálmajora Bryanta Moora a generálmajora Bernice McFaddena. Oba však zemřeli na infarkt.

reklama

Když se spojeneckým velitelem v Itálii stal britský generál Bernard Freyberg, dozvěděl se o oné legendě. Rázně prohlásil, že do zámku nikdy nevkročí. Místo přepychu v pohodlí zámku dal přednost vojenskému stanu, který si nechal postavit v parku. A opravdu se mu nic zlého nepřihodilo.

Od roku 1955 je prý zámek proměněn v muzeum a tak údajně nebezpečí prokletí nehrozí. Ale stejně prý v něm nikdo nepřespává.

DŮVOD PROKLETÍ?

Ten zůstává stále záhadou. V minulosti se stavitelé často při pokládání základního kamene obraceli s žádostí o pomoc na astrology, aby z postavení hvězd zjistili, zda se mají do stavby v tento čas pustit, či ne.

reklama

Ale tento překrásný zámek prý vznikl v době, kdy tomu hvězdy vůbec nepřály. Ale nechybí také náhled na samotného architekta zámku. Tím byl rakouský architekt Karl Junker (1827–1882), který proslul svým zájmem o černou magii.

A té se prý nepřestal věnovat ani ve sklepeních Miramaru, ovšem nemáme tušení, co se zde doopravdy dělo.

Ono však již při samotné stavbě docházelo k nešťastným událostem. Tak i prokletí zámku od obětí či od jejich pozůstalých mohou přicházet v úvahu.

A tak zůstává otázkou, zda jde o historické prokletí držitelů zámku, nebo si jen náhoda pozoruhodně zahrála s jejich osudy? Zdi samotného zámku tak zůstávají neposkvrněny a následky prokletí se odehrávaly daleko od něj.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 1.9tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.4tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 3.0tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.8tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112
od 28.11.2022 2.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz