Bylo 22. května 1968 a svět se třásl strachy před probíhající studenou válkou. Jaderná ponorka amerického námořnictva USS Scorpion se v oblasti vzdálené asi 600 kilometrů od Azorských ostrovů potopila a už se nevynořila. O život přišlo všech 99 členů posádky. Co bylo příčinnou tragédie se dodnes neví.
Osud tohoto 77 metrů dlouhého stroje třídy Skipjack americká armáda definitivně potvrdila až 5. června 1968 a následně zahájila pátrání. To probíhalo několik měsíců než byl vrak v říjnu téhož roku konečně nalezen tři kilometry pod hladinou.
Odborníci začali pátrat po možné příčinně. A pátrá se po ní dodnes…
Možných teorií je celá řada. Většina odborníků má za to, že havárii zapříčinil výbuch torpéda na palubě či srážka s nějakým objektem.
Své konspirační místo ovšem zaujímá i varianta, že na podmořské plavidlo zaútočili Sověti, kteří se tím měli mstít za potopenou ponorku K-129, která také zmizela za záhadných okolností a podle sovětských zdrojů měla být potopena Američany.
Ať už byla skutečná příčina ztráty stroje i posádky jakákoliv, byla to pro Američany již druhá velká ponorková tragédie za posledních několik let.
V dubnu 1963 se u pobřeží Nové Anglie potopila americká ponorka Thresher i se 129 muži na palubě, což bylo podle všeho způsobeno problémy se stlačeným vzduchem, který měl ponorce pomoci dostat se na hladinu.
Právě havárie Tresheru si drží smutné prvenství v žebříčku nejhorších poválečných katastrof. Za ní se zařadila havárie ruské jaderné ponorky Kursk, při které zemřelo 118 příslušníků námořnictva.