26. ledna 1966: Během dopoledne opouští dům v australském Adelaide Jane, Arnna a Grant Beaumontovi. Je jim mezi pěti až devíti lety. Nikdy se nenajdou.
Domů     Paranormální jevy
Duch z letohrádku Valeč prý děsil i české filmaře
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 3.2.2021
3.4tis
Valečský letohrádek, foto zamek-valec.cz
529
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Nečekané komplikace při natáčení a nepříjemné pocity filmařů provázely na podzim roku 2008 natáčení filmu T.M.A. Režisér Juraj Herz kvůli tomu dokonce musel na místo přizvat exorcistu.

Valečský letohrádek, foto zamek-valec.cz Záběr z filmu T.M.A., foto Warner Bros Valečský letohrádek  ve filmu T.M.A., foto Warner Bros Režisér Juraj Herz, foto Wikimedia Commons
Záběr z filmu T.M.A., foto Warner Bros

Obrysy téměř holých stromů se rozpíjejí v podzimním šeru. Kolem opuštěné stavby se zlověstně převaluje hustá mlha a v tmavých zákoutích chátrajícího letohrádku číhá tajemné cosi, které je připravené škodit.

Když v roce 2008 přijíždí filmařský štáb k zámku Valeč na západě Čech, vědí, že je čeká horor. Toho se jim ale nakonec dostane víc, než si původně mysleli. V místním letohrádku totiž začíná natáčení strašidelného snímku s názvem T.M.A.

(The mysterious adress, anglicky Tajemná adresa – pozn. red.), přičemž vybraná lokace má názvu dělat čest. Během natáčení se přihodí několik událostí, které režiséra donutí vyhledat odbornou pomoc. Co se odehrálo pod střechou starého stavení?

Valečský letohrádek ve filmu T.M.A., foto Warner Bros

DŮM PLNÝ TMY

Barokní letohrádek z 19. století stojí v blízkosti zámku Valeč a je obklopen porostem zámeckého parku. Už na první pohled vypadá jako vystřižený z temných příběhů, a tak není divu, že si jej český režisér Juraj Herz (1934–2018) vybírá pro natáčení svého psychologického hororu.

Brzy se však ukáže, že mezi skutečností a scénářem existují překvapivé paralely. V blízkosti domu a uvnitř něj se v obou případech zdržuje podivné přítmí. Stejně jako ve snímku, i v reálu sem přijíždějí nic netušící umělci, aby dali vzniknout novému dílu.

Krátce na to však zjišťují, že dům obývá něco, co nepatří do našeho světa. Během natáčení panuje ponurá atmosféra, filmařů se zmocňují stísněné pocity a technické vybavení bezdůvodně vypovídá službu. „Ten dům byl nějakým způsobem divný.

Já jsem hluboce nevěřící člověk na zjevy atd. Ale tam se například vypnula světla z nepochopitelných důvodů. Osvětlovači a zvukaři měli strach a děly se tam opravdu nečekané věci,“ uvádí režisér. Je ve skutečnosti příčinou tajemných jevů neblahá minulost letohrádku, jak se uvádí i ve filmovém scénáři?

Režisér Juraj Herz, foto Wikimedia Commons

PRAVDA, NEBO MARKETING?

Aby mohl štáb nerušeně pracovat, obrací se na pomoc odborníka. Na místo je přizván exorcista. Po vlastním šetření vypovídá, že je v domě přítomná duše člověka, jenž se zde oběsil. Zcela oprávněně vám možná myslí proběhne otázka:

Není příběh o posedlém domu jen reklamním tahem? Tomu nasvědčuje i fakt, že s ním režisér přispěchal krátce před premiérou filmu, která probíhala až několik měsíců po natáčení. Avšak je známo, že zlověstné působení neviditelných sil provází filmaře hororů dost často!

Nevysvětlitelné úkazy stíhají štáby při natáčení filmů Poltergeist, Vymítač ďábla či Přichází satan. T.M.A. by tak mohl být jen dalším v řadě. Letohrádek navíc působí skutečně pochmurným dojmem a uvnitř by se cítil dobře málokdo.

Ale skutečně uvnitř došlo k paranormálním jevům, nebo se projevily pouze síly marketingu? To zřejmě zůstane jen další nevyřešenou záhadou.

Foto: Wikimedia Commons, Warner Bros, zamek-valec.cz
reklama
Související články
od Filip Appl 26.1.2022 103
Když má v roce 1999 v amerických kinech premiéru dokument o třech mladých studentech natáčejících dokument o jakési lokální čarodějnici, řada lidí moc netuší, co od toho snímku čekat a množí se otázky: Mohlo se to opravdu stát, jak tvrdí producenti? Mnozí odcházejí z kina v šoku. Autenticky vypadající záběry prezentované jako skutečná nahrávka nalezená kdesi v lesích […]
od Matěj Soukup 25.1.2022 1.1tis
V roce 1977 proletěly všemi britskými médii zprávy o údajně strašidelném domě v severním Londýně, kde desítky svědků pozorovaly paranormální aktivity. Svobodná matka se čtyřmi dětmi zažívala nějakou dobu v domě události, které přitáhly pozornost lovců duchů a podobných paranormálních entit z celé Anglie. Dva roky přicházely z domu podivné zprávy, než se situace, zdá […]
od Matěj Soukup 25.1.2022 1.2tis
Lešij, neboli lesní mužík, je tvorem z východoslovanské mytologie, zdánlivě příbuzný starořeckým satyrům nebo faunům. Vystupuje jako ochránce lesa, ale k lidem vstřícnost příliš nechová. Podle některých pověstí prý dokonce unáší děti. Někteří lidé si lešije kvůli jeho nejčastěji zobrazované podobě často pletli s čertem, se kterým však nemá nic společného. CHLUPATÝ OBR V KAFTANU […]
od Matěj Soukup 24.1.2022 1.9tis
Monumentální hrad Malahide z 12. století, který leží jen několik kilometrů od centra Dublinu, je častým cílem turistů. Hrad samotný dnes leží uprostřed rozsáhlého parku a vzniklo u něj dokonce kriketové hřiště. Tento hrad má však i svou tajemnou stránku. Údajně na něm totiž straší až pět přízraků. LIDÉ S TRAGICKÝMI OSUDY Hrad Malahide během […]
od Pavel Polcar 24.1.2022 2.3tis
Villisca Axe Murder House ve Villisce v Iowě je známou turistickou atrakcí pro lovce duchů i milovníky hororů. Místo hrůzné nevyřešené vraždy z roku 1912, při níž byly šesti dětem a dvěma dospělým zcela rozdrceny lebky sekerou neznámého pachatele, bylo zakoupeno v roce 1994, obnoveno do stavu z roku 1912 a přeměněno na turistickou destinaci. […]