Skip to content

Edisonovy sporné patenty: Teorie tvrdí, že kvůli uznání kradl, vydíral a možná i vraždil!

Americký inovátor Thomas Alva Edison (1847–1931) bezesporu patří mezi nejproduktivnější a nejvlivnější vynálezce v historii lidstva. Na jeho jméno je vedeno neuvěřitelných 2332 patentů, další tisíce patentů jsou registrovány na Edisonovy firmy.

Problém ovšem je, že řada z jeho vynálezů není skutečně jeho!

Mezi Edisonova nejvýznačnější díla patří například žárovka, dynamo, předchůdce pozdějších gramofonů fonograf, sčítač hlasů, elektroměr, promítač filmů kinamatograf, gramofonová deska, umělý kaučuk či elekromobil.

Už od malička byl Edison zapálený pro přírodní vědy. Byl to schopný žák a úspěšný obchodník, už v deset letech si doma ve sklepě zřídil chemickou laboratoř a v 15 vydával vlastní noviny. Jeho brzký start a strmý vzestup ho předurčovaly k tomu navždy změnit vědu a tím i svět.

Vychází ovšem také najevo, že tolik opěvovaný muž by zasloužil také nálepku manipulátor a zloděj! Přestože byl Edison bezesporu talentovaný vynálezce, ne všechny patenty, na kterých zbohatl, jsou skutečně výsledkem jeho vlastní práce.

Komu tedy patří skutečné uznání?

Nikola Tesla
VÁLKA PROUDŮ

Podle pozdějších kritiků Edison přispěchal na patentový úřad hned s celou řadou cizích vynálezů. Šlo prý převážně od svých zaměstnanců, které pod sebou utiskoval a využíval je jen ke svému prospěchu. Mnozí od něj proto odešli.

Podle některých odhadů jsou ukradených nápadů či hotových vynálezů přinejmenším desítky! Už za svého života čelí četné kritice právě za přivlastňování si cizí práce a hlavně za pracovní podmínky zaměstnanců.

Edison je totiž velice soutěživý, zřejmě také sobecký až chamtivý, bezohledný a lačný po úspěchu. Toho musí dosáhnout za každou cenu. I za cenu toho, že někoho okrade o zásluhy na jeho vynálezu. Něco podobného se zřejmě přihodilo u během spolupráce s dalším velikánem, vynálezcem chorvatského původu Nikolou Teslou (1856–1943). S tím vedl velice ostrý spor o elektrickém proudu. Sám prosazoval svůj stejnosměrný proud, který už se v době elektrifikace uchytil ve velkých městech. Tesla naopak protlačoval proud střídavý, který se ukázal jako efektivní a levnější.

Jenže Edison se nehodlal jen tak vzdát. Poháněla ho právě jeho hamižnost?

Edison nechal kvůli sporu s Teslou popravit slona elektrickým proudem.
VRAŽDA VE JMÉNU OBCHODU

O tom, že se Edison jen tak před něčím nezastaví a umí jít doslova přes mrtvoly, hovoří i jeho, krajně neetické a brutální demonstrace. Aby dokázal, že Teslův střídavý proud je nebezpečný, nechal proudem popravit před novináři asi tucet zvířat.

Vůbec nejodpornější show ale předvedl 4. ledna 1903, kdy před zraky 1500 diváků a novinářů nechal Teslovým střídavým proudem popravit slonici Topsy, kterou lunapark, jemuž patřila, stejně zamýšlel utratit.

A aby toho nebyl málo, tajně uplatil inženýra George Westinghouse (1846–1914), aby prodal americkému státu první elektrické křeslo a napojil ho na střídavý proud. Tím vším chtěl dosáhnout toho, aby lidé odmítali mít ve svých domácnostech proud používaný k zabíjení.

Není divu, Edison už měl do stejnosměrného proudu investovanou slušnou sumu a byl připraven s ním ovládnout Ameriku. Jenže Tesla mu začal jeho plány hatit. Kde se vlastně mezi oběma muži vzalo tolik nevraživosti?

Thomas Alva Edison
JÁDRO SPORU

Vše zřejmě odstartovala sázka, Teslova zarputilost a Edisonova zrada. V té době ještě Tesla pracoval pro Edisona, který ho sice utlačoval, ale Tesla nebyl tak schopný obchodník a nedokázal své nápady prodat tak dobře, aby na nich mohl zbohatnout.

Edison tehdy Teslovi nabídl 50 tisíc dolarů, což byla ohromná částka, pokud se mu podaří vylepšit stejnosměrné generátory. Zjevně ovšem nevěřil, že to talentovaný Tesla dokáže. Ten si s tím naopak poradil docela hravě a přišel si pro slíbenou odměnu.

Hamižný Edison se mu ovšem jenom vysmál s tím, že šlo o vtip a nabídl Teslovi zvýšení platu ze směšných 18 dolarů týdně, na neméně směšných 25. To už Tesla nevydržel a s Edisonem se ve zlém rozešel. V té době už měl ovšem Edison patentováno několik Teslových nápadů a podle všeho neměl v plánu se podobných praktik vzdát.

Okrádal i své další zaměstnance?

BUDIŽ SVĚTLO, TŘEBAŽE KRADENÉ

Ačkoliv Tesla válku proudů jednoznačně vyhrál, neměl tak dobrého obchodního ducha jako Edison. Naopak chtěl, aby jeho vynálezy sloužily lidem, ideálně zdarma. Proto také zemřel opuštěný a bez peněz. Naopak Edisonovu smrt si prý připomněly celé Spojené státy.

V den jeho pohřbu 21. října 1931 na jeho počest zhasly všechny žárovky. Edison je totiž mylně považován za muže, který žárovku vynalezl. On sám to nepopíral. Když se ho jeden novinář zeptal, zda je pravda, že vynalezl žárovku, aniž by znal Ohmův zákon, odpověděl: „Neznal jsem ho, a kdybych ho znal, tak by mě to zdržovalo.

“ Zapomněl už ovšem dodat, že žárovka není jeho vynálezem. Německý imigrant žijící v New Yorku Heinrich Göbel (1818–1893) je pravděpodobně skutečným otcem žárovky. Vynalezl ji už v roce 1854 a pokusil se svůj vynález prodat Edisonovi.

Ten ho odmítl s tím, že pro věc nevidí žádné praktické využití. Krátce nato Goebel umírá a Edison od chudé vdovy po Göbelovi lacině kupuje jeho patent. Ten, v němž neviděl žádné praktické využití. Žárovku pak vylepšil a náležitě zpeněžil.

Byl Edison skutečně až takový lotr?

Louis Le Prince záhadně zmizel, když jel předvádět svůj přelomový vynález.
ZABIL I ČLOVĚKA?

O Edisonovi koluje mnoho dalších příběhů a nařčení z krádeží vynálezů se jen hromadí. Jen málo měl prý společného se skutečným autorstvím kinofilmu, gramofonové desky nebo elektromobilu. Ten nejvíce zlověstný příběh se týká právě kinofilmu a kamery, díky nimž mělo být možné poprvé zaznamenávat pohyblivý obraz.

S tím jako první přišel francouzský vynálezce žijící v USA Louis Le Prince (1841–1890). Bylo jasné, že jde o přelomový vynález. V roce 1890 Le Prince odcestoval do Anglie, aby si tu nechal své dílo patentovat a pak zamířil zpět do USA.

I zde měl vynález demonstrovat a přihlásit na patentovém úřadě. V Americe dne 16. září nastoupil do vlaku a zmizel. Zmizela i jeho zavazadla, v nichž se nacházel jeho cenný vynález. Le Prince ani jeho zařízení nikdo nikdy nenašel.

O dva roky později u soudu stojí jeho syn ve sporu proti Edisonovi, který mezitím začal prohlašovat, že film i kameru vynalezl on. Le Princův syn ovšem ještě téhož roku umírá. Na ulici ho zastřelil neznámý útočník a vražda nebyla nikdy objasněna.

Mohl za tím stát právě Edison?

Foto: Wikipedia
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články