26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Náboženství a okultismus
Evoluce vysvětluje původ života
Pavel Polcar
od Pavel Polcar 21.1.2022
3.2tis
Evoluční přeměny mohou mít i drastickou podobu. Foto: Pixabay
347
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Lidé jsou toho přesvědčení, že když evoluce nabízí odpovědi na změny života, měla by také vysvětlovat i jeho vznik. I přes všemožná zjištění, jakými jsou nejrůznější adaptace v průběhu času, však evoluce dosud není schopna objasnit skutečný původ života.

Evoluční přeměny mohou mít i drastickou podobu. Foto: Pixabay Biologická evoluce je dlouhodobý a samovolný proces. Foto: Pixabay Podstatu těchto změn zkoumá vědní obor evoluční biologie. Foto: Pixabay Pojem evoluce jako biologický termín zavedl Charles Bonnet roku 1762.  Foto: Pixabay

S evoluční teorií je možné nahlédnout o mnoho let zpět až k tzv. LUCA (Last Universal Common Ancestor = poslední univerzální společný předek). Řeč je o jakémsi hypotetickém jednobuněčném organismu, z něhož se podle odborníků nejspíš vyvinul život na naší planetě Zemi.

Pozorováním genů a srovnáváním genových souborů organismů ze dvou nejstarších větví stromu života – linie bakterií a linie archea a eukarya, vede k domněnkám, že LUCA žil zhruba před 3,8 miliardami let a zahrnoval asi 100 genů. I když jistá vodítka existují, vznik života zůstává opředen rouškou tajemství.

Biologická evoluce je dlouhodobý a samovolný proces. Foto: Pixabay

Lze ji otestovat?

Podle některých tvrzení se evoluce údajně pro svůj pomalý průběh nedá testovat – chyba lávky. Hmyz a mikrobi se rozmnožují takovou rychlostí, že je velice jednoduché v laboratoři studovat jejich evoluci.

S pozorováním evoluce jako takové je to trochu složitější, genetické změny se předávají po mnoho generací, než se docílí toho, aby byl jejich obraz zřetelný. Při délce života živočišných druhů je obtížné sledovat jejich vývoj před našimi zraky.

To ale není důvod, proč by nemohla být evoluce pozorována v reálném čase. Ukázkovým příkladem jsou naši čtyřnozí mazlíčci – psi.

Podstatu těchto změn zkoumá vědní obor evoluční biologie. Foto: Pixabay

Po staletí se člověk pomocí šlechtění snažil u jednotlivých ras vyzdvihnout určité přednosti, např. dobrý čich a zrak u loveckých plemen nebo dvojitá srst u pasteveckých psů.

Dopad tohoto vývoje lze sledovat přímo dnes jak v pozitivním světle, tak také v tom negativním v případě přešlechtěných plemen náchylných na různá onemocnění.

Příklady pro a proti

Jiným příkladem je vývoj motýla pojmenovaného jako drsnokřídlec březový (Biston betularia), tomu v minulosti skýtaly úkryt břízy, proto byla jeho barva bílá, aby splynul s okolím.

Pojem evoluce jako biologický termín zavedl Charles Bonnet roku 1762. Foto: Pixabay

V dobách průmyslové revoluce, kdy bylo v Británii v ovzduší přítomno mnoho sazí, profitovaly naopak tmavě zbarvené můry, jejich počty tak vzrostly a tento genetický rys předaly dál.

Z bílého motýla se tak kvůli zničené přírodě stala černá můra.

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.5.2022 646
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.0tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 1.8tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]
od Eva Soukupová 23.5.2022 2.2tis
Podle některých svědectví italské světec Pio z Pietrelciny levitoval a měl také schopnosti jasnozřivosti a bilokace, která mu umožňovala být na dvou místech zároveň. Nejvíce kněze proslavila jeho stigmata. Krvácení z ran Kristových se u něj objevuje dlouhých 40 let a vysvětlit ho nedokáží ani zarytí skeptikové. Italský kněz svatý Pio z Pietrelciny (1887–1968), vlastním […]
od Jan Šedivý 22.5.2022 1.6tis
Ježíš Kristus je bezesporu jednou z nejdůležitějších osobností posledních dvou tisíciletí. Historici se přou, zda vůbec existoval a snaží se odkrýt i důvody jeho konání. Byl opravdu tím Mesiášem, kterého Židé toužebně očekávali? Odkud se Ježíš vzal, kdo byl a jaké mysterium jej obklopuje? Modlí se k němu miliony lidí. Zřejmě neexistuje člověk, který by o něm alespoň […]