Jeden z nejděsivějších řeckých mýtů vůbec vypráví o zrůdném nevlastním synovi krétského krále Mínoa. Jmenoval se Mínotaurus a šlo o krvelačnou bestii s tělem člověka a hlavou býka.
Král jej ukryl před zrakem svým i poddaných do obřího spletitého labyrintu, odkud nebylo úniku…
Sem mu každý rok posílal sedm dívek a sedm chlapců, celkem čtrnáct nešťastníků, jimiž se monstrum postupně nakrmilo. Jen strašidelná pohádka? Nejspíš ano, přesto archeologové po bájném bludišti nepřestávají pátrat.
Všichni očekávali, že jeho pozůstatky musí být v Knóssosu, největší a nejznámější archeologické lokalitě Kréty, vybudované v letech 1900–1400 př. n. l. Zdejší palác tvoří několikapatrový komplex složený z asi 1000 místností.
Jenže rozhodující slovo o tom, zda jde nebo nejde o Minotaurovo vězení, či jeho předlohu, nepadlo.
Stál Knóssos u města Gortyn?
Vykopávky z minulých let naznačují, že labyrint možná ležel jinde. 32 km od Knóssu, u města Gortyn, byl objeven mimořádně zajímavý jeskynní komplex. Tvoří jej zhruba 4 km dlouhé spletité chodby plné rozšířených komnat a slepých uliček.
Skrývali se právě tady kdysi vyděšené oběti před svým hrůzným osudem? „Je to temné a nebezpečné místo, kde se člověk snadno ztratí.
Není divu, že si tolik lidí myslí, že byl Minotaurus právě tady,“ říká britský historik Nicholas Howarth, který je ale jinak skeptický vůči tomu, že by byl labyrint reálným místem.
Třetím možnou lokalitou bludiště je síť jeskynní u vesnice Skotino na pevninském Řecku. Bádání dál probíhají, je šance, že někde tady se proměnily v prach Minotaurovy kosti?