Skip to content

Existovaly na Zemi před námi jiné civilizace?

Kdyby dnes z nějakého důvodu zanikla naše civilizace, přírodě by netrvalo dlouho, aby se vzpamatovala. Za několik stovek tisíc let by po našich městech, přehradách, silnicích a mostech nebylo ani stopy. Vše by pohltila příroda. Stalo se to už někdy v minulosti? Co když jsou všechny ty nálezy předmětů, které současná věda neumí vysvětlit, jen pozůstatky něčeho mnohem dávnějšího?

Dnešní společnost využívá mimo jiné sklo nebo plasty – a ty se nerozloží možná ani za miliony let. Skleněné a plastové předměty budou po zániku naší civilizace ležet hluboko v zemi tak dlouho, dokud je archeolog z nesmírně vzdálené budoucnosti nevykope. Takový nález je ale otázkou náhody. Co když planetu Zemi postihnou neuvěřitelně silná zemětřesení, náraz asteroidu nebo výbuch megavulkánu pod Yellowstonským národním parkem? Oblasti, kde dnes stojí naše velkoměsta, se mohou dostat na mořské dno nebo můžou být překryté kilometrovou vrstvou hornin. Mohou nad nimi vyrůst hory.

ARCHEOLOGICKÉ NÁLEZY NEJSOU

Jaká je pravděpodobnost, že důkazy existence naší civilizace někdy vědci z budoucnosti odhalí a budou moci zkoumat? A pokud nic nenajdou, budou si pak říkat, že jsou na této planetě první, protože žádné archeologické nálezy nejsou? A přitom jsme tady přece byli my. Attila donutil barbarské národy k mohutnému stěhování, padl Řím, byl ukřižován Ježíš. Stavěly se katedrály, mrakodrapy i raketoplány. Miliardy obyčejných lidí žily své životy. Dokázali jsme se vlastními silami vymanit z oběžné dráhy Země, přistát na Měsíci. Rozpoutali jsme několik světových válek, vynalezli elektřinu, zkrotili jadernou energii.

LIDÉ Z OBDOBÍ PRVOHOR

Tuto otázku si teď můžeme položit opačně. Nejsme právě teď my v roli těchto „vědců z budoucnosti“, kteří tvrdí: před námi žádná vyspělá rasa nežila, protože po sobě nic nezanechala. Nezůstal žádný důkaz, který lze zkoumat a analyzovat. Jenže taková civilizace by musela existovat před stovkami milionů let, aby po ní nezbyla jediná fosilie. I z období prvohor (542 milionů až 251 milionů let př. n. l.) nacházíme zkamenělé trilobity.

PŘED ČÍM UTEKLI BOHOVÉ?

Další možností je náhlý příchod vyspělé civilizace z jiných koutů vesmíru v době před několika desítkami tisíc let. Tito „lidé“ mohli utíkat před katastrofou na své vlastní planetě. Mohli návštěvou Země řešit přelidnění své rodné planety, možná šlo o podobné výzkumníky, jaké dnes pozemšťané posílají k Měsíci. Takoví návštěvníci by obývali jen izolovaná místa na Zemi, lépe také naplňují představu všemocných Bohů, která se vine legendami všech starých národů a která pravděpodobně stojí i za vznikem náboženství.

LEGENDY OŽÍVAJÍ

Tito nesmírně technologicky vyspělí vesmírní návštěvníci naši planetu v poměrně nedávné době opustili. Museli ji opustit – a pravděpodobně za velice dramatických okolností. Také tato událost zůstala hluboce vryta v paměti tehdejších lidí, kteří si ji předávali z generace na generaci. Tak vznikly nejdůležitější legendy naší civilizace, především mýty o stvoření a o potopě.

CO MĚLI SPOLEČNÉHO MAYOVÉ A SUMEROVÉ
Sumerský bojový vůz z období 2500 př. n. l.

V legendách všech starověkých civilizací rozesetých po celém světě se vyprávějí velice podobné příběhy. Opakují se v nich stejné události. Popisují vznik vesmíru, bohů, země, rostlin, zvířat a člověka. Vyprávěli si je lidé na všech kontinentech, aniž měli možnost setkání. Musí tedy vycházet z prvotního základního pradávného příběhu, z události tak důležité a globální, že se vypráví dodnes. V bájích jihoamerických Mayů stejně jako asijských Sumerů.

EGYPTSKÁ VERZE ATLANTIDY

Příběh o Atlantidě ale před Platónem znali už i staří Egypťané z doby Střední říše (2000 – 1750 př. n. l.). Papyrus, dnes uložený v petrohradském muzeu, vypráví příběh o ztroskotaném cestovateli, který se plavil do faraonových dolů. Jeho loď zasáhla obrovská vlna a rozbila ji na kusy. Cestovatel byl vyvržen na neznámý ostrov, kde žil zlatý drak. Ten mu řekl, že ostrov byl dříve domovem mnoha šťastných draků, z nichž přežil jen on. Ostatní spálila na popel hvězda, která sem spadla z nebe. „Brzy tě zachrání egyptská loď a ty už tento ostrov nikdy nespatříš, protože bude pohlcen vodami,“ řekl cestovateli drak.

OBŘI BUDUJÍ PODZEMNÍ ŘÍŠI

Před Atlanťany žili na Zemi podle bájí Lemuřané, bájní obři vysocí až 20 metrů. S Lemuřany bývají spojováni elfové. Tito lidé uměli číst myšlenky, zaměřovali se na duchovno více než na materiální stránku života. Využívali zvláštní technologie „od návštěvníků z Venuše“, ale nakonec i je potkala zkáza a vyhlazení. Ještě předtím ale stihli vybudovat ohromné podzemní prostory pod povrchem naší planety včetně bájné podzemní říše Agharta.

OBJEVILI JSME TAJEMSTVÍ DUCHŮ?

Lemuřané byli podle legend první bytosti v hmotném těle, před nimi Zemi obývali Hyperborejci a Samozrození, což byly neviditelné éterické bytosti, které vznikly z čisté energie prastarého světa. Možná že mezi námi dodnes žijí jako duchové, které našimi nedokonalými smysly nejsme schopni vnímat. Tato rasa v legendách jako jediná nevyhynula po nějaké katastrofické události.

VĚDECKÝ POHLED NA ATLANTIDU

Co na tyto teorie říká věda? Nemůže říkat nic. Vědci pracují s fakty. Pracují s tím, co mohou změřit, zvážit a propočítat. Zpracovávají nalezené artefakty, určují jejich stáří a zařazují je do souvislosti se vším ostatním, co už nalezli, změřili a propočítali. Tak se utváří vědecký obraz světa, ve kterém nemají a nemohou mít legendy o Atlanťanech nebo Lemuřanech místo. Přesně z těchto důvodů se dlouho tvrdilo, že je země plochá a obíhá kolem ní Slunce – při tehdejší úrovni znalostí to tak vědci změřili a propočítali. Pro současnou vědu jsou Atlanťané, Lemuřané i „návštěvníci z Venuše“ legendou, kterou si lidé vymysleli.

Foto: Wikimedia.org
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Tichá pomoc pro nacisty: Jak se činila Himmlerova dcera
epochaplus.cz

Tichá pomoc pro nacisty: Jak...

Navenek se tváří jako dobročinný spolek. Jeho...
Japonsko se chystá na měsíc. Lunární Toyota má ujet 10 000 kilometrů
21stoleti.cz

Japonsko se chystá na měsíc....

Automobilka Toyota a japonská kosmická agentura...
Geometrie pod africkým sluncem
rezidenceonline.cz

Geometrie pod africkým sluncem

Velkolepá stavba s ohromujícím výhledem na Kapské...
Čím více lásky, tím méně strachu
nasehvezdy.cz

Čím více lásky, tím méně...

Pokud chce někdo ze vztahu odejít, nepřiková ho...
Kabaret Moulin Rouge: Zdejší kankán si zamiloval i anglický král!
epochalnisvet.cz

Kabaret Moulin Rouge: Zdejší...

Ulice Paříže pohlcuje tma, světoznámý podnik stojící na...
Co byste se měla naučit od chlapa?
nasehvezdy.cz

Co byste se měla naučit od...

Dělá jen jednu věc Ženy dokážou dělat...
Nechte svůj interiér promluvit originalitou
iluxus.cz

Nechte svůj interiér...

Nemusíte se poohlížet po exkluzivních solitérech, které...
Módní jistota v sedle
epochalnisvet.cz

Módní jistota v sedle

Nestárnoucí, elegantní, přesto originální. Taková...
Když poprava, tak pořádná: Jak si lidé vzájemně ubližují?
epochaplus.cz

Když poprava, tak pořádná: Jak...

Vyděšený mladík se šouravým krokem blíží k provizorní...
Den D: Jak svět k vylodění v Normandii přišel?
epochaplus.cz

Den D: Jak svět k vylodění v...

Jestli si s něčím dávají Spojenci během...
Včely, o které pečují maminky i tatínkové
21stoleti.cz

Včely, o které pečují maminky...

U obratlovců včetně člověka často spolupracují na...
Čekání na páníčka nikdy nebylo tak komfortní! V americkém Seattlu se dají pronajmout klimatizované boudy
21stoleti.cz

Čekání na páníčka nikdy nebylo...

V americkém Seattlu mohou majitelé psů...