Skip to content

V Malawi vyhlášen zákaz vycházení kvůli upírům!

Vláda v Malawi musela zavést noční zákaz vycházení poté, co zemi zachvátila panika a strach z útoků upírů. Masové nepokoje dokonce vedly k úmrtí několika obyvatel. Jsou obavy místních oprávněné? Skutečně v africké zemi řádí krvelačné bytosti, nebo za vším stojí jen pověry, které se vymkly z rukou?

V posledních měsících přicházejí zprávy o upírech z celého světa častěji, než je obvyklé. Koncem loňského léta například hollywoodská hvězda Gwyneth Paltrow (*1972) představila svůj „repelent proti upírům“, směs aromatických olejů ve spreji.

Jiné zprávy už ale tak úsměvné nejsou. Nejméně pak ty, které přicházejí z Malawi. Zemí se totiž šíří vlna zvěstí o útocích upírů či jakýsi tajemných bytostí, kteří lidem za temných nocí pijí nebo odsávají krev.

Tamní autority tvrdí, že žádný skutečný útok krvesajících entit nebyl zaznamenán. Běžní obyvatelé jsou ale přesvědčeni o opaku a začínají se bouřit. Přehlížejí úřady skutečné riziko, kterému jsou lidé z postižených oblastí vystaveni, nebo jen se obyvatelé jedné z nejchudších zemí světa stávají obětí vlastní pověrčivosti a nízké vzdělanosti?

Boj proti upírům je v pověrčivé Malawi velké téma.

Chopte se zbraní!

Vesnice v regionech Mulanje a Phalombe musí z bezpečnostních důvodů opustit pracovníci OSN. Místo nich tam přijíždějí desítky ozbrojených policistů, kteří mají dohlédnout na dodržování přísného zákazu vycházení, který platí od páté hodiny večerní do sedmé ranní.

Na to ale mnozí podráždění vesničané nedbají. Srocují se ve velkých skupinách a ozbrojují vším, co jim přijde pod ruku, od střelných zbraní po zemědělské nářadí. Vypadá to, jako by v Malawi právě vypukla občanská válka.

Ve skutečnosti však vesnice na jihu této africké země prý v noci napadají upíři. Mohou být tyto zvěsti pravdivé?

Během léta 2017 policejní stanice na jihu Malawi obdržely několik vyděšených nočních hovorů. Volající obvykle tvrdí, že jeho dům obchází nebezpečné monstrum, které se živí krví svých lidských obětí, které napadá ve spánku.

V reakci na to policie vydává prohlášení, podle kterého se „pověsti o krev sajících tvorech vyskytují odnepaměti, ale žádný případ nebyl nikdy prokázán“. To ovšem není odpověď, kterou obyvatelé okresu Mulanje chtěli slyšet.

Rozlícený dav proto následující noci zaútočí na dům šéfa místní policie. Další nepokoje vypuknou v nemocnici poté, co k ošetření přijde žena, která prohlašuje, že se do jejího domu dostali upíři a sáli jí krev z ranky nad levým okem.

Pacienti a návštěvníci nemocnice téhož dne v panice zdemolují a zapálí dvě sanitky, o kterých jsou přesvědčeni, že tajně převážejí upíry. Během těchto nepokojů, přijde o život nejméně šest obětí, které zfanatizovaný dav považuje možné noční útočníky.

Odkud ale zprávy o upírech pramení?

Malawi: Krásná země plná temných tajemství?

Jsou to jen pověry?

Na nepokoje a následné krveprolití v honu na domnělé upíry reagují úřady zákazem vycházení. V některých případech to však davy rozčílených a vystrašených vesničanů ještě více popudí. Mají totiž za to, že vláda existenci vražedných monster záměrně ignoruje.

V Malawi, kde je silně zakořeněná víra v čarodějnictví a nadpřirozené bytosti, se podobné násilnosti opakují ve vlnách již od počátku tisíciletí. Obvykle je za hlavního viníka označována nízká vzdělanost, pověrčivost místních, kteří jsou ochotni uvěřit čemukoliv a v neposlední řadě ziskuchtivých šamanů, kteří různé fámy s oblibou rozšiřují.

Prezident země Peter Mutharika (*1940) ve snaze uklidnit nevzdělané vesničany přistupuje na jejich hru a prohlašuje: „Pokud někdo používá čarodějnictví k vysávání lidské krve, vypořádám se s ním. A žádám, aby s tím s okamžitou platností přestal.

“ Mohla slova padnout na úrodnou půdu?

Oběti promlouvají

Generální inspektor policejních sborů Lexten Kachama, prohlašuje, že „v Mulanje v současné době nikdo nezemřel na to, že mu byla vysána krev. Někteří lidé si tento příběh vymysleli, aby šířili strach mezi komunitami“. Ani tato slova ale vesničany neuklidní. Stále odmítají spát ve svých domech a raději se shromažďují ve velkých skupinách. Obětí, které tvrdí, že již byly napadeny, stále přibývá. V noci 19. září je v Mulanje zaznamenán případ, kdy upíři napadli dva domy v jedné vesnici.

V jednom z nich spala dvacetiletá Chimwemwe Sikova. Z hlubokého spánku ji probudila ostrá bodavá bolest na čele. „Cítila jsem jak mi do čela proniká jehla, zbytek mého těla byl úplně ztuhlý. Snažila jsem se dotknout svého čela.

Cítila jsem horkou, ostrou, kovovou injekci. Vyburcovala jsem svého bratra a ta věc zmizela. Stalo se to tak rychle,“ tvrdí Sikova. Ze zážitku se musela nějaký čas zotavovat. „Byla jsem hodně zesláblá.

Pořád jsem měla ztuhlé tělo a vůbec jsem to nebyla já. Lapala jsem po dechu,“ líčí. Lze i tento zážitek vysvětlit davovou hysterií, nebo je pravdivý?

Rituálů proti vampírům se zde provádí celá řada.

Atypičtí upíři

Zážitek, který líčí Sikova, připomíná některé případy spánkové paralýzy. Postižený může trpět halucinacemi a nedokáže se přitom vůbec pohnout. Jenže podobné případy se opakují i v jiných domácnostech Malawi.

„Ti upíři jsou skuteční. Byli v mém domě a vypustili do něj omamnou chemikálii. Všimli jsme si toho včas a stihli utéct, ale bolely mě z toho oči a nemohl jsem dýchat,“ tvrdí další oběť, Peter Kanyeze Phiri. Čím více o údajných upírech vesničané mluví, tím zlověstnější rozměry celý příběh dostává. Nejde totiž o upíry, jak si je běžně představuje západní svět. Místo bledých mužů s dlouhými tesáky v Malawi útočí blíže nespecifikované bytosti, které mohou měnit podobu.

Své oběti prý pomocí zvláštní technologie znehybní a oslabí. Nejčastěji se tak dělej pomocí jakési chemikálie nebo elektrického proudu. Pak z oběti „odčerpávají“ krev prostřednictvím nějakého dálkové ovládaného zařízení.

Je jen náhoda, že praktiky upírů z Malawi jsou si nápadně podobné s údajnými únosy do UFO, s nimiž se potýká západní svět?

Foto: www.mirror.co.uk, www.nationalgeographic.com, www.fairfaxstatic.com.au
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Ztroskotá její vztah na závisti?
nasehvezdy.cz

Ztroskotá její vztah na...

ALICE BENDOVÁ (47)...
Model tokijského vodního kanálu z Fakulty stavební na Olympijském festivalu v Praze
21stoleti.cz

Model tokijského vodního...

V den zahájení Olympijských her v Tokiu se...
Salát s chřestem, ředkvičkami a kozím sýrem
tisicereceptu.cz

Salát s chřestem, ředkvičkami...

K přípravě tohoto svěžího a křupavého salátu se nejlépe...
Osudové náhody
skutecnepribehy.cz

Osudové náhody

Dlouho jsem nemohla...
Porostou solární panely?
epochaplus.cz

Porostou solární panely?

Jak získávat obnovitelnou energii snadno a...
Je libo červíka?
epochalnisvet.cz

Je libo červíka?

Larvy potemníka moučného(Tenebrio molitor), označované...
Dobývání Matterhornu: Za prvenství zaplatí životem čtyři lidé!
epochaplus.cz

Dobývání Matterhornu: Za...

Dlouho všem dobrodruhům odolává. Za žádnou cenu...
Vybere synovi partnerku sama?
nasehvezdy.cz

Vybere synovi partnerku sama?

Žádná milující matka se...
Místo, kde se veselil sám král: Skanzen Veselý kopec
epochanacestach.cz

Místo, kde se veselil sám...

Chtěli byste se...
Jako u moře: Do Hliněné bašty na skvělé ryby a mořské plody
iluxus.cz

Jako u moře: Do Hliněné bašty...

Zdaleka ne všichni si letos užijí pořádnou dovolenou u...
V obýváku pohledově krásné i funkční
rezidenceonline.cz

V obýváku pohledově krásné i...

Hlavní společenský prostor by měl upoutat...
Rychlá mrkvová polévka
panidomu.cz

Rychlá mrkvová polévka

Ve variantě pro děti zvažte přidání kari a...