Skoro to vypadá, že v dávné mytologii už skoro nebylo pro samé ptáky fénixe (či jejich bratránky), kam šlápnout. Samozřejmě, ten nejznámější bude pták fénix z antických příběhů. Byl pták fénix pouze bájný tvor, nebo opravdu takový opeřenec někdy žil?
Od dob, kdy Heinrich Schliemann se svazkem Homéra v ruce celkem úspěšně pátral po rozvalinách Tróje, se i mytologie stala, když už ne pramenem, tak alespoň vodítkem při zkoumání reálného, byť již dávno pominuvšího světa. Zkusme tento postup aplikovat i na pomyslný hon na ptáka fénixe.

Rudooký jeřáb ptákem fénixem?
Popisovat, že pták fénix se znovu rodí a povstává ze svého popela, by asi bylo nošením dříví do lesa, sov do Athén. Fascinující představa znovuzrození ptáka fénixe je dokonce dávána do souvislostí se vzkříšením Ježíše Krista!
Ponechme nyní stranou symboliku ptáka fénixe, kterou najdeme i v mnoha dalších kulturách světa, a pokusme se najít alespoň pírko z fénixe skutečného. Badatelé se shodují na tom, že fénixe-mýtického zrodila mytologie “z vajíček” opeřenců skutečných.

Žhavými adepty na ptáka fénixe určitě jsou páv, jeřáb, orel a jestřáb. Naděje budí zejména jeřáb druhu Grus virgo. Pohledem na tohoto ptáka fénixe se můžete potěšit i v zoologických zahradách v Česku. Tento druh jeřába má velmi uhrančivé oči. Duhovky samců jsou krvavě červené, u samic oranžové.
Na stopě archeopteryxe
Tvrdí se, že předobrazem pro ptáka fénixe byly i další druhy ptáků. Kromě bažanta zlatého je to zejména tajemný hoatzin (Opisthocomus hoazin), kterého nyní najdete v povodí Amazonky a Orinoka. To je vůbec zajímavý “ptáček”… Jeho mládě má na křídlech prsty s drápy.

Proto se vědci domnívali, že by mohlo jít o přímého potomka archeopteryxe, představujícího přechodovou formu mezi dinosaury a ptáky. To by mohlo znamenat, že by byl ještě starší než samotný mytologický pták fénix.
Později se objevila teorie, že drápy se u hoatzina objevily až v průběhu evoluce jako reakce na prostředí, ve kterém tento pták žije.

Epilog
Hodně existujících ptačích druhů možná inspirovalo bájné mytologické ptactvo. Žádný z nich však nedisponuje vlastností, kterou má bájný pták fénix. Zkoušet například u takového bažanta zlatého (Chrysolophus pictus), zda se zrodí znovu ze svého popela, to by byl opravdu podivný experiment vedoucí do slepé uličky, nota bene při přípravě nedělního oběda…