3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Fantom ze Sibiře: Co je zač tajemná dívka ze starých ruských fotografií?
Fantom ze Sibiře: Co je zač tajemná dívka ze starých ruských fotografií?
od 10.2.2022
2.5tis
Kdo se to objevuje na historických fotografiích z Krasnojarsku? Foto: Pixabay
282
SDÍLENÍ
2.5tis
ZOBRAZENÍ

Ruské fotografie z přelomu 19. a 20. století přinesly před pár lety pozoruhodnou záhadu: Dívku, které se začalo přezdívat Fantom ze Sibiře. Co o ní víme?

Kdo se to objevuje na historických fotografiích z Krasnojarsku? Foto: Pixabay Tajemná dívka z ruských snímků nepůsobí právě nadšeně. Foto: Krasnojarské muzeum tradic/Creative commons V tomto muzeu se dnes originály fotek nacházejí. Foto: Krasnojarské muzeum tradic / Creative commons

Pohlednice, zarámované obrázky nebo třeba plakáty na stěnách pokojů či v chodbách veřejných budov. Po celá desetiletí se v jihosibiřském městě Krasnojarsk objevují prastaré černobílé a sépiové fotografie zachycující nejrůznější části města.

reklama

A po celá desetiletí jim nikdo nevěnuje přílišnou pozornost, natož aby řešil, co všechno se na těch malých a často nepříliš ostrých a kvalitních záběrech nachází a kdo je jejich autorem.

Před několika lety se však několik těchto fotografií dostává naráz do rukou pracovníků Krasnojarského regionálního muzea, kteří si víceméně náhodou všimnou zvláštní věci – na každém z několika snímků se nachází jedna a ta samá postava.

Jen výjimečně je dobře vidět, mnohem častěji je téměř nemožné ji rozeznat pouhým okem. Badatelé okamžitě začnou fotografie hlouběji zkoumat. Záhada Fantoma ze Sibiře je na světě.

POMOHLY AŽ MODERNÍ TECHNOLOGIE

Postupně se podaří shromáždit poměrně velké množství fotografií a začíná zkoumání využívajících moderních technologií. Snímky jsou různými způsoby zvětšovány, je analyzován jejich materiál i způsob, jakým byly pořízeny. A závěr?

reklama

Nejméně na dvaceti obrázcích a čtyřech skleněných negativech uložených v muzejním archivu se nachází jedna a ta samá dívka. „Pouze moderní vybavení nám umožnilo si té dívky všimnout.

Když se podíváte na staré obrázky pouhým okem, neuvidíte ji,“ vysvětluje ruský výzkumník a zaměstnanec muzea Ilya Kuklinsky s tím, že díky skenování s vysokým rozlišením se podařilo zjistit nejen to, že se dívka na záběrech opravdu nachází, ale i to jaké má na sobě oblečení nebo jakým způsobem se tváří.

Tajemná dívka z ruských snímků nepůsobí právě nadšeně. Foto: Krasnojarské muzeum tradic/Creative commons
Tajemná dívka z ruských snímků nepůsobí právě nadšeně. Foto: Krasnojarské muzeum tradic/Creative commons

ZNUDĚNÁ MODELKA

Věk mezi osmi až deseti lety, oblečení v podobě výrazného slaměného kloboučku a bílého kabátu. Tak lze shrnout základní informace o oné neznámé. Podrobností je ale víc:

reklama

Dívka drží v ruce deštník, na rameno jí spadá dlouhý cop zakončený tmavou stužkou a její výraz – alespoň tedy na fotografiích, kde ho lze rozeznat – působí zamračeně a znuděně.

To by dohromady nebylo až tak zvláštní, kdyby se tato její podoba a póza neopakovala na všech fotografiích.

Zpočátku tak výzkumníci předpokládali, že byly všechny fotografie prostě pořízeny během jednoho nebo pár dnů a že dívka jednoduše doprovázela fotografa a na každém záběru mu stála modelem, což jí – jak naznačuje její výraz – vůbec nebavilo.

Jenže trhlinu této teorii dalo oznámení, že fotografie nebyly rozhodně pořízené ve stejný čas, ale naopak v rozmezí možná až deseti let. Jak je možné, že se na všech nachází stejně vypadající dívka?

DÍVKA, CO NESTÁRLA?

O tom, že snímky nevznikly během krátké doby, podle badatelů svědčí fakt, že oblečení dívky se na jednotlivých fotkách nenápadně ale přece jen různí. Klíčovým důkazem však jsou některá vyfocená místa:

Zatímco otevření železničního mostu muselo být vyfoceno v roce 1899, podoba jiných míst naznačuje vznik fotky o nejméně devět let později. Jak je to ale možné, když ona neznámá vypadá na všech fotkách stejně stará?

Zatímco nejrůznější záhadologové spekulují o cestování v čase nebo o tom, že jde ve skutečnosti o ducha, vědci se zabývají hlavně otázkou, kdo mohl všechny ty fotografie vyfotit. Jediným vodítkem jsou písmena F.E.A. u některých snímků.

Jejich význam se však dodnes nepodařilo rozluštit. Jde snad o iniciály fotografa, jak zní asi nejpravděpodobnější teorie? Nebo tyto písmena souvisí spíše s onou neznámou dívkou?

V tomto muzeu se dnes originály fotek nacházejí. Foto: Krasnojarské muzeum tradic / Creative commons
V tomto muzeu se dnes originály fotek nacházejí. Foto: Krasnojarské muzeum tradic / Creative commons
Foto: Pixabay, Krasnojarské muzeum tradic
Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 1.7tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.3tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 2.9tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.8tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112
od 28.11.2022 2.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz