reklama
6. července 1973: Začne krvácet socha Panny Marie v klášteře Yuzawadai v japonské Akitě.
Domů     Záhady historie
Fantom ze Sibiře: Co je zač tajemná dívka ze starých ruských fotografií?
Filip Appl
od Filip Appl 10.2.2022
2.5tis
Kdo se to objevuje na historických fotografiích z Krasnojarsku? Foto: Pixabay
282
SDÍLENÍ
2.5tis
ZOBRAZENÍ

Ruské fotografie z přelomu 19. a 20. století přinesly před pár lety pozoruhodnou záhadu: Dívku, které se začalo přezdívat Fantom ze Sibiře. Co o ní víme?

Kdo se to objevuje na historických fotografiích z Krasnojarsku? Foto: Pixabay Tajemná dívka z ruských snímků nepůsobí právě nadšeně. Foto: Krasnojarské muzeum tradic/Creative commons V tomto muzeu se dnes originály fotek nacházejí. Foto: Krasnojarské muzeum tradic / Creative commons

Pohlednice, zarámované obrázky nebo třeba plakáty na stěnách pokojů či v chodbách veřejných budov. Po celá desetiletí se v jihosibiřském městě Krasnojarsk objevují prastaré černobílé a sépiové fotografie zachycující nejrůznější části města.

A po celá desetiletí jim nikdo nevěnuje přílišnou pozornost, natož aby řešil, co všechno se na těch malých a často nepříliš ostrých a kvalitních záběrech nachází a kdo je jejich autorem. Před několika lety se však několik těchto fotografií dostává naráz do rukou pracovníků Krasnojarského regionálního muzea, kteří si víceméně náhodou všimnou zvláštní věci – na každém z několika snímků se nachází jedna a ta samá postava.

Jen výjimečně je dobře vidět, mnohem častěji je téměř nemožné ji rozeznat pouhým okem. Badatelé okamžitě začnou fotografie hlouběji zkoumat. Záhada Fantoma ze Sibiře je na světě.

POMOHLY AŽ MODERNÍ TECHNOLOGIE

Postupně se podaří shromáždit poměrně velké množství fotografií a začíná zkoumání využívajících moderních technologií. Snímky jsou různými způsoby zvětšovány, je analyzován jejich materiál i způsob, jakým byly pořízeny.

A závěr? Nejméně na dvaceti obrázcích a čtyřech skleněných negativech uložených v muzejním archivu se nachází jedna a ta samá dívka. „Pouze moderní vybavení nám umožnilo si té dívky všimnout. Když se podíváte na staré obrázky pouhým okem, neuvidíte ji,“ vysvětluje ruský výzkumník a zaměstnanec muzea Ilya Kuklinsky s tím, že díky skenování s vysokým rozlišením se podařilo zjistit nejen to, že se dívka na záběrech opravdu nachází, ale i to jaké má na sobě oblečení nebo jakým způsobem se tváří.

Tajemná dívka z ruských snímků nepůsobí právě nadšeně. Foto: Krasnojarské muzeum tradic/Creative commons

ZNUDĚNÁ MODELKA

Věk mezi osmi až deseti lety, oblečení v podobě výrazného slaměného kloboučku a bílého kabátu. Tak lze shrnout základní informace o oné neznámé. Podrobností je ale víc: Dívka drží v ruce deštník, na rameno jí spadá dlouhý cop zakončený tmavou stužkou a její výraz – alespoň tedy na fotografiích, kde ho lze rozeznat – působí zamračeně a znuděně.

To by dohromady nebylo až tak zvláštní, kdyby se tato její podoba a póza neopakovala na všech fotografiích. Zpočátku tak výzkumníci předpokládali, že byly všechny fotografie prostě pořízeny během jednoho nebo pár dnů a že dívka jednoduše doprovázela fotografa a na každém záběru mu stála modelem, což jí – jak naznačuje její výraz – vůbec nebavilo.

Jenže trhlinu této teorii dalo oznámení, že fotografie nebyly rozhodně pořízené ve stejný čas, ale naopak v rozmezí možná až deseti let. Jak je možné, že se na všech nachází stejně vypadající dívka?

DÍVKA, CO NESTÁRLA?

O tom, že snímky nevznikly během krátké doby, podle badatelů svědčí fakt, že oblečení dívky se na jednotlivých fotkách nenápadně ale přece jen různí. Klíčovým důkazem však jsou některá vyfocená místa: Zatímco otevření železničního mostu muselo být vyfoceno v roce 1899, podoba jiných míst naznačuje vznik fotky o nejméně devět let později.

Jak je to ale možné, když ona neznámá vypadá na všech fotkách stejně stará? Zatímco nejrůznější záhadologové spekulují o cestování v čase nebo o tom, že jde ve skutečnosti o ducha, vědci se zabývají hlavně otázkou, kdo mohl všechny ty fotografie vyfotit.

Jediným vodítkem jsou písmena F.E.A. u některých snímků. Jejich význam se však dodnes nepodařilo rozluštit. Jde snad o iniciály fotografa, jak zní asi nejpravděpodobnější teorie? Nebo tyto písmena souvisí spíše s onou neznámou dívkou?

V tomto muzeu se dnes originály fotek nacházejí. Foto: Krasnojarské muzeum tradic / Creative commons
Foto: Pixabay, Krasnojarské muzeum tradic
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 6.7.2022 1
Kdesi na severu, snad už u polárního kruhu, měla ležet bájná země Hyperborea. Zmiňuje se o ní mnoho antických autorů včetně Plinia Staršího. Ačkoli ležela tak daleko na severu, prý se jednalo o zemi tepla, štěstí a hojnosti, Proč tam však, u Dia Hromovládce, bylo tolik sebevražd?! Pokud bychom název Hyperborea podrobili malé jazykové analýze, […]
od Pavel Polcar 5.7.2022 45
V londýnské stanici metra Wimbledon nastala zničehonic 2. dubna 1904 naprostá neprostupná tma, taková, že nebylo vidět absolutně nic. Co se stalo? Ověřených informací je jen poskrovnu ale existují údajně písemné záznamy o této události. Lidé nastalou tmu měli popisovat jako černou mlhu. Neuspokojivé vysvětlení Událost okamžitě vyvolala velkou paniku, a to jak mezi cestujícími, […]
od Dalibor Vrána 2.7.2022 1.4tis
Rok 2012 přinesl nález otřásající vším, co si myslíme, že o starověku víme. V egyptské vesnici El Lahun archeologové vyzvednou z jedné z malých pyramid mumifikované tělo. Je perfektně zachovalé, měří mezi 150–160 cm a svým vzhledem rozhodně nepřipomíná člověka! Domnělá mumie mimozemšťana je přes 2000 let stará a její fotografie se na veřejnost dostanou […]
od Matěj Soukup 1.7.2022 880
Další z mnoha legend o ztracených pokladech na území dnešních Spojených států se odehrává v Novém Mexiku. V jižní části tohoto státu poblíž hranic s Mexikem leží vrchol známý jako Victorio Peak. Podle pověstí se někde poblíž něj má ukrývat poklad. Přestože však do oblasti vyrazilo už mnoho expedic, všechny se vrátily s neúspěchem. Existuje poklad ve Victorio Peak doopravdy, […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.9tis
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]