Voda omývá běloskvoucí písečný břeh. Nemá však průzračně modrou barvu, vypadá totiž sytě růžově. Jak je to možné? Vědci si s vysvětlením nevědí rady. Australské jezero Hiller na ostrově Middle Island se proto dostává na seznam nejtajemnějších míst světa.
Britský objevitel a mořeplavec Matthew Flinders (1774–1814) proplouvá kolem souostroví Recherche u břehů západní Austrálie. Na nevelkém ostrově Middle Island přitom objevujeněco nevídaného.
V hustě zalesněné oblasti nalézá 600 metrů dlouhé jezero naplněné růžovou vodou! Nezvyklé zabarvení vodní hladiny jezera Hillier ho šokuje. Podivný přírodní jev si nedokáže vysvětlit a vodní nádrž se pro něj stává záhadou. Tou přitom zůstane i po dalších 200 let.
Obarvují vodu řasy?
V roce 1950 vědci přinášejí vzorky z jezera Hillier do laboratoře Australského hydrologického ústavu. Snaží se ověřit, zda se ve vodní nádrži nenachází jednobuněčná řasa Dunaliella salina, která má schopnost produkovat ve slané vodě červené barvivo.
Podobný případ totiž znají z jezera Pink Lake, které leží na západním pobřeží australského kontinentu, asi 3 kilometry od města Esperance. Ke svému překvapení ale zjišťují, že se žádný podobný mikroskopický organismus v jezeře nevyskytuje!
S testováním však odborníci nepřestávají. Během následujících desetiletí podrobují zkouškám další teorie. Vysvětlení růžového zabarvení vody hledají v nadměrné přítomnosti vzácných látek a solí. Naprosto marně. Všechny pokusy selhávají.
Růžová, která se nemění
Na přetřes přichází úvahy o vlivu prostředí a světla. Sůl v jezeře prý specifickým způsobem odráží sluneční paprsky a vytváří tak optickou iluzi, která vyvolává zdání, že je vodní hladina růžová. Že by snad šlo jen o přelud?
Řešení se neskrývá ani v těchto úvahách. Voda totiž zůstává stále stejná, ať se s ní děje cokoliv.
Jak píše v článku Přírodní kuriozita – Australské jezero s růžovou vodou současný český publicista Ivo Rozehnal: „Barva se navíc nemění ani poté, když vodu z jezera odeberete do nádoby a necháte ji odstát.“ Jaké je řešení této hádanky?