Druhá světová válka je v plném proudu a na obou stranách konfliktu se vedle masivního zbrojení také intenzivně experimentuje s novými technologiemi. O některých víme, o některých možná nemáme ani tušení a některé jsou dodnes předmětem mnoha spekulací.
Do té poslední kategorie spadá i tzv. Filadelfský experiment. Co během něj Američané testovali?
Na Filadelfské námořní základně už je všechno připraveno. Plně vyzbrojený torpédoborec Eldridge má na palubě kompletní posádku, která však netuší, co ji právě čeká.
Loď zamíří kousek od přístavu, kde zakotví a čeká na spuštění experimentu, který z pobřeží řídí skupina mužů.
Nechybí mezi nimi ani americký vynálezce chorvatského původu Nikola Tesla (1856–1943) či americký matematik maďarského původu John von Neumann (1903–1957). Konečně je odstartováno.
Paluba torpédoborce se začne drobně otřásat, členové posádky cítí náhlou nevolnost. Na břehu však mnozí lidé jásají. Loď totiž podle plánu z velké části zmizela v podivné zelené mlze, aby se po krátké chvíli opět objevila v celé své původní kráse.
Skutečně se vědcům podařilo obrovskou loď s pomocí tajných technologií zneviditelnit? A jak celý tento experiment pokračoval?
Hrozivé důsledky
Zmíněné události se měly odehrát 22. července 1943 a byly teprve předehrou k tomu, co se stalo 28. října téhož roku. Toho dne totiž John von Neumann, nyní už bez rozezleného Tesly, který varoval před nebezpečím dalších pokusů, odmávl další část experimentu.
Tentokrát však loď zmizela v oblaku mlhy úplně a údajně se ocitla asi o deset vteřin zpět v čase v přístavu Norfolk ve Virginii, tedy nejméně 320 kilometrů daleko. Důsledky pro posádku byly údajně fatální.
Část námořníků zešílela, někteří zemřeli strašlivou smrtí, když byli po návratu doslova zataveni do trupu lodi. Další zase zmizeli úplně. Projekt byl ukončen a zahalen přísným utajením.
Tedy alespoň podle amerického záhadologa Morrise K. Jessupa (1900–1959), který se prý o deset let později setkal s očitým svědkem experimentů, a na základě jeho svědectví vše zveřejnil. Nemohl si vše prostě jen vymyslet?
Zažil to na vlastní kůži?
S postupem času informací o tajemném Filadelfském experimentu přibývá. Objevují se noví svědci a dokonce i údajné dopisy dalšího slavného vědce Alberta Einsteina (1879–1955), které mají dokazovat, že se na projektu také podílel.
S odstupem desítek let se pak objevuje postarší muž jménem Alfred Bielek (1927–2011), který tvrdí, že se experimentu osobně zúčastnil.
Podle něj bylo v předvečer experimentu na Eldridge naloženo podivné zařízení, které (jak on sám později pochopil) dokázalo loď obalit zvláštní energií. O rizicích prý velení vědělo a bylo ochotno je podstoupit.
„Nikdo do té doby nevystavil lidskou bytost působení takových intenzivních silových polí.
Nikdo neměl tušení, co se stane, vyjma Tesly,“ tvrdí Al Bielek na přednášce v roce 1989. Jenže když k tomu začne později přidávat tvrzení, že on sám během experimentu cestoval v čase do daleké budoucnosti, mnozí ho označí za obyčejného blázna či člověka, který se snaží zviditelnit.
Testování rušičky?
Jenže navzdory nevěrohodnosti svědků (kromě Bieleka je to pak především Jessupův informátor – jistý Miguelle Allende) se legenda o Filadelfském experimentu stále drží v popředí zájmu mnoha záhadologů.
Zatímco někteří nevylučují, že mohlo jít opravdu o testování neviditelnosti nebo teleportace, jiní se drží daleko více při zemi. Upozorňují, že torpédoborec USS Eldridge opravdu existoval a že se kolem něj v oné době opravdu pohybovali někteří vědci.
„Někteří výzkumníci jsou přesvědčeni, že šlo o výzkum radarů s cílem vyvinout anténu, jejíž vysílání by narušovalo signál radarově naváděných raket.
Počáteční experiment měl ale vedlejší účinky na posádku, což dalo vzniknout těmto divokým příběhům,“ vysvětluje americký publicista Cecil Adams. Může mít tedy slavný Filadelfský experiment nakonec nějaké takové vysvětlení?