23. března 2006: V domě v obci Bobrová v okrese Žďár nad Sázavou údajně řádí poltergeist.
Domů     Filmový upír Béla Lugosi: Praktikoval černou magii a ochutnal lidskou krev?
Filmový upír Béla Lugosi: Praktikoval černou magii a ochutnal lidskou krev?
od 27.12.2022
2.9tis
290
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Jen málokterý herec se propojí se svými postavami, jako kdysi Béla Lugosi. Dokázal ztvárnit obludná monstra tak přesvědčivě, protože mezi ně sám patřil?

Skupina losangelských policistů vchází do domu. V něm bydlí herec maďarsko-rumunského původu Béla Lugosi (1882–1956). Muži strnou. Před jejich očima se objeví strašlivé panorama, které jako by vypadlo z Lugosiho hororových filmů!

Na zemi leží v kaluži krve nahé a studené tělo Američanky Bridget Brighton! Proč mladá žena nejeví známky života?

S kolegou Borisem Karloffem prý Lugosi pořádal spiritistické seance a okultní rituály. Mohli muži během nich i někoho obětovat?
S kolegou Borisem Karloffem prý Lugosi pořádal spiritistické seance a okultní rituály. Mohli muži během nich i někoho obětovat?

Někdejší asistentka z hollywoodských studií má do krve rozdrásané hrdlo! I když se záhy rozbíhá usilovné pátrání, nevede k jednoznačnému výsledku. A to přesto, že většina stop vede právě k Lugosimu!

Usměvavá brunetka je totiž počátkem 30. let 20. století často viděna v jeho blízkosti a její mrtvola je objevena u něj doma. Navíc Lugosi je znám sadistickými choutkami vůči „slabšímu pohlaví“. Proč přesto není herec s uhrančivými očima zatčen za vraždu? Ochránilo ho štěstí, neschopnost policie nebo rituály černé magie?

Maďarská herečka Ilona von Montagh.
Maďarská herečka Ilona von Montagh.

Z Banátu až do Hollywoodu!

Béla se narodí do poměrně majetné rodiny v tehdejším rakousko-uherském městě Lugosu (dnes rumunský Lugoj). A právě podle rodné obce v Banátu si zvolí umělecké příjmení Lugosi.

Původním jménem Béla Ferenc Dezső Blaskó již od mládí disponuje velkým hereckým talentem! Ale tíhne prý i k okultismu a k násilí. Po konci první světové války (1914–1918) zažije v Uhrách počáteční úspěchy na divadelních prknech a v němých filmech.

Je to jen jeho ctižádost, která ho proslaví i v zahraničí? Nikoliv. Kvůli nebezpečí v podobě maďarských komunistů odchází roku 1919 do Německa, avšak hvězdou se stane až v USA. V Hollywoodu čeká na Evropana s temným šarmem mnoho menších rolí.

Na vrchol slávy se dostane až počátkem 30. let, kdy si ve slavném filmu zahraje hlavní roli vampýra Draculy. A poté i další netvory a vrahy. Proč však již tehdy mnozí kolegové tvrdí, že Lugosi ani příliš hrát nemusí? Že je prý bestií sám?

Sadista obletovaný ženami

Tajemný muž s podivnou pověstí jako magnet přitahuje ženy. Může za to pouze jeho výjimečné charisma a zvláštní pohled? Proč od něj však většinou ženy zase rychle odejdou? Své milenky a manželky rád kouše do krku.

Důvodem má být i jeho tyranská a sadistická povaha. Tu má poznat i jeho druhá manželka, maďarská herečka Ilona von Montagh.

Soužití uzavřené v roce 1921 vydrží pouhý rok. Důvod? Ilona si stěžuje, že ji herec z Banátu mnohokrát dohnal k slzám. Prý ji též násilím držel doma. Ale peklo nastane až po rozchodu. Proč?

Lugosi chce, aby se k němu Ilona vrátila, vyhrožuje jí, unese jejího psa, a dokonce ji sváže během cesty autobusem.

Je také náhoda, že má Montagh později obrovskou smůlu a nedaří se jí najít žádné pořádné role? Nebo v tom má prsty pomstychtivý bývalý muž, který si údajně zahrává i s vyvoláváním démonů?

Záliba v krvi a okultních rituálech?

Někteří současníci tvrdí, že je na Lugosim cosi temně nelidského a v jeho přítomnosti se necítí dobře. Jde jen o povídačky, které mají posílit jeho popularitu? Ale proč mnozí jeho rivalové, stejně jako Brington, podivně umírají? Podobně zemře i původně vytipovaný představitel hlavní role Draculy.

Amerického herce Lona Chaneyho (1883–1930) zabije rychle se šířící rakovina plic! Může na tom mít podíl sám Lugosi? Zvláštní patron prý s jeho kolegou Borisem Karloffem (1897–1969) pravidelně pořádají spiritistické seance i hrůzné okultní rituály. Došlo během nich ke krvavým obětem, jak tvrdí některé zdroje?

Zatímco Karloff se má vnitřně ztotožnit s Frankensteinem, Lugosi s předobrazem románového Draculy: krutým valašským knížetem Vladem III. (1431–kolem 1476), řečeným Napichovač! Proměnili se oba herci během okultních dýchánků ve skutečné nelidské bestie? Nebo byl dokonce Lugosi posedlý duší samotného Vlada III.?

Slavná americká herečka Clara Bow.
Slavná americká herečka Clara Bow.

Prokleté zrcadlo a podivné svědectví

Zvláštní Lugosiho choutky má roku 1928 poznat i slavná americká herečka Clara Bow (1905–1965).

Tento idol 20. let minulého století je zpočátku Lugosim fascinován, ale později mu nemůže přijít na jméno. Během intimní chvíle ji totiž představitel Draculy prý několikrát pokousal!

Ale tajemné jevy souvisí i se zrcadlem, které prý tento muž kdysi vlastní. Jeho novou majitelku prý pronásledují noční můry, ale také záhadné útoky z vnitřku zrcadla.

Prováděl Lugosi před zrcadlem některý ze svých okultních rituálů?

Foto: wikimedia.org, shutterstock.com
Lokalita:
Související články
od 22.3.2026 1.4tis
Uprostřed kopců nedaleko německé vesnice Wierschem stojí na pohled skutečně impozantní středověký hrad jménem Eltz. Je to místo, které jako by vypadlo z nějaké pohádky či možná spíše nějakého ponurého hororového filmu. Těžko se tak divit, že právě o této pevnosti kolují skutečně tajemné historky. Jde opravdu o jedno z nejstrašidelnějších míst v Německu? M
od 21.3.2026 2.0tis
Jde patrně o nejrozšířenější strašidelný příběh na internetu. Široká veřejnost se o něm poprvé dozvídá zřejmě v srpnu roku 2010 na anglicky psaném webu Creepypasta, který zveřejňuje nejrůznější tajemné příběhy. Někteří záhadologové věří, že jádrem příběhu jsou skutečné deníkové záznamy, popisující děsivé praktiky sovětských vědců na konci druhé světové války. Je to ale pravda? [gallery size="fu
od 21.3.2026 2.6tis
Kdokoliv cestuje ke skalnímu útvaru Wimberry Stones či přehradě Dovelstone na severu Anglie, projde kolem malé hospůdky Clarence pub, což je poslední možná zastávka na občerstvení před dosažením cíle. Právě tady se 11. prosince 2015 kolem druhé hodiny odpolední zastaví starší muž a ptá se na cestu k vrcholu nedaleké hory. Ti, co mu odpoví netuší, že jsou posledními, s kým muž mluví... [gallery si
od 20.3.2026 2.7tis
Od tragické havárie Challengeru uplynulo již 40 let. Až nyní se ale podařilo zcela náhodou vypátrat jeho trosky, které leží na dně Bermudského trojúhelníku. Nález okamžitě rozvířil představivost milovníků záhad. Mohou mít nadpřirozené síly tohoto nechvalně proslulého místa s havárií něco společného? Když v lednu 1986 těsně po startu explodoval
od 20.3.2026 3.2tis
Světlice zazáří a Joseph Moore díky ní na vrcholku skalnatého útesu konečně spatří potemnělý maják. Při stoupání po strmých schodech má nepříjemné tušení. Maják by totiž měl svítit. Když vstoupí dovnitř, mrazení ještě zesílí. Na stole jsou sice rozložené příbory a večeře, ale po strážcích nikde ani stopy. Co se s nimi stalo? Majákem na o
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brala nám peníze a my jí byli vděční
skutecnepribehy.cz
Brala nám peníze a my jí byli vděční
Nebyla to nijak výstřední žena. Životem proplouvala s lehkým úsměvem, který jí umožnil dělat věci, na které by si jiní netroufli. Jmenovala se Marta a pracovala v organizaci, kde se točilo docela dost peněz bez valné kontroly. Byla tím, kdo má naprostý přehled a kdo vždy přesně ví, kde co je. Klíče, dokumenty, přístupová hesla, prostě všechno.
Silvestrovskou legrácku zneužil tisk proti prezidentovi
historyplus.cz
Silvestrovskou legrácku zneužil tisk proti prezidentovi
Silvestr se v pátek 31. prosince 1926 slaví i ve vinohradské vile u Čapků. Odbíjení půlnoci přinese účastníkům dýchánku nečekané překvapení. Na scéně se objevují tři králové. Nápadně se podobají třem známým čs. politikům a recitují posměšnou básničku…   Slavnostně osvícený pokoj Čapkovy vily v Praze vítá večer celkem 17 hostů, kteří přišli společně oslavit
Které tuky jsou zdravé a které naopak ne? Nejčastější mýty, kterým podléháme
epochaplus.cz
Které tuky jsou zdravé a které naopak ne? Nejčastější mýty, kterým podléháme
Tuky nejsou nepřítel číslo jedna našeho zdraví, i když to často slyšíme. Některé tuky nám naopak pomáhají udržet srdce zdravé, mozek v kondici a hladinu energie stabilní. Rozumět, které tuky tělu prospívají a které mu škodí, je klíčové pro každodenní stravování. Mnohé mýty přetrvávají i přes vědecké důkazy. Obecně dělíme tuky podle toho, jak jsou
Nepečené tvarohové lanýže s pistáciemi
nejsemsama.cz
Nepečené tvarohové lanýže s pistáciemi
Luxusně působící dezert bez pečení, který kombinuje krémovost tvarohu s jemnou chutí ořechů. Ingredience: ● 250 g tučného tvarohu ● 120 g rozdrcených piškotů ● 80 g bílé čokolády ● 50 g mletých pistácií ● 60 g cukru moučka ● 1 lžička vanilkového extraktu ● pistácie nebo kokos na obalení Postup: Čokoládu rozpusťte ve vodní lázni a nechte mírně zchladnout. V míse promíchejte tvaroh, cukr a vanilku, vmíchejte čokoládu, pistácie a piškoty. Míchejte, dokud
Okouzlující krása Sázavy: Pohled, který vás dostane
epochanacestach.cz
Okouzlující krása Sázavy: Pohled, který vás dostane
Na první pohled je hrdý a majestátní. Stojí nad řekou, což dělá z ČESKÉHO ŠTENBERKA dominantu celého okolí. Pohled na něj vás naplní úžasem Nejlépe bude, když se kvůli nádhernému výhledu na jeden z našich nejlépe dochovaných gotických hradů vydáte nejprve na protilehlý svah nad nádražím v Českém Šternberku. Odtud uvidíte skvostnou památku v celé její mohutnosti. Její krása
Potáhnout dort dokonale? Jde to!
panidomu.cz
Potáhnout dort dokonale? Jde to!
Obdivujete nádherné fondánem nebo marcipánem potažené dorty v kuchařkách i na internetu a přemýšlíte, že se do toho jednou také pustíte, ale pořád ne a ne se k tomu odhodlat? Vyberte podložku Potahované dorty je nejlepší tvořit přímo na podložce nebo tácu, na nichž také zůstanou. Jakmile byste dort přenášeli z jedné podložky na druhou,
Zanevřela Vondráčková na chlapy a o lásku nestojí?
nasehvezdy.cz
Zanevřela Vondráčková na chlapy a o lásku nestojí?
Pár měsíců po rozchodu se Zdeňkem Polívkou (28) je Lucie Vondráčková (45) jako hromádka neštěstí. O důvodu, proč jí vztahy nevycházejí, má herečka jasno. Jako by se jí smůla začala lepit na paty. H
Osvěžující koktejl moka
tisicereceptu.cz
Osvěžující koktejl moka
Suroviny 85 g čokolády na vaření 1 lžíce instantní kávy 400 ml mléka 4 kopečky zmrzliny Postup Nahrubo nasekáme 75 g čokolády a vložíme ji do velké konvice, do které jste předtím nasypali
Oheň, který les potřebuje: proč nejsou všechny požáry katastrofou
21stoleti.cz
Oheň, který les potřebuje: proč nejsou všechny požáry katastrofou
Když se řekne lesní požár, většině lidí se vybaví apokalypsa: spálené stromy, prchající zvířata, kouř zakrývající obzor a pocit, že se příroda definitivně vymkla kontrole. Tento obraz ale zachycuje je
Přivedl císaře do neštěstí namyšlený eunuch?
epochalnisvet.cz
Přivedl císaře do neštěstí namyšlený eunuch?
Mají oči a uši všude. Eunuchové doprovázejí čínské císaře už v dobách prvních panovnických dynastií. V některých obdobích se jim daří hůř, jindy líp. Jejich doslova zlatá éra nastává za vlády Mingů.   Kastrace u čínských eunuchů spočívá v odříznutí penisu i varlat najednou. Zpočátku se jedná o trest, ale císaři z dynastie Mingů ho
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Jehněčí, králík i medvědí česnek v Babiččině zahradě
iluxus.cz
Jehněčí, králík i medvědí česnek v Babiččině zahradě
Restaurace Babiččina zahrada připravila speciální velikonoční menu plné tradičních chutí českého jara. Od 31. března do 6. dubna 2026 nabídne pokrmy z jehněčího a králičího masa i sezonní speciality s
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz