Skip to content

Fyzik Hugh Everett: Otec paralelních světů

Originální kvantový fyzik Hugh Everett přichází s průkopnickou myšlenkou existence paralelních vesmírů či tzv. multiverza již ve své doktorandské práci. Je odmítán jako pošetilý snílek, stejně často je však přijímán jako fenomenální novátor s hlavou otevřenou.

Ze světa akademických přestřelek se ale brzy stahuje a předčasně umírá. Dle vlastních slov odchází do správného paralelního světa. Odhaluje tehdy skutečně dávné tajemství, které má vliv i na další tragický osud jeho rodiny?

Hugh Everett III. Foto: alchetron.com

Americký vědec Hugh Everett III. (1930–1982) přichází během jednoho bujarého večírku se spolužáky na univerzitě v Princetonu zčistajasna na úžasnou věc: „Pokud se rozhodnu nějakým způsobem a dopředu vím, že má cesta mohla mít i jiný směr, co se vlastně děje s touto nevyužitou možností.

Umírá záhy, nebo si žije svým vlastním životem, kdesi v jiné realitě?“ Zdánlivě nesmyslná idea míří v tu chvíli neodvratně do naší všeobecně známé reality. Teorie paralelních vesmírů totiž vychází z domněnky, že každá lidská volba pramenící z několika možných variant vytváří nový vesmír, jakousi paralelní realitu, kde se odehrává alternativní řešení, samozřejmě s odlišným výsledkem.

Tím údajně vzniká množství vesmírů podobných tomu, který jsme si zvolili, liší se pouze v detailech. Hypotetický cestovatel časem by tak nemohl změnit budoucí běh věcí, ale vytvořil pouze další paralelní vesmír.

Everett spolupracoval s vládou USA. Foto: Wikimedia Commons
KARIÉR SPOJENÁ S VLÁDOU

Po absolvování katolické univerzity ve Washingtonu se Everett v roce 1953 vydává na další postgraduální studium. To probíhá na vyhlášené univerzitě v Princetonu. Nevybírá si však již chemii, za kterou má diplom, nýbrž fyziku.

Obor, který se mu stane osudným, zvládá díky svým intelektuálním dispozicím hravě. A jakoby mimoděk přichází i teorie o existenci paralelních vesmírů. Everett pro tuto kontroverzní myšlenku údajně využívá také kvantovou mechaniku (zvláštní vědní obor, který na rozdíl od klasické mechaniky využívá také pravděpodobnost – pozn. red.).

Jeho objev, který spousta dalších fyziků bagatelizuje, má v minulosti i dnes nemálo zastánců. Díky převratným tvrzením se časem stává dokonce spolupracovníkem americké vlády. „Hugh Everett III. byl vynikající matematik, kvantový teoretik a později i úspěšný spolupracovník ministerstva obrany, který znal různá citlivá vojenská tajemství,“ říká americký spisovatel a publicista Peter Byrne (*1950). Bojí se snad vládní úředníci Everettova vědění natolik, že ho chtějí mít raději na své straně?

Kam putuje duše po smrti? Foto: medium.com
SETKÁVAJÍ SE V JINÉM SVĚTĚ?

Geniální vědec slaví profesní úspěchy, ale v soukromém životě se mu příliš nedaří. Má sice rodinu, ale ze své podstaty je spíše samotář. „Everett byl citově chladný člověk. Žil si ve svém světě. Kromě toho byl těžkým alkoholikem,“ říká Byrne. Rodina se dlouho snaží svému otci přiblížit, ale ten žije jen pro svůj vědní obor. Nezřízený život se ale těžce podepíše na jeho zdraví. Následkem špatné životosprávy umírá v necelých dvaapadesáti letech.

O čtrnáct let později jeho dcera Elisabeth, která trpí maniodepresivní psychózou, spáchá sebevraždu. Její poslední slova údajně jsou: „Odcházím do paralelního vesmíru, abych se konečně sešla se svým tátou!

“ Jen o dva roky později (1998) umírá také její matka Nancy. Odebírá se také ona do jiného světa, aby konečně žila naplněný rodinný život?

Zdeněk Pospíšil

Foto: alwaysoriginalcontent.com, medium.com, alchetron.com, Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Bylinky: Nenechte se zaskočit problémy s pamětí
panidomu.cz

Bylinky: Nenechte se zaskočit...

Snažíte se na něco vzpomenout, ale moc se vám...
Studie podporující léčbu Covidu ivermektinem měla řadu nesrovnalostí
21stoleti.cz

Studie podporující léčbu...

Měla to být velká bomba: lék používaný proti...
Nevyjasněné úmrtí Reye Rivery: Zločin, který zůstal nepotrestán?
epochalnisvet.cz

Nevyjasněné úmrtí Reye Rivery:...

Je večer 16. května 2006. Američan Rey Rivera...
Vyženou Havlovou fanoušci do daleké ciziny?
nasehvezdy.cz

Vyženou Havlovou fanoušci do...

Herečka a bývalá první...
Velký strach z budoucnosti
nasehvezdy.cz

Velký strach z budoucnosti

Zažívá obrovské štěstí,...
Na počtu terapií se rok pandemie výrazně nepodepsal
epochaplus.cz

Na počtu terapií se rok...

Na pražské klinice asistované reprodukce IVF...
Jak jsem přestala hrát karty a sázet se
skutecnepribehy.cz

Jak jsem přestala hrát karty...

Nejen muž, když se napije, dělá...
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Zámek Plumlov: Stavba, která rozkmotřila otce se synem
epochanacestach.cz

Zámek Plumlov: Stavba, která...

Velké ambice měli stavitelé...
Omega na Olympijských hrách opět nechybí
iluxus.cz

Omega na Olympijských hrách...

Zlatá medaile, známá jako nejvyšší cena na...
Nezbytná součást střešních oken
rezidenceonline.cz

Nezbytná součást střešních...

Optimální množství denního světla i podpora tepelného...
7 nejstarších měst světa
epochaplus.cz

7 nejstarších měst světa

Dávní obyvatelé sem přišli už před...