18. srpna 1587: V Roanoke se narodí Virginia Dare, první dítě evropských kolonistů v Americe, čili úplně první Američanka, která se pak stává symbolem této záhadně zmizelé osady.
Domů     Neobjasněné události
Fyzik Hugh Everett: Otec paralelních světů
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 28.11.2020
4.0tis
Jedna z představ multivesmíru. Foto: alwaysoriginalcontent.com
142
SDÍLENÍ
4.0tis
ZOBRAZENÍ

Originální kvantový fyzik Hugh Everett přichází s průkopnickou myšlenkou existence paralelních vesmírů či tzv. multiverza již ve své doktorandské práci. Je odmítán jako pošetilý snílek, stejně často je však přijímán jako fenomenální novátor s hlavou otevřenou.

Ze světa akademických přestřelek se ale brzy stahuje a předčasně umírá. Dle vlastních slov odchází do správného paralelního světa. Odhaluje tehdy skutečně dávné tajemství, které má vliv i na další tragický osud jeho rodiny?

Jedna z představ multivesmíru. Foto: alwaysoriginalcontent.com Hugh Everett III. Foto: alchetron.com Everett spolupracoval s vládou USA. Foto: Wikimedia Commons Kam putuje duše po smrti? Foto: medium.com
Hugh Everett III. Foto: alchetron.com

Americký vědec Hugh Everett III. (1930–1982) přichází během jednoho bujarého večírku se spolužáky na univerzitě v Princetonu zčistajasna na úžasnou věc: „Pokud se rozhodnu nějakým způsobem a dopředu vím, že má cesta mohla mít i jiný směr, co se vlastně děje s touto nevyužitou možností.

Umírá záhy, nebo si žije svým vlastním životem, kdesi v jiné realitě?“ Zdánlivě nesmyslná idea míří v tu chvíli neodvratně do naší všeobecně známé reality. Teorie paralelních vesmírů totiž vychází z domněnky, že každá lidská volba pramenící z několika možných variant vytváří nový vesmír, jakousi paralelní realitu, kde se odehrává alternativní řešení, samozřejmě s odlišným výsledkem.

Tím údajně vzniká množství vesmírů podobných tomu, který jsme si zvolili, liší se pouze v detailech. Hypotetický cestovatel časem by tak nemohl změnit budoucí běh věcí, ale vytvořil pouze další paralelní vesmír.

Everett spolupracoval s vládou USA. Foto: Wikimedia Commons

KARIÉR SPOJENÁ S VLÁDOU

Po absolvování katolické univerzity ve Washingtonu se Everett v roce 1953 vydává na další postgraduální studium. To probíhá na vyhlášené univerzitě v Princetonu. Nevybírá si však již chemii, za kterou má diplom, nýbrž fyziku.

Obor, který se mu stane osudným, zvládá díky svým intelektuálním dispozicím hravě. A jakoby mimoděk přichází i teorie o existenci paralelních vesmírů. Everett pro tuto kontroverzní myšlenku údajně využívá také kvantovou mechaniku (zvláštní vědní obor, který na rozdíl od klasické mechaniky využívá také pravděpodobnost – pozn.

red.). Jeho objev, který spousta dalších fyziků bagatelizuje, má v minulosti i dnes nemálo zastánců. Díky převratným tvrzením se časem stává dokonce spolupracovníkem americké vlády. „Hugh Everett III. byl vynikající matematik, kvantový teoretik a později i úspěšný spolupracovník ministerstva obrany, který znal různá citlivá vojenská tajemství,“ říká americký spisovatel a publicista Peter Byrne (*1950).

Bojí se snad vládní úředníci Everettova vědění natolik, že ho chtějí mít raději na své straně?

Kam putuje duše po smrti? Foto: medium.com

SETKÁVAJÍ SE V JINÉM SVĚTĚ?

Geniální vědec slaví profesní úspěchy, ale v soukromém životě se mu příliš nedaří. Má sice rodinu, ale ze své podstaty je spíše samotář. „Everett byl citově chladný člověk. Žil si ve svém světě. Kromě toho byl těžkým alkoholikem,“ říká Byrne.

Rodina se dlouho snaží svému otci přiblížit, ale ten žije jen pro svůj vědní obor. Nezřízený život se ale těžce podepíše na jeho zdraví. Následkem špatné životosprávy umírá v necelých dvaapadesáti letech.

O čtrnáct let později jeho dcera Elisabeth, která trpí maniodepresivní psychózou, spáchá sebevraždu. Její poslední slova údajně jsou: „Odcházím do paralelního vesmíru, abych se konečně sešla se svým tátou!“ Jen o dva roky později (1998) umírá také její matka Nancy. Odebírá se také ona do jiného světa, aby konečně žila naplněný rodinný život?

Zdeněk Pospíšil

Foto: alwaysoriginalcontent.com, medium.com, alchetron.com, Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 17.8.2022 1.1tis
Blue jet, což v překladu znamená něco jako „modrý výtrysk“ nebo „modrý proud“. Takový název dali vědci jednomu z nejvzácnějších blesků, které existují. Nový výzkum ukazuje, že právě tento blesk může být až nepředstavitelně silný. Nedávno provedená studie se zaměřila na lepší poznání obrovského blesku, který udeřil v roce 2018 nad americkým státem Oklahoma. Vědce […]
od Dalibor Vrána 16.8.2022 862
Skunk Ape, doslova přeloženo jako opičí skunk nebo Oposkunk, je jižanským bratrancem Bigfoota, Seskveče a dalších bájných lidoopích kryptidů. Na Floridě hlásí jeho pozorování tak často, že tu vzniká i oficiální velení pro zkoumání tohoto tvora! Má jej pod palcem Američan Dave Shealy, který zasvětil svůj život snaze o prokázání Oposkunkovy existence. Nejčastěji na něj […]
od Eva Soukupová 15.8.2022 1.9tis
Polsko se 10. dubna 2010 probouzí do nejtragičtějších rána poválečné historie. Krátce před devátou hodinou tamního času se u západoruského Smolenska zřítil polský vládní speciál a země tak v jediném okamžiku přichází o drtivou většinu politického i vojenského vedení. Podle řady konspiračních teorií však nešlo o nehodu. Na palubě letadla Tupolev-Tu 154 sedí tehdejší polský […]
od Lucie Kubešová 15.8.2022 2.0tis
Vše se seběhlo počátkem roku 2013. Tehdy do Los Angeles přijela 21letá Elisa Lam a ubytovala se v hotelu Cecil. Šlo o vysokoškolskou studentku, dceru přistěhovalců z Hongkongu. S rodiči žila ve Vancouveru, kde navštěvovala Univerzitu Britské Kolumbie. Měla určité psychické potíže, které léčila, zatímco její studijní výsledky byly pro ni neuspokojivé. Proto se rozhodla […]
od Dalibor Vrána 15.8.2022 2.1tis
K úplně prvním dílům legendární herní ságy Pokémon patří Red a Blue. Váže se k nim však mrazivá legenda, která patří k těm nejznámějším strašidelným historkám z videoherního světa… Hráč během svého putování dorazí do Levandulového města, což je místo, kde se nachází pokémoní hřbitov. Úkol zní: Dostat se na vrchol věže, kterou posedl rozzuřený […]