Skip to content

Ganzfeld experimenty: Cesta, jak prokázat mimosmyslové schopnosti?

Na lehátku leží muž s očima zakrytýma pingpongovými míčky. Na uších má sluchátka a obličej mu ozařuje červené světlo. Za stěnou sedí druhý člověk, jemuž je promítáno video. Úpěnlivě se soustředí a své vjemy se snaží telepaticky vysílat.

Takto nějak probíhá tzv. ganzfeld experiment (z němčiny „ganz“ – celý, „feld“ – pole). Má prokázat, že mimosmyslové vnímání existuje! Parapsychologové provádějí takových pokusů stovky a tvrdí, že jejich výsledky jsou pozitivní!

Ve 30. letech minulého století provádí německý psycholog Wolfgang Metzger (1899–1979) pokusy s vizuálním vnímáním. Dokazuje, že pokud člověk soustavně hledí do stejnobarevného a jednotvárného, tedy homogenního pole, jeho mozek vykazuje specifickou aktivitu a on dostává halucinace.

To je způsobeno dočasnou ztrátou vizuálních vjemů a následnou zrakovou deprivací. Můžeme to pozorovat i v běžném životě. Přeludové stavy se vyskytují například u cestovatelů v severských oblastech, kteří kolem sebe vidí stále jen bílé sněhové pláně.

Stává se to rovněž horníkům zasypaným v dolech, již jsou vystaveni dlouhodobé tmě. Řada z nich odsud hlásí děsivé vidiny! Tento jev je zván ganzfeld efektem a později se stává výchozím bodem pro parapsychologické experimenty ganzfeld.

Pro lepší soustředění je nutné potlačit dominantní smysly – zejména zrak. Foto: Pixabay

S MÍČKY NA OČÍCH

„Ganzfeld výzkum“ zažívá boom v 80. letech 20. století. Velkou pozornost si získá poté, co americký psycholog Daryl Bem (*1938) a parapsycholog Charles Honorton (1946–1992) přinesou výsledky z 835 ganzfeld pokusů, které měly prokázat existenci mimosmyslových schopností!

A jak přesně experimenty probíhaly? Pokusů se účastní dvojice, přičemž jeden je vždy „vysílatel“ a druhý „příjemce“. Od sebe jsou izolováni. Příjemci je zakryt zrak – na oči dostane půlky pingpongových míčků a je ozářen červeným světlem.

Do uší mu je puštěn šum a v tomto stavu je ponechán půl hodiny. Vzniká u něj výše zmíněná deprivace, během které má být, podle některých názorů, schopen přijímat informace na dálku (tedy aniž by je získal některým ze svých pěti smyslů).

O telepatický přenos těchto informací se snaží druhý člen pokusné dvojice – vysílatel. Je mu poskytnut náhodně vybraný podnět, většinou se jedná o nějakou videosekvenci. Sleduje ji a zároveň se svou myslí pokouší vyslat informace o jejím obsahu příjemci.

Může je druhá strana zachytit? Výše náhody je stanovena na 25 %. Pokud tuto hodnotu přesáhnou, je pravděpodobné, že mimosmyslový přenos existuje!

Takto vypadá skutečný ganzfeld experiment v praxi. Foto: NealParr / Wikimedia commons – volné dílo

STAL SE ZÁZRAK?

Výsledky ganzfeld experimentů provedené Bemem a Honortonem jsou fascinující. Téměř polovina z 835 pokusů vykazuje úspěšnost v průměru 38 %! To by znamenalo, že telepatie funguje! Pokud by prý šlo o pouhou náhodu, rovnala by se zázraku.

Ovšem i přes definice a pozitivní výsledky pokusů narážejí výzkumníci na bariéru názorů skeptických. Ganzfeld experimenty jsou prý naprosto nevědecké! Britský psycholog Richard Wiseman (*1966) se domnívá, že během pokusů není zajištěna dostatečná izolace a některé zvuky mohou dolehnout k výzkumníkovi, či dokonce přijímajícímu.

Nevhodně je údajně zvolen i způsob, jakým jsou přijímajícímu předloženy čtyři cíle, jež mu mohly být vysílány. Lidé prý mají tendenci vybírat pokaždé první z nich, proto by mělo být jejich pořadí u každého experimentu změněno.

Další námitky jsou namířeny proti přenosu samému. Přijímající je totiž popouzen k tomu, aby v „ganzfeld stavu“ hovořil o tom, co vidí, případně slyší. To ale údajně může snížit jeho soustředění a hodnotu celého pokusu.

Jsou tyto výtky oprávněné? Aby skeptici svoji pravdu dokázali, provádí pokusy na vlastní pěst. V roce 1986 se uskuteční série experimentů pod vedením amerického psychologa Raye Hymana (*1928) – výsledky jsou negativní, úspěšnosti 25 % ani nedosáhnou.

Co si myslí druhý člověk? Dá se nahlédnout do hlavy a uhádnout myšlenky – nebo je sdílet? Foto: Pixabay

CO KDYŽ V FUNGUJÍ?

I v dnešní době probíhá řada pokusů, při nichž jsou navíc používány speciální počítačové programy. Umožňují tak absolutní náhodný výběr a zajišťují větší objektivitu. V roce 2010 provádějí vyhodnocení moderních ganzfeld experimentů badatelé Lance Storm z australské univerzity v Adelaide a Patrizio E. Tressoldi a Lorenzo Di Risio z italské univerzity Padova.

Mezi lety 1997–2008 uskuteční na 1498 pokusů, přičemž 483 z nich vykazuje výsledek 32,2 % úspěšnosti! Přestože ani s tímto závěrem kritika nesouhlasí, je prý stále možné, že ganzfeld experimenty mimosmyslové schopnosti dokazují.

Autorka: Michaela Šedivá

Foto v úvodu: Pixabay, foto v textu Pixabay a Wikimedia commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky zázraky Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Likvidace polské elity: Soutěž SS se sovětskou NKVD
epochaplus.cz

Likvidace polské elity:...

Zatímco se zbytky polské armády snaží utéct a...
Už nejen hrubá a hladká…
epochalnisvet.cz

Už nejen hrubá a hladká…

Vyznáte se v moukách?  Na pultech se objevují...
Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
Nová indukční varná deska s integrovaným odsavačem par od Miele
iluxus.cz

Nová indukční varná deska s...

Kombinace indukční varné desky a efektivního odsavače par...
Došlo na dobře utajený rozchod?
nasehvezdy.cz

Došlo na dobře utajený...

S MATĚJEM MATUŠKOU (41)...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...
Čatní z paprik
tisicereceptu.cz

Čatní z paprik

V této skvělé omáčce se potkává sladkost...
Zakázané epizody dětských pořadů, které neměl nikdo vidět
epochaplus.cz

Zakázané epizody dětských...

Každý z vás má nejspíše svůj...
Nejlepší řízek na světě
panidomu.cz

Nejlepší řízek na světě

Samozřejmě řeknete, že ho uměla vaše maminka nebo...
Utajený rozchod s vodákem?
nasehvezdy.cz

Utajený rozchod s vodákem?

Hvězda Sestřiček Kristýna...
Vnučka získala v tomto životě jen samé bonusy
skutecnepribehy.cz

Vnučka získala v tomto...

Petruška je talentovaná, krásná a...