reklama
27. června 1980: Mezi ostrovy Ustica a Ponza v provincii Palermo se za podivných okolnost zřítí letadlo s 81 osobami na palubě, z nichž nikdo nepřežile. Spekuluje se o politickém pozadí ustického masakru.
Domů     Reportáže
Havanský syndrom už hlásí i Německo
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 31.8.2021
5.7tis
Ambasáda USA v Berlíně, foto Jörg Zägel / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
183
SDÍLENÍ
5.7tis
ZOBRAZENÍ

Záhadná nemoc postihující americké diplomaty se před několika týdny poprvé objevila v Evropě. Postiženi byli zaměstnanci americké ambasády ve Vídni. Další nové případy nyní hlásí také Berlín.

Ambasáda USA v Berlíně, foto Jörg Zägel / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Hotel Nacional na Kubě, kde došlo k prvním z útoků na diplomaty, foto Jongleur100 / Creative Commons / volné dílo Na americké diplomaty kdosi útočí, foto Pixabay

Nejméně dva američtí diplomaté v Berlíně vyhledali lékařskou pomoc poté, co se u nich objevily příznaky spojené s tzv. havanským syndromem. Je to vůbec prvně, co bylo podezření na tajemné onemocnění hlášeno v Německu.

Už v červenci se ale objevily zprávy o výskytu havanského syndromu v sousedním Rakousku, kde příznaky onemocnění objevily u řady amerických vládních zaměstnanců. Americké ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že se příčinami zabývá. CIA zřídila pracovní skupinu, která má původ syndromu vyšetřit.

Hotel Nacional na Kubě, kde došlo k prvním z útoků na diplomaty, foto Jongleur100 / Creative Commons / volné dílo

NĚMCI MLČÍ

O syndromu poprvé informoval v říjnu 2020 deník The New York Times, který popsal sérii podivných příznaků postihující téměř výhradně americké diplomaty či jejich rodiny pobývající na Kubě, z čehož je odvozen také název tajemného onemocnění.

Mezi hlášené příznaky může patřit nevolnost, silné bolesti hlavy, bolesti uší, únava, problémy se spánkem a letargie, může ale dojít i k poškození sluchu a mozkových tkání.

Jaké z těchto příznaků zaznamenali diplomaté v Berlíně, není známo. Mluvčí německého ministerstva zahraničí na tiskovém brífinku 18. srpna uvedl, že o případech ví, ale neposkytl žádné další informace. Proslýchá se však, že práce diplomatů se údajně točila kolem otázek týkajících se Ruska, včetně kybernetické bezpečnosti a vývozu plynu. Rusko jakoukoli spojitost se záhadnou nemocí rázně odmítá.

Na americké diplomaty kdosi útočí, foto Pixabay

OCHRÁNÍ DIPLOMATY NOVÝ VYNÁLEZ?

Havanský syndrom není považován za přirozeně se vyskytující nemoc, ale spíše za akt agrese ze strany cizí mocnosti. Ve zprávě Národní akademie věd, techniky a medicíny z prosince 2020 se uvádí, že pravděpodobně pochází z radiofrekvenčního pulzu „namířeného“ na americké cíle.

Pentagon uvedl, že pracuje na vývoji zařízení, které by úředníci nosili na sobě a které by podle zpráv detekovalo radiofrekvenci, o níž se předpokládá, že problém způsobuje.

Foto v úvodu: Jörg Zägel / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 , fota v textu Creative Commons a Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]