20. ledna 1996: V jižní části brazilské oblasti Minas Gerais pozorují farmáři August a Enrica Rodriguesovi neznámý objekt, který záhadně zmizí.
Domů     Reportáže
Havanský syndrom už hlásí i Německo
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 31.8.2021
5.7tis
Ambasáda USA v Berlíně, foto Jörg Zägel / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
183
SDÍLENÍ
5.7tis
ZOBRAZENÍ

Záhadná nemoc postihující americké diplomaty se před několika týdny poprvé objevila v Evropě. Postiženi byli zaměstnanci americké ambasády ve Vídni. Další nové případy nyní hlásí také Berlín.

Ambasáda USA v Berlíně, foto Jörg Zägel / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Hotel Nacional na Kubě, kde došlo k prvním z útoků na diplomaty, foto Jongleur100 / Creative Commons / volné dílo Na americké diplomaty kdosi útočí, foto Pixabay

Nejméně dva američtí diplomaté v Berlíně vyhledali lékařskou pomoc poté, co se u nich objevily příznaky spojené s tzv. havanským syndromem. Je to vůbec prvně, co bylo podezření na tajemné onemocnění hlášeno v Německu.

Už v červenci se ale objevily zprávy o výskytu havanského syndromu v sousedním Rakousku, kde příznaky onemocnění objevily u řady amerických vládních zaměstnanců. Americké ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že se příčinami zabývá. CIA zřídila pracovní skupinu, která má původ syndromu vyšetřit.

Hotel Nacional na Kubě, kde došlo k prvním z útoků na diplomaty, foto Jongleur100 / Creative Commons / volné dílo

NĚMCI MLČÍ

O syndromu poprvé informoval v říjnu 2020 deník The New York Times, který popsal sérii podivných příznaků postihující téměř výhradně americké diplomaty či jejich rodiny pobývající na Kubě, z čehož je odvozen také název tajemného onemocnění.

Mezi hlášené příznaky může patřit nevolnost, silné bolesti hlavy, bolesti uší, únava, problémy se spánkem a letargie, může ale dojít i k poškození sluchu a mozkových tkání.

Jaké z těchto příznaků zaznamenali diplomaté v Berlíně, není známo. Mluvčí německého ministerstva zahraničí na tiskovém brífinku 18. srpna uvedl, že o případech ví, ale neposkytl žádné další informace. Proslýchá se však, že práce diplomatů se údajně točila kolem otázek týkajících se Ruska, včetně kybernetické bezpečnosti a vývozu plynu. Rusko jakoukoli spojitost se záhadnou nemocí rázně odmítá.

Na americké diplomaty kdosi útočí, foto Pixabay

OCHRÁNÍ DIPLOMATY NOVÝ VYNÁLEZ?

Havanský syndrom není považován za přirozeně se vyskytující nemoc, ale spíše za akt agrese ze strany cizí mocnosti. Ve zprávě Národní akademie věd, techniky a medicíny z prosince 2020 se uvádí, že pravděpodobně pochází z radiofrekvenčního pulzu „namířeného“ na americké cíle.

Pentagon uvedl, že pracuje na vývoji zařízení, které by úředníci nosili na sobě a které by podle zpráv detekovalo radiofrekvenci, o níž se předpokládá, že problém způsobuje.

Foto v úvodu: Jörg Zägel / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 , fota v textu Creative Commons a Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 18.10.2021 7.9tis
Na světě existuje jen malé množství náboženských relikvií spojených s islámem či jeho zakladatelem. Jednou z nich je plášť, který měl údajně prorok Mohamed na sobě, když se jedné noci setkal s anděli a Bohem. Pravost pláště je však důvodně zpochybňována.     V muslimském světě existuje pouze malá hrstka náboženských artefaktů. Jde o přísně […]
od Matěj Soukup 17.10.2021 5.2tis
Ačkoliv nejznámějším místem, kde se ztrácejí lidé, letadla i lodě, je bezesporu bermudský trojúhelník, nejsevernější výspa americké pevniny, Aljaška, má také své tajuplné místo. V oblasti mezi městy Barrow, Anchorage a Juneau, která pokrývá celý Aljašský poloostrov, nápadně často mizí turisté i místní. Oblast začala přitahovat pozornost veřejnosti v říjnu 1972, kdy malé soukromé letadlo […]
od Mirek Brát 14.10.2021 5.6tis
Začátek konce napoleonské éry se začal odpočítávat u Moskvy v roce 1812. Na počátku ruského tažení čítala francouzská armáda téměř 700 000 mužů. Domů se jich vrátí pouhá desetina. A někteří z nich brzy zemřou za záhadných okolností!   Je září roku 1812. Před branami Moskvy usilovně přemýšlí „malý velký muž“, který dovedl obrovskou mnohonárodnostní armádu až sem, […]
od Matěj Soukup 11.10.2021 4.8tis
Jedna z nejvíce seismologicky aktivních oblastí na naší planetě se nachází u pobřeží Japonska. Téměř každoročně jsou Japonci svědky několika desítek silnějších zemětřesení. To vůbec nejničivější v posledním desetiletí zlikvidovalo spolu s následnou vlnou tsunami jadernou elektrárnu Fukušima. Hrozící ekologickou katastrofu se jen tak tak podařilo odvrátit. Ačkoliv dnes víme, že zemětřesení způsobují posuny a […]
od Matěj Soukup 9.10.2021 5.0tis
Když se pětice mladých mužů vracela z basketbalového zápasu na Kalifornské státní univerzitě, určitě ještě netušili, že je to jejich poslední cesta. Čtyři z nich za záhadných okolností zahynuli. Pátého se nikdy nepodařilo najít, je však také pokládán za mrtvého. Pětice se vracela v noci 24. února 1978 z utkání na univerzitě do města Yuba […]