21. ledna 1988: O svém zážitku z předešlé noci vypovídá australská rodina Knowlesových, kterou mělo pronásledovat UFO.
Domů     Neobjasněné události
Nesl na sobě meteorit ze Srí Lanky mimozemské organismy?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 31.8.2021
3.8tis
Na Srí Lanku prý dopadl meteorit nesoucí mimozemské organismu, foto Pixabay
387
SDÍLENÍ
3.8tis
ZOBRAZENÍ

V prosinci 2012 se na území Srí Lanky zřítil meteorit. Vědci jeho úlomky okamžitě posbírali a prozkoumali v laboratořích. Výsledky údajně poukazují na přítomnost mimozemských forem života.

Od těch pozemských se prý příliš neliší.

Na Srí Lanku prý dopadl meteorit nesoucí mimozemské organismu, foto Pixabay Nalin Chandra Wickramasinghe, foto Davidnoy / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 / Uvnitř meteoritu se prý nacházely zkamenělé mikroorganismy, foto Pixabay Rozsivky jsou řasy běžně se vyskytující na Zemi, foto Mary Ann Tiffany / Creative Commons / CC BY 2.5

29. prosince 2012 poblíž vesnice Araganwila na Srí Lance dopadl meteorit. Tým pod vedením britského matematika a astrobiologa Chandra Wickramasinghea (*1939) se vydává po jeho stopách a nachází celkem 627 úlomků onoho meteoritu.

Poté s nimi vědci spěchají do laboratoří. Všechny tyto úlomky byly vystaveny vysokým teplotám, což potvrzuje jejich meteorický původ. V jejich nitru však na vědce čeká překvapení. Mikroskopy tam totiž odhalují pozůstatky kdysi živých organismů.

Jak se tam mohly dostat? Jediným vysvětlením podle Wickramasinghea je, že jde o organismy mimozemského původu, jejichž domovem byl meteorit, který na Srí Lanku dopadl.

Nalin Chandra Wickramasinghe, foto Davidnoy / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 /

SPOJITOST S RUDÝM DEŠTĚM

Necelé dva týdny po pádu meteoritu zveřejňuje tým badatelů zprávu s prvními výsledky expertíz. Podle nich se uvnitř hornin nacházela vlákna připomínající zkamenělé řasy o průměru menším než 0,1 mm. V drtivé většině případů jde o mikroskopické organismy známé jako rozsivky.

Nejméně šest z těchto druhů vědci nedokáží identifikovat. Jsou mezi nimi však i takové, které jsou totožné s pozemskými sladkovodními rozsivkami. Jak je možné, že jsou si organismy z meteoritu tolik podobné či dokonce totožné s těmi pozemskými?

Uvnitř meteoritu se prý nacházely zkamenělé mikroorganismy, foto Pixabay

KRITIKA STUDII ZPOCHYBŇUJE

Wickramasinghe patří mezi skalní zastánce teorie panspermie. Tedy hypotézu, která vznik života na Zemi přičítá srážce s meteoritem necousím mimozemské mikroorganismy. Ty se v příznivém pozemském prostředí uchytily a začaly se množit.

Meteorit se Srí Lanky může být konečným slovem, které tuto teorii potvrdí. Mohl by být úlomkem ze stejného vesmírného tělesa, které před miliony let dopadlo na Zemi a zaselo zde život?

Proti vědcům, kteří meteorit zkoumali, se ovšem zvedla vlna kritiky. Mnoho kolegů Chandra Wickramasinghea kritizuje proto, že mimozemský původ s oblibou přičítá lecčemu, například i původcům některých chorob.

Z toho důvodu někteří jeho výzkum odsuzují a dokonce zpochybňují, že zkoumané horniny jsou skutečně meteoritem, který se na obloze 29. prosince 2012 objevil. Jenže co když má tentokrát pravdu?

MOHL BÝT METEORIT KONTAMINOVÁN?

Skeptičtí vědci mají pro podobu s pozemskými rozsivkami jiné vysvětlení. Podle nich byly zkoumané vzorky po dopadu kontaminovány, pokud vůbec šlo o meteorit. „Co je úžasné na (ve zprávě) zobrazených organismech je, že jsou z větší části ve skvělé formě.

Což rozhodně není známka toto, že by šlo o zkamenělý materiál,“ pochybuje Patrick Kociolek, americký odborník na evoluční biologii. Známý americký skeptik a astronom Phil Plait (*1964) je ještě tvrdší a prohlašuje, že „není žádný důvod věřit tomu, že to, co mají, je meteorit“.

Wickramasinghe se však nenechá skepsí svých kolegů odradit a trvá na tom, že kontaminace vzorků je naprosto vyloučena, neboť organismy byly nalezeny uvnitř úlomků meteoritu, nikoliv na jejím povrchu. A chemická analýza vylučuje, že by šlo o pozemské horniny. Je tedy meteorit ze Srí Lanky důkazem života ve vesmíru, nebo spíše nedostatků naší vědy?

Rozsivky jsou řasy běžně se vyskytující na Zemi, foto Mary Ann Tiffany / Creative Commons / CC BY 2.5
Foto: Creative Commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 20.1.2022 945
Los Angeles je jednou z nejlepších destinací pro lov ve strašidelném domě a tento dům v bavorském stylu v Beverly Hills má obzvlášť děsivou historii. V roce 1932 to byl domov ikonické herečky Jean Harlow a jejího násilnického manžela Paula Berna, který se střelil do hlavy, když stál před zrcadlem. Objevil ho jejich majordomus a […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 1.6tis
Majestátní Boeing 377 Stratocruiser se pyšní přezdívkou Romance v oblacích. Letecká společnost Pan America v něm jako první aerolinka nabízí luxusní cesty kolem celého světa. A právě během jedné z nich, 8. listopadu 1957, se romance změní v horor. Co přesně se stalo, nikdo netuší, ale stroj se 44 lidmi na palubě navždy zmizí z […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 2.4tis
V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.     Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz […]
od Dalibor Vrána 18.1.2022 2.8tis
Skvěle padnoucí oblek, parádní zbraně a chuť i schopnost rvát se za správnou věc. Přesně tak máme díky známé filmové sérii zaškatulkovány muže v černém. Mají chránit Zemi před „šmejdem z vesmíru“, jak zní jejich motto. Jenže co když oni sami vůbec nejsou lidé? Následující příběh z Japonska tomu nasvědčuje! Japonské Tokio se dávno ponořilo […]
od Mirek Brát 14.1.2022 1.9tis
Rok 1946 nebyl pro Evropu jednoduchým obdobím. V paměti byly stále hrůzy druhé světové války, avšak vztahy mezi bývalými spojenci značně ochladly. Studená válka a železná opona se už chystaly rozdělil svět na dva mocenské bloky. Do takové atmosféry začaly ze Švédska přicházet stále další a další hlášení o pozorování neznámých raket. Začalo se jim říkat […]