27. listopadu 2001: S pomocí Hubbleova teleskopu je objevena první vzdálená planeta s atmosférou.
Domů     Neobjasněné události
Nesl na sobě meteorit ze Srí Lanky mimozemské organismy?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 31.8.2021
3.8tis
Na Srí Lanku prý dopadl meteorit nesoucí mimozemské organismu, foto Pixabay
387
SDÍLENÍ
3.8tis
ZOBRAZENÍ

V prosinci 2012 se na území Srí Lanky zřítil meteorit. Vědci jeho úlomky okamžitě posbírali a prozkoumali v laboratořích. Výsledky údajně poukazují na přítomnost mimozemských forem života.

Od těch pozemských se prý příliš neliší.

Na Srí Lanku prý dopadl meteorit nesoucí mimozemské organismu, foto Pixabay Nalin Chandra Wickramasinghe, foto Davidnoy / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 / Uvnitř meteoritu se prý nacházely zkamenělé mikroorganismy, foto Pixabay Rozsivky jsou řasy běžně se vyskytující na Zemi, foto Mary Ann Tiffany / Creative Commons / CC BY 2.5

29. prosince 2012 poblíž vesnice Araganwila na Srí Lance dopadl meteorit. Tým pod vedením britského matematika a astrobiologa Chandra Wickramasinghea (*1939) se vydává po jeho stopách a nachází celkem 627 úlomků onoho meteoritu.

Poté s nimi vědci spěchají do laboratoří. Všechny tyto úlomky byly vystaveny vysokým teplotám, což potvrzuje jejich meteorický původ. V jejich nitru však na vědce čeká překvapení. Mikroskopy tam totiž odhalují pozůstatky kdysi živých organismů.

Jak se tam mohly dostat? Jediným vysvětlením podle Wickramasinghea je, že jde o organismy mimozemského původu, jejichž domovem byl meteorit, který na Srí Lanku dopadl.

Nalin Chandra Wickramasinghe, foto Davidnoy / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 /

SPOJITOST S RUDÝM DEŠTĚM

Necelé dva týdny po pádu meteoritu zveřejňuje tým badatelů zprávu s prvními výsledky expertíz. Podle nich se uvnitř hornin nacházela vlákna připomínající zkamenělé řasy o průměru menším než 0,1 mm. V drtivé většině případů jde o mikroskopické organismy známé jako rozsivky.

Nejméně šest z těchto druhů vědci nedokáží identifikovat. Jsou mezi nimi však i takové, které jsou totožné s pozemskými sladkovodními rozsivkami. Jak je možné, že jsou si organismy z meteoritu tolik podobné či dokonce totožné s těmi pozemskými?

Uvnitř meteoritu se prý nacházely zkamenělé mikroorganismy, foto Pixabay

KRITIKA STUDII ZPOCHYBŇUJE

Wickramasinghe patří mezi skalní zastánce teorie panspermie. Tedy hypotézu, která vznik života na Zemi přičítá srážce s meteoritem necousím mimozemské mikroorganismy. Ty se v příznivém pozemském prostředí uchytily a začaly se množit.

Meteorit se Srí Lanky může být konečným slovem, které tuto teorii potvrdí. Mohl by být úlomkem ze stejného vesmírného tělesa, které před miliony let dopadlo na Zemi a zaselo zde život?

Proti vědcům, kteří meteorit zkoumali, se ovšem zvedla vlna kritiky. Mnoho kolegů Chandra Wickramasinghea kritizuje proto, že mimozemský původ s oblibou přičítá lecčemu, například i původcům některých chorob.

Z toho důvodu někteří jeho výzkum odsuzují a dokonce zpochybňují, že zkoumané horniny jsou skutečně meteoritem, který se na obloze 29. prosince 2012 objevil. Jenže co když má tentokrát pravdu?

MOHL BÝT METEORIT KONTAMINOVÁN?

Skeptičtí vědci mají pro podobu s pozemskými rozsivkami jiné vysvětlení. Podle nich byly zkoumané vzorky po dopadu kontaminovány, pokud vůbec šlo o meteorit. „Co je úžasné na (ve zprávě) zobrazených organismech je, že jsou z větší části ve skvělé formě.

Což rozhodně není známka toto, že by šlo o zkamenělý materiál,“ pochybuje Patrick Kociolek, americký odborník na evoluční biologii. Známý americký skeptik a astronom Phil Plait (*1964) je ještě tvrdší a prohlašuje, že „není žádný důvod věřit tomu, že to, co mají, je meteorit“.

Wickramasinghe se však nenechá skepsí svých kolegů odradit a trvá na tom, že kontaminace vzorků je naprosto vyloučena, neboť organismy byly nalezeny uvnitř úlomků meteoritu, nikoliv na jejím povrchu. A chemická analýza vylučuje, že by šlo o pozemské horniny. Je tedy meteorit ze Srí Lanky důkazem života ve vesmíru, nebo spíše nedostatků naší vědy?

Rozsivky jsou řasy běžně se vyskytující na Zemi, foto Mary Ann Tiffany / Creative Commons / CC BY 2.5
Foto: Creative Commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.11.2022 1.3tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileithyia je považována za jednu z nejdůležitějších náboženských […]
od Jiří Nechanický 25.11.2022 2.4tis
Základním a nejoblíbenějším pramenem pro předpovědi konce světa je Zjevení Janovo, součást biblického Nového zákona. Naleznete v něm popis Apokalypsy – tedy konce světa na zemi a návratu Ježíše Krista – se všemi podrobnostmi, jako jsou řeky krve, šelmy vládnoucí světu nebo draci sršící oheň. Protože v celém textu není jediné konkrétní datum a ani jej nenaznačuje, […]
od Mirek Brát 24.11.2022 3.1tis
Je to k nevíře, ale i ve středoevropském geografickém prostoru mohou záhadně mizet lidé. Příkladem je slovenská i polská část pohoří Tatry. I v moderních době zde zmizely desítky lidí. Hovoří se i o působení paranormálních jevů a fenoménů časoprostoru! Po zmizelých pátrá též polská speciální policejní jednotka s příznačným názvem „Archiv X“. Název Tatry […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 2.6tis
Vědci si již několik let lámou hlavu nad bizarním chováním některých mořských savců. Jejich početná hejna se záměrně vrhají na mělčinu a pokud se někomu podaří dostat je zpět do vody, nezřídka se mermomocí snaží dostat znovu na pláž. Pokoušejí se o sebevraždu?     Na západním pobřeží Austrálie asi 300 kilometrů od Perthu v […]
od Dalibor Vrána 23.11.2022 2.8tis
31. říjen, Halloween, je dnem, kdy za neobvyklých okolností umírá několik slavných osobností. Patří mezi ně legendární mistr úniků Harry Houdini (1874–1926), ale není zdaleka jediný… Tento původem maďarský iluzionista a eskamotér je ve své době obdivovanou celebritou. Ve 20. letech mu umírá matka a to v něm probouzí zájem o nadpřirozeno. Se svou manželkou […]