reklama
27. června 1980: Mezi ostrovy Ustica a Ponza v provincii Palermo se za podivných okolnost zřítí letadlo s 81 osobami na palubě, z nichž nikdo nepřežile. Spekuluje se o politickém pozadí ustického masakru.
Domů     Neobjasněné události
Nesl na sobě meteorit ze Srí Lanky mimozemské organismy?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 31.8.2021
3.8tis
Na Srí Lanku prý dopadl meteorit nesoucí mimozemské organismu, foto Pixabay
387
SDÍLENÍ
3.8tis
ZOBRAZENÍ

V prosinci 2012 se na území Srí Lanky zřítil meteorit. Vědci jeho úlomky okamžitě posbírali a prozkoumali v laboratořích. Výsledky údajně poukazují na přítomnost mimozemských forem života.

Od těch pozemských se prý příliš neliší.

Na Srí Lanku prý dopadl meteorit nesoucí mimozemské organismu, foto Pixabay Nalin Chandra Wickramasinghe, foto Davidnoy / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 / Uvnitř meteoritu se prý nacházely zkamenělé mikroorganismy, foto Pixabay Rozsivky jsou řasy běžně se vyskytující na Zemi, foto Mary Ann Tiffany / Creative Commons / CC BY 2.5

29. prosince 2012 poblíž vesnice Araganwila na Srí Lance dopadl meteorit. Tým pod vedením britského matematika a astrobiologa Chandra Wickramasinghea (*1939) se vydává po jeho stopách a nachází celkem 627 úlomků onoho meteoritu.

Poté s nimi vědci spěchají do laboratoří. Všechny tyto úlomky byly vystaveny vysokým teplotám, což potvrzuje jejich meteorický původ. V jejich nitru však na vědce čeká překvapení. Mikroskopy tam totiž odhalují pozůstatky kdysi živých organismů.

Jak se tam mohly dostat? Jediným vysvětlením podle Wickramasinghea je, že jde o organismy mimozemského původu, jejichž domovem byl meteorit, který na Srí Lanku dopadl.

Nalin Chandra Wickramasinghe, foto Davidnoy / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 /

SPOJITOST S RUDÝM DEŠTĚM

Necelé dva týdny po pádu meteoritu zveřejňuje tým badatelů zprávu s prvními výsledky expertíz. Podle nich se uvnitř hornin nacházela vlákna připomínající zkamenělé řasy o průměru menším než 0,1 mm. V drtivé většině případů jde o mikroskopické organismy známé jako rozsivky.

Nejméně šest z těchto druhů vědci nedokáží identifikovat. Jsou mezi nimi však i takové, které jsou totožné s pozemskými sladkovodními rozsivkami. Jak je možné, že jsou si organismy z meteoritu tolik podobné či dokonce totožné s těmi pozemskými?

Uvnitř meteoritu se prý nacházely zkamenělé mikroorganismy, foto Pixabay

KRITIKA STUDII ZPOCHYBŇUJE

Wickramasinghe patří mezi skalní zastánce teorie panspermie. Tedy hypotézu, která vznik života na Zemi přičítá srážce s meteoritem necousím mimozemské mikroorganismy. Ty se v příznivém pozemském prostředí uchytily a začaly se množit.

Meteorit se Srí Lanky může být konečným slovem, které tuto teorii potvrdí. Mohl by být úlomkem ze stejného vesmírného tělesa, které před miliony let dopadlo na Zemi a zaselo zde život?

Proti vědcům, kteří meteorit zkoumali, se ovšem zvedla vlna kritiky. Mnoho kolegů Chandra Wickramasinghea kritizuje proto, že mimozemský původ s oblibou přičítá lecčemu, například i původcům některých chorob.

Z toho důvodu někteří jeho výzkum odsuzují a dokonce zpochybňují, že zkoumané horniny jsou skutečně meteoritem, který se na obloze 29. prosince 2012 objevil. Jenže co když má tentokrát pravdu?

MOHL BÝT METEORIT KONTAMINOVÁN?

Skeptičtí vědci mají pro podobu s pozemskými rozsivkami jiné vysvětlení. Podle nich byly zkoumané vzorky po dopadu kontaminovány, pokud vůbec šlo o meteorit. „Co je úžasné na (ve zprávě) zobrazených organismech je, že jsou z větší části ve skvělé formě.

Což rozhodně není známka toto, že by šlo o zkamenělý materiál,“ pochybuje Patrick Kociolek, americký odborník na evoluční biologii. Známý americký skeptik a astronom Phil Plait (*1964) je ještě tvrdší a prohlašuje, že „není žádný důvod věřit tomu, že to, co mají, je meteorit“.

Wickramasinghe se však nenechá skepsí svých kolegů odradit a trvá na tom, že kontaminace vzorků je naprosto vyloučena, neboť organismy byly nalezeny uvnitř úlomků meteoritu, nikoliv na jejím povrchu. A chemická analýza vylučuje, že by šlo o pozemské horniny. Je tedy meteorit ze Srí Lanky důkazem života ve vesmíru, nebo spíše nedostatků naší vědy?

Rozsivky jsou řasy běžně se vyskytující na Zemi, foto Mary Ann Tiffany / Creative Commons / CC BY 2.5
Foto: Creative Commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 27.6.2022 96
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]
od Pavel Polcar 26.6.2022 1.8tis
Marfa Lights: První historická zmínka o tzv. Marfa Lights se objevila v roce 1883, kdy jeden farmář pracující v této oblasti hlásil, že v dálce vidí tančící světla. Brzy zjistil, že místní osadníci také často viděli prazvláštní světla, pohybující se sem a tam. Padající hvězdy? Domorodí Američané tento jev údajně připisovali padlým hvězdám. Současníci pro […]
od Pavel Polcar 25.6.2022 1.0tis
Bermudský trojúhelník, známý také jako Ďáblův trojúhelník, je shodou okolností jedním z nejzáhadnějších míst na této planetě. Nachází se u jihovýchodního pobřeží USA v Atlantském oceánu, mezi Bermudami, Floridou a Portorikem, region se stal Centrem nevyřešených záhad. Zvláštní název, pro zvláštní místo Termín „Bermudský trojúhelník“ poprvé použil Vincent Gaddis v roce 1964 ve svém článku […]
od Pavel Polcar 24.6.2022 620
Jednou ze znervózňujících záhad trojúhelník je ta spojená s americkým škunerem z bílého dubu Ellen Austinovou. V roce 1881 se 210 stop dlouhá Ellen Austinová chystala z Londýna do New Yorku, když poblíž Bermudského trojúhelníku narazila na opuštěnou loď. Posádka chyběla Všechno se zdálo v pořádku, protože neznámý škuner byl unášen severně od Sargasového moře, […]
od Filip Appl 23.6.2022 2.5tis
Obří pavouci jsou odedávna oblíbeným tématem spisovatelů či režisérů. Zkazky z některých zemí však naznačují, že za vším je víc než jen populární téma. Asi nejslavnějším zástupcem obřích pavouků ve světě kryptozoologie je děsivý africký Jba Fofi. Po jeho stopách se v minulých desetiletích vydává především britský kryptozoolog William Gibbons (*1958). Ten v africké divočině původně pátrá po […]