30. září 1888: Další útok děsivého sériového vraha zvaného Jack Rozparovač, jeho třetí obětí se stane Elizabeth Stride.
Domů     Neobjasněné události
Havárie u Smolenska je stále plná otazníků: Kdo střílel na místě nehody?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 15.8.2022
2.4tis
Trosky havarovaného letounu Tu 154, foto neznámý autor / Creative Commons / CC BY-SA 2.5
233
SDÍLENÍ
2.4tis
ZOBRAZENÍ

Polsko se 10. dubna 2010 probouzí do nejtragičtějších rána poválečné historie. Krátce před devátou hodinou tamního času se u západoruského Smolenska zřítil polský vládní speciál a země tak v jediném okamžiku přichází o drtivou většinu politického i vojenského vedení. Podle řady konspiračních teorií však nešlo o nehodu.

Trosky havarovaného letounu  Tu 154, foto neznámý autor / Creative Commons / CC BY-SA 2.5 Havárii provázely podezřelé manévry, foto Bartosz Staszewski, PRS Team.net / Creative Commons / CC BY-SA 2.5 Měli vyšetřovatelé za úkol skrýt stopy po antentátu? Foto Serge Serebro, Vitebsk Popular News / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Na palubě letadla Tupolev-Tu 154 sedí tehdejší polský prezident Lech Kaczynski (1949–2010), jeho žena Maria (1942–2010), šéf Národní bezpečnosti Aleksander Szczygło (1963–2010), náčelník Generálního štábu generál Franciszek Gągor (1951–2010), tři senátoři, 15 poslanců a ombudsman.

V Rusku měli uctít památku obětí katyňského masakru při příležitosti jeho 70. výročí. Místo toho se stali oběťmi dalšího krvavého neštěstí. Nikdo z 89 cestujících a sedmi členů posádky nepřežil. Podle očitých svědectví z místa havárie však několik přeživších být mohlo.

To ovšem nebylo v plánu těch, kteří se k troskám letadla dostali jako první. Šlo ve skutečnosti o atentát?

NEPRŮHLEDNÉ VYŠETŘOVÁNÍ

Vyšetřování této nehody trvá roky a zúčastněné strany se na jeho závěrech nedokážou shodnout. Do čela vyšetřování byl jmenován sám Vladimír Putin (*1952), jehož dovednosti překrucování a zastírání informací jsou známy celému světu.

V dané době zastává post premiéra země a Polsku slibuje úzkou spolupráci. Ve skutečnosti však podle některých tvrzení spolupráce velmi vázla. Problém je nejen s vydáváním těl obětí, ale i se závěrečnou zprávou ruské vyšetřovací strany, kterou Polsko ostře kritizuje.

Podle zprávy za nehodou stojí počasí i chyba pilota. Onoho rána vane silný vítr a viditelnost není dobrá. Přestože na letišti u Smolenska jen krátce před nehodou přistál letoun s novináři, kteří politiky doprovázeli, dostává vládní speciál varování, aby použil jiné letiště.

Pilot tupolevu se přesto rozhodne riskantní přistání zkusit. A havaruje. Polsko a mnozí další zahraniční pozorovatelé se ovšem nedokážou zbavit pocitu, že ruští vyšetřovatelé něco tají. Že by to byl jejich podíl na nehodě?

Havárii provázely podezřelé manévry, foto Bartosz Staszewski, PRS Team.net / Creative Commons / CC BY-SA 2.5

RUSKÁ ARMÁDA SPĚCHÁ NA POMOC

Kontroverzní je rovněž role ruské armády v okamžicích bezprostředně po zřícení letounu. Ta oblast okamžitě neprodyšně uzavírá a podle později vznesených obvinění zametá stopy po skutečném viníkovi nehody.

„Dnes otázka nezní, zda k atentátu došlo, ale zda jsou nějaké důkazy, že to tak nebylo. Všechno, co víme, vede k logickému závěru, že pasažéři tupolevu byli prostě zavražděni, že došlo ke dvěma výbuchům a ty způsobily tragédii,“ tvrdí dcera zemřelého prezidenta Marta Kaczynská, její tvrzení podporují nejen očitá svědectví, ale dokonce i nahrávka, která se později objevila na internetu.

Tehdy čtyřicetiletý letecký inženýr Remigiusz Mus, který se v okamžiku nehody seděl v kokpitu jiného letadla na letišti, vypovídá, že jen pár vteřin před pádem letadla zaslechl dvě exploze. Tento svědek je ovšem na podzim roku 2012 za podezřelých okolností nalezen oběšený.

Podle policie spáchal sebevraždu. Pokud ale došlo k atentátu, kdo za ním stojí?

Měli vyšetřovatelé za úkol skrýt stopy po antentátu? Foto Serge Serebro, Vitebsk Popular News / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

POZORUHODNÁ NAHRÁVKA

Za vším prý mohou stát ruské tajné služby, které Polsku vysílají nelítostný vzkaz, aby se vzdalo dosavadní politiky prosazované prezidentem. Ten se snaží mírnit evropskou závislost na dodávkách ruské ropy a po ozbrojeném konfliktu v roce 2008, při němž se Rusko pokouší o anexi Gruzie, stojí na straně Gruzínců.

Podezření pak prohlubuje amatérské video z mobilního telefonu očitého svědka. Na roztřesených záběrech pořízených bezprostředně po havárii se objevují tři muži, o nichž se spekuluje, že by mohli patřit k ruským tajným službám.

Jsou patrné i siluety přeživších. Ozývá se střelba, smích a jedna ze siluet padá k zemi. Autor videa tvrdí, že viděl, jak se v troskách stroje hýbali lidé a snažili se dostat ven. Podle expertů, kteří video zkoumají, obsahuje zvukový záznam rusky a polsky hovořící hlasy.

Rozpoznávají věty jako „Uklidni se.“ „Dej mi zbraň.“ „Ne, nezabíjejte nás.“ Ta poslední zazněla v polštině. Byli polští politici skutečně zavražděni?

Foto: Creative commons, Youtube (TheSpiritOfTruth)
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.9.2022 307
Neidentifikovatelné zvuky na moři jsou hlášeny z mnoha oblastí světa. Nejde však o fenomén moderní doby, který bychom mohli například spojovat se zásadním rozmachem námořní dopravy. Jedno takové hlášení totiž pochází již z roku 1867 z pobřeží Nikaraguy. Událost se týkala parníku Royal Mail Danube. Loď právě kotvila poblíž Greytownu, známého též jako San Juan […]
od Eva Soukupová 30.9.2022 381
Dlouhou dobu se jí daří unikat před svými pronásledovateli, kteří by ji nejraději viděli na hranici jako ostatní čarodějnice. Její pobyt u anglického města Warrington, odkud také nakonec nepozorovaně zmizí, provází řada zlověstných příběhů, v nichž se mění ve chlupatou bestii podobnou vlkodlaku a zabíjí lidi i dobytek.     Historie malebného města Warrington na […]
od Dalibor Vrána 30.9.2022 487
Belgický plukovník Remy van Lierde (1915–1990) patří k největším stíhacím esům 2. světové války, za hrdinství je i několikrát vyznamenán. Do dějin záhad se zapíše roku 1959, kdy během vojenské mise v Kongu spatří v džungli něco, čemu nemůže uvěřit… Je to obrovský, tmavě zelený had s bílým břichem, měřící minimálně 15 metrů! Van Lierdemu […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 1.7tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Mirek Brát 29.9.2022 1.8tis
Jeden z nejlépe zdokumentovaných incidentů s UFO je spojený s kanadským přístavem Shag v Novém Skotsku. Pozorování UFO a jeho následný pád do Atlantského oceánu byly vyšetřovány kanadskými i americkými úřady. Existuje možnost, že bude tajemný objekt někdy nalezen? V kalendáři byl 4. říjen 1967. Členové malé rybářské komunity specializované na lov humrů, se stali svědky čehosi velmi podivného. […]