Skip to content

Havárie vesmírných misí: Sabotoval někdo lety do kosmu?

Toho, že objevování vesmíru si může vyžádat oběti na životech, si jsou účastníci vesmírného programu vědomi. Někteří z nich tuto oběť za vědu skutečně položí. První vesmírné lety se totiž neobejdou bez nehod. Některé incidenty však provázejí podivné okolnosti. Je možné, že vesmírné mise kdosi sabotoval?

Pochybnosti a podivné okolnosti obklopují tři největší tragédie amerického kosmického programu. Všechny tři se přitom odehrávají v jediném týdnu na přelomu ledna a února, jen každá v jiném roce. Tříčlenná posádka kosmické lodi Apollo 1 zahynula při požáru během nácviku 27. ledna 1967. V lednu 1986 těsně po startu explodoval raketoplán Challenger, v němž zahynula sedmičlenná posádka. A 1. února 2003 byl při návratu z kosmu zničen raketoplán Columbia, na jehož palubě zahynula taktéž sedmičlenná posádka. Jako by snad tento týden byl prokletý.

Co přesně způsobilo zkázu Columbie, se dodnes neví. Jedna z nejčastěji zmiňovaných hypotéz tvrdí, že za vše může asi 50 cm dlouhý úlomek tepelné izolace, který se oddělil už při startu a narazil do křídla. Tím mohl být narušen izolační plášť, a proto začal raketoplán po průniku do atmosféry hořet. Tehdejší ředitel programu raketoplánů Ron D. Dittemore (*1952) takové vysvětlení odmítá. „Prostě nedává smysl, že by tato událost byla hlavní příčinou,“ tvrdí. Při předchozí misích totiž byly izolační destičky poškozeny i více a přesto se podařilo bezpečně přistát.

Skutečný důvod havárie podle některých badatelů ukrývají trosky raketoplánu. Ty byly roztroušeny na území o rozměrech asi 500×100 kilometrů. Obyvatelé v této oblasti jsou varováni, aby se jich v žádném případě nedotýkali a pokud možno se k nim ani nepřibližovali, neboť mohou obsahovat zbytky paliva, které je vysoce toxické a životu nebezpečné. Co když je ale důvod pro maximální opatrnost trochu jiný?

Zkáza raketoplánu Columbia

Brzy po havárii se začínají objevovat tvrzení, že ve skutečnosti bylo nutné držet se od trosek dál kvůli zcela jinému toxickému nebezpečí. Podle oficiálních zpráv tým na palubě raketoplánu provádí pokusy v podmínkách mikrogravitace. Alternativní teorie ale tvrdí, že se v Columbii odehrávají zkoušky biologických zbraní v souvislosti s chystanou válkou v Iráku. Jeden z pokusů se ale zřejmě nezdařil, jak měl, a pracovní i obytné prostory Columbie byly zamořeny.

Jako jediné východisko se v této situaci jeví úplná destrukce, která ale v očích veřejnosti musí vypadat jako nehoda. Sedmičlenná posádka je tak odsouzena k smrti a vydanému rozkazu se podvolí. Byl raketoplán záměrně zničen na tajný rozkaz z vyšších pater? Možná proto nedokázali vědci z NASA zjistit přesnou příčinu havárie. Jenže pro toto tvrzení neexistují žádné důkazy.

Mnohem zajímavěji se ale jeví tvrzení spojená s havárií raketoplánu Challenger, na jehož palubě 28. ledna 1986 zahynulo sedm astronautů. Start raketoplánu je přenášen živě a na televizních obrazovkách ho sledují miliony Američanů. Jenže pouhých 73 sekund po startu dojde k náhlé explozi. Challenger mizí v mohutných plamenech a jeho hořící trosky padají do Atlantského oceánu.

Za explozi podle vyšetřovatelů může pryžové těsnění na jedné z pomocných raket. Uvolnilo se a raketa narazila do externí nádrže s palivem, čímž způsobila mohutný výbuch. Ačkoliv se postupem času objevují různé teorie, které tvrdí, že havárie byla fingovaná, neexistuje pro to žádný důkaz. Ten se objevuje až v roce 2015. Někomu se totiž podařilo vypátrat údajně zemřelé astronauty. Před nikým se neskrývají, nezměnili si jména, ani vzhled. Je to vůbec možné?

Co se stalo s Challengerem?

Buď nejméně šest ze sedmi členů posádky zemřelo, nebo mají na světě dvojníky, kteří mají stejné jméno a jejich vzhled je shodný i do nejmenších detailů. Například velitel Francis Richard Scobee (1939–1986) nosí stále své jméno a je nyní ředitelem reklamní agentury v Chicagu. Michaelovi J. Smithovi by nyní bylo 70 let. Muži, který nosí stejné jméno, tvář i účes a dříve pracoval jako profesor průmyslového a systémového inženýrství, je údajně 69 let. Učitelka Sharon McAuliffe (1948–1986) prý také stále žije. Má stejné jméno a pořád pracuje jako učitelka.

Také Judith Resnik (1949–1986) si zachovala své neobvyklé jméno a nyní vyučuje práva na univerzitě v Yale. Ronald McNair (1950–1986) a Ellison Onizuka (1946–1986) prý vystupují dvojčata mrtvých astronautů. Je skutečně shoda jmen a podoba posádky s těmito lidmi jen dílem náhody, nebo byla nehoda fingovaná, jak někteří tvrdí? Proč by to ale kdokoliv dělal? Fingovaná havárie prý měla sloužit k pozastavení vesmírných misí, které by snad mohly objevit život ve vesmíru, na který lidstvo nebylo připraveno.

Politika a tvrdý konkurenční boj prý pro změnu stojí za zkázou mise Apollo 1. Tříčlenná posádka zahynula při požáru během nácviku 27. ledna 1967. Po ohledání kabiny podle některých tvrzení vychází najevo, že šlo o sabotáž. Vinu možná nesou spory firem, které se na konstrukci raketoplánu podílejí, zejména konkurenční boj mezi nimi. Velkou měrou se totiž na konstrukci podílí firma North American Aviation, která neuspěla u výběrového řízení. Byla však podezřelým způsobem spjata s tehdejším nejvyšším šéfem NASA, který ji nakonec protlačil do popředí. Mohl někdo z konkurenčních firem záměrně ohrozit životy astronautů, aby z projektu vystrnadil protekční North American Aviation?

Požár Apolla 1 vznikl po něčí sabotáži.

Foto: Wikimedia Commons, http://cdn.natgeotv.com.au, http://intenseapexalphamale.com, m.smedata.sk
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Génius na propadnutí: Z tebe nikdy nic nebude, Alberte!
epochalnisvet.cz

Génius na propadnutí: Z...

Žáček s nepřítomným výrazem mimozemšťana ignoruje...
Význam jednotlivých pahorků na dlani
nasehvezdy.cz

Význam jednotlivých pahorků...

Výstupky a dlaních dokáží odhalit povahu...
Netušená moc soli: Jde o univerzální ochranu před zlem?
epochalnisvet.cz

Netušená moc soli: Jde o...

Sůl považujeme za nezbytnou součást pokrmů. Lékaři...
Co skrývá záhadný sarkofág nalezený v Egyptě?
21stoleti.cz

Co skrývá záhadný sarkofág...

V Egyptě probíhají výkopové práce prakticky každý...
Miloslav Mejzlík: Fanynky už mu odpustily
nasehvezdy.cz

Miloslav Mejzlík: Fanynky...

Ženy mu celý život padají k nohám. Málokdo...
Britský spisovatel George Orwell: Co ho inspirovalo při tvorbě díla 1984?
epochaplus.cz

Britský spisovatel George...

„Neničíme kacíře proto, že nám odporuje; nikdy...
V Asii se objevili lidé již před 2,12 miliony lety
21stoleti.cz

V Asii se objevili lidé již...

Až do nedávna patřil k nejstarším nálezům objev...
Ideální řešení pro velké koupelny
rezidenceonline.cz

Ideální řešení pro velké...

Luxus vany zapuštěné do podlahy nebo...
VIDEO: Informace o 11. září, které bychom měli znát
epochaplus.cz

VIDEO: Informace o 11. září,...

O útocích z 11. září slyšel asi...
Jak se pomáhalo a chránilo ve starověkém Řecku?
21stoleti.cz

Jak se pomáhalo a chránilo ve...

Spolu s tím, jak se lidé ve starověku...
Vychytralost kukaček nezná mezí!
epochaplus.cz

Vychytralost kukaček nezná...

Příroda občas prokazuje, že má docela smysl pro černý...
Absolutně luxusní vodka
iluxus.cz

Absolutně luxusní vodka

Absolut Elyx, super prémiová vodka s komplexní chutí a...